Sada je: 23 sij 2020, 06:47.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Nasnimio sam Debian wheezy i flash mi ubi laptop, kada surfam imam od 5 -10 tabova otvorenih i laptop se tolko grije da se sam ugasi od muke. Procesor mi ne pada ispod 70% i ventilator radi maksimalono ali se laptop tolko pregrije da krepa. Laptop je HP Probook 4720s tako da mu nebi trebalo falit snage, i da laptop je rastavljen, očišćen, ispuhan. Inace na windowsima mogu upalit kolko god hoću tabova i ne pregrijava se, čak ni ventilator ne radi na maksimumu.
Dali netko zna kako da šta mu napravit da ne guta tolko procesora.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Pa to kaj je lap 17" ne govori da mora imati dovoljno snage za rad .. koje su komponente unutra?
Usput, prije trenutnog HP PB 4530s sam imao PB 4520s s prvom generacijom i3 + amd VGA i grijao se puno više od trenutnog s i3+integrirana HD3000.

I "on topic" .. ja sam temperature smanjio instalacijom Jupitera pa probaj .. a možeš probati i TLP, možda pomogne.

PS. Za eventualni kvalitetniji odgovor bi uz popis komponenti pomoglo kad bi u profilu uz W7 napisao i koji linux koristiš.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 758 puta
Ako koristiš Firefox ili Operu (na Chrome ne znam), instaliraj Ghostery addon da isključiš hrpu pozadinskih servisa i flash bannera. Uključi i hardversku akceleraciju flasha (GPU flash acceleracion; potraži na forumu) ili ga jednostavno u potpunosti blokiraj (Adblock ili Flashblock). Najviše resursa ti guta servis "plugin-container"; probaj to nekako isključiti
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Bertone je napisao/la:Pa to kaj je lap 17" ne govori da mora imati dovoljno snage za rad .. koje su komponente unutra?
Usput, prije trenutnog HP PB 4530s sam imao PB 4520s s prvom generacijom i3 + amd VGA i grijao se puno više od trenutnog s i3+integrirana HD3000.

I "on topic" .. ja sam temperature smanjio instalacijom Jupitera pa probaj .. a možeš probati i TLP, možda pomogne.

PS. Za eventualni kvalitetniji odgovor bi uz popis komponenti pomoglo kad bi u profilu uz W7 napisao i koji linux koristiš.

Ako ima snage pod windowsima mora imati i snage pod linuxsom koji god on bio.
Ne koristim linux, pokušavam pa nasnimim tu i tamo neki pa se malo igram i čaćkam dog ga ne potrgam, onda kad uhvatim vremena nasnimim neki drugi pa opet dok ga ne potrgam. Trenutno imam Debian Wheezy.

Inaće ovaj problem sam na pola rješio, maknuo sam flash i sada je komp upotrebljiv. Sada je valjda već većina stranica HTML5 pa se i većina prikazuje OK. Za one koje se ne prikazuju ok koristim google chrome, pa ćemo vidit kak će to funkcionirat. Ak mi dojadi stalno swichanje između browsera onda budem probao ovaj GPU flash acceleration.
u iceweaselu si instaliraj ove add-onove:
flashblock
adblock
ghostery
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
Da nisi napisao da ti u Winu radi dobro, savjetovao bih ti promjenu paste hladnjacima, ali ovako... možda ti fali dobar driver za grafičku. Imao sam jedno vrijeme problem s novim lapom i Debianom.. temperatura stalno na 70+, ventilator punom parom radi... isprobavao sam razne stvari.. na kraju sam počekao nekoliko updateova i počelo je raditi dobro )
hrc
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
hrc je napisao/la:Da nisi napisao da ti u Winu radi dobro, savjetovao bih ti promjenu paste hladnjacima, ali ovako... možda ti fali dobar driver za grafičku. Imao sam jedno vrijeme problem s novim lapom i Debianom.. temperatura stalno na 70+, ventilator punom parom radi... isprobavao sam razne stvari.. na kraju sam počekao nekoliko updateova i počelo je raditi dobro )

I ja mislim da je problem u tome, zapravo prilično sam siguran - defaultni driveri za diskretnu grafičku (ATI) nemaju dobar powermanagment i grafička radi punom parom iako se ni ne koristi što dovodi do grijanja, a onda kad CPU na to još malo svoje topline doda, temperatura postane kritična.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
4ndY je napisao/la:
hrc je napisao/la:Da nisi napisao da ti u Winu radi dobro, savjetovao bih ti promjenu paste hladnjacima, ali ovako... možda ti fali dobar driver za grafičku. Imao sam jedno vrijeme problem s novim lapom i Debianom.. temperatura stalno na 70+, ventilator punom parom radi... isprobavao sam razne stvari.. na kraju sam počekao nekoliko updateova i počelo je raditi dobro )

I ja mislim da je problem u tome, zapravo prilično sam siguran - defaultni driveri za diskretnu grafičku (ATI) nemaju dobar powermanagment i grafička radi punom parom iako se ni ne koristi što dovodi do grijanja, a onda kad CPU na to još malo svoje topline doda, temperatura postane kritična.

U pravu si! Mislim barem je kod mene tako bilo, a do promjene drivera sam skroz imao problema bez obzira na ciscenja i dodatna hladenja (postolje sa ventilatorima). A notebook je seriju stariji dakle HP 4710 s. Ne mora nuzno biti kao i kod mene ali rekao bih da je tako!
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Vlasnički su driveri instalirani!
iza.coska je napisao/la:Vlasnički su driveri instalirani!

Ja sam sa svojom nvidiom imao problema s vlasničkim driverima na linuxu, a i na windowsima, pregrijavanje. Na linuxu se to dalo lako riješiti sa bbswitch a na windowsima iako se grafička "nije koristila" (bar je tako windoz rekao) ipak je temperatura bila oko 70 °C a kada sam vratio na integriranu, normalno oko 50-55 °C. E da, i meni se nedavno zbog chrome-a dogodilo pregrijavanje, temperatura je dostizala 85 °C i to je iz nekog razloga bilo jer sam imao 2 taba pinana kada sam ih otkačio i restartao chrome vratila se temperatura u normalu.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.