Switch to full style
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Tema je zaključana

[RIJEŠENO] dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 07:16

Prije dvije godine sam imao dual boot win7 i mint 13... bilo je ok... ali mi je cesto pucala veza na wifi na mintu 13, pa sam pred par mjeseci to deinstalirao i probao android x86 dual boot sa win 7. to je sve laptopu hp mini, koji jedva da vrti win 7.
Dosao red na mint 15.
deinstalirao android. jedva fiksirao da mi se win7 dize. nije islo sa mbr fix u dosu. pa sam nekako doaso do win7 ipak, i fixsirao sa easy BCD.

Instalirao mint 15 po tutorijalu od mint 13 dual boot sa vec instaliranim win 7. sve proslo OK. na easy bcd napravio isto kao i sa mint 13 mate verzija. grub 2... selektirao. ali nemam dual boot i nikako ne mogu podignuti mint 15.

jel ima neki tutorijal za dual boot win 7 + mint 15 mate da mi to proradi...

neznam uopce kako to napraviti, a na netu to nemogu naci.
Imam particije 1. win 7, 2. moji podaci , i od trece sam napravio primarnu boot, logical root, logical home i logical swap... - sve proslo ok, sa easy bcd to poslozio na dual boot kao i prije za mate 13... ali ne radi...
moze li pomoc pocetniku...

ps.
napravio sam to za mint 15 po ovom tutorijalu i ne ide..
http://www.linuxbsdos.com/2012/06/06/ho ... ndows-7/2/
Zadnja izmjena: martantoni; 30 lip 2013, 15:26; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 07:40

martantoni je napisao/la:Instalirao mint 15 po tutorijalu od mint 13 dual boot sa vec instaliranim win 7. sve proslo OK. na easy bcd napravio isto kao i sa mint 13 mate verzija. grub 2... selektirao. ali nemam dual boot i nikako ne mogu podignuti mint 15.

Nije mi jasno, koji si k* imao što dirat ako si instalirao mint15? Mint ti odma napravi dual-boot, osim ako ne pregaziš drugi OS tjekom instalacije. Koji BCD? Čemu to? Jel' se to jede? :hihi

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 08:27

martantoni je napisao/la:..od trece sam napravio primarnu boot, logical root, logical home i logical swap...


Po meni je najbolje sve ispočetka, prvu i drugu ostavi, a treću gpartedom obriši, odnosno ponovno spoji u jednu praznu particiju i napravi samo swap i root (primarana), home i boot particije ti ne trebaju .. po ovome kaj si napisao si vjerojatno prilikom instalacije GRUB smjestio na krivo mjesto (particiju) i zato imaš samo Win 7.

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 08:34

OK,
a kaj cu napisati dolje u ono polje na kraju za boot, kak sam ja prvi put napravio particiju za boot
i bila je dev sda3 /boot... i to sam napisao dolje za boot...
i to mi ne radi...

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 08:44

martantoni je napisao/la:zato kaj mi nije linux mint 15 nakon uspjesne instalicije i restarta pc-a nije dao ponudu za dual boot nego je odmah dignuo win 7...
nije problem to ponovno formatirati, i ostaviti tri particije,
1. win 7 - boot - primar
2. privatni podaci od win 7 - primar
3. free space - primar - 50 gb
i na toj trecoj sloziti prilikom instalacije
3 - primar - /boot - 1gb
4. logical - / (root) - 20 gb
5 logical - /home - 25 gb
6. logical swap - 4gb



1. win 7 - boot - primar
2. privatni podaci od win 7 - primar
3. free space:
- swap (log) = 4GB
- root (/ , primar) = 20 GB
- home (log) = ostatak (ako baš želiš home, ako ne onda sve kaj ti je ostalo može ići u root)

.. boot od 1 GB ti ne treba, a kod instalacije OS-a GRUB će se instalirati na HDD (na mjesto označeno strelicim na slici iz onih uputa kaj si postao)

slika

.. i tu mora biti ime tvog HDD-a (taj dio si vjerojatno promašio i zato nemaš GRUB-a)

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 09:03

samo neka instalira na /dev/sda ili MBR (ako bude tako pisalo) to je to.

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 09:56

bok svima i hvala svima koji su se javili, napravio, imam dual boot i radi...

bit ce jos pitanja sigurno, ali zasada svima :bravo

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 10:07

:thmb-up

Onda može pod riješeno ..

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 10:08

neka autor u naslov doda [Riješeno] i nema potrebe da se Abz zamara :)

Re: dual boot win 7 i mint 15 mate

30 lip 2013, 10:10

Ma u pravi si .. upravo sam obrisao zamolbu Abz i htio napisati to što si ti napisao ;)

@martantoni .. ubaci ispred naslova teme: [RIJEŠENO] pa potvrdi ..
Tema je zaključana