Switch to full style
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

[RIJEŠENO] Problemi sa particijama

04 kol 2013, 19:27

Ovako, pokusao sam instalirati da radi dual boot Windows 8 i Linux Mint 15 (MATE verzija).

Prvo sam podigao Windows 8 i to na particiji koja je 400 GB. Zatim sam ubacio Linux Mint CD i instalirao ga na drugoj particiji koja mi je 300 GB. Pratio sam ovaj tutorijal, medjutim slucajno sam preskocio dio za kreiranje swap area.

Sada imam sledjeci problem:
- Imam instaliran Mint, ali ne mogu pristupiti drugoj particiji koja je ostala NTFS i na kojoj bi trebao da je Windows 8, nisam siguran da li je to normalno posto mi je ovo prvi kontakt sa nekom Linux distribucijom. Gresku mozete videti ovde: http://i.imgur.com/pjMwzyk.png
- Ne mogu da pokrenem Windows 8. Imam opciju pri boot-u za pokretanje Windows 8, medjutim dobijem neku cudnu gresku na kojoj na kraju pise nesto kao 0 < N < 127. Prepisacu je na papir pa ovde ako je potrebno.
- Pokusao sam da uradim novu instalaciju Windows 8 sistema, ubacio CD, ali on nije uopste prepoznao moj HDD i nije mi se prikazala niti jedna particija. :nee

Posto ne bih bas voleo da ostanem bez 400 GB na HDD-u i da predjem iskljucivo na Mint, zamolio bih vas da mi nekako pomognete da ispravim ove greske i da napravim funkcionalan dual boot, posto meni samom ocito ne ide pface

Edit: pokrenuo sam opet instalaciju samo da bih uslikao kako izgledaju particije iz Mint instalacije. Link za sliku: http://i.imgur.com/cUrhKHH.png
Edit2: evo i GParted screenshot: http://i.imgur.com/8wWAykO.png

Re: Problemi sa particijama

04 kol 2013, 20:29

Zašto bi zaboga koristio windows 8 ?

Re: Problemi sa particijama

04 kol 2013, 21:17

PunkBastard je napisao/la:Zašto bi zaboga koristio windows 8 ?


Cisto zato jer sam ga do sada koristio pa da mi olaksa potpuni prelazak.

Manje-vise sve sam skontao samo nikako da mi Windows instalacija prepozna HDD. A sta je jos cudnije, kada otvorim opciju da instaliram driver za HDD prikaze mi C: particiju sasvim normalnu da sa nje instaliram driver za HDD na kojoj je :nee

Jos me malo nagovorilo da predjem u potpunosti na Linux...

Re: Problemi sa particijama

05 kol 2013, 10:31

Onaj tutorijal za instalaciju ti je dobar.
Zašto se Windowsi neće podignuti, pojma nemam jer Windowse nisam koristio sto godina. Vjerojatno im smeta promjena veličine diska ili nešto tako.

Daj nam makar ispis particija na tom disku da ne bi bila kakva backup particija ili nešto takvo. Tko zna na koliko se particija taj Windows instalirao?

Ukucaj u Mintu ovo i daj nam ispis:
Kod:
sudo fdisk -l


Time ćemo bar dobiti na uvid koliko particija imaš i za što se koriste.

EDIT:I ostavi si Windowse svakako makar par mjeseci kao backup. Trebati će ti svakako kad ti na Mintu nešto zapne.

Re: Problemi sa particijama

05 kol 2013, 12:53

Kad god se mijenja veličina Windows particije Win se uvijek žali da mu je "filesystem dirty". U ovom slučaju ne može ni bootati. Kad neće bootati, obično se napravi fixmbr, pa kad se win digne on automatski pokrene chkdsk, ali to onda ti sakrije linux tako da moraš još ponovo instalirat grub sa live cd-a. Ako ne želiš tolko gnjavaže možeš probat s nekim live windows cd-om pokrenuti chkdsk da provjeri tu particiju. Samo mi je čudno da win instalacija *uopće* ne vidi hard. Win8 voli igrat više vrsta čudnih igara oko boota. Bolje win7 ako baš moraš.

Re: Problemi sa particijama

07 kol 2013, 14:09

Evo nakon dva dana napokon sam uspjeo srediti, radi i dual boot, ma sve.

Za slučaj da neko naleti na sličan problem, evo šta sam uradio.
1. disk-repair sa Mint-a, recommended sam išao ako se dobro sjećam.
2. Probao sam nakon toga da vidim prepoznaje li mi Windows instalacija HDD, opet ništa.
3. Htjeo sam da instaliram Windows na eksterni HDD da instaliram i tada se čudo dogodilo. Imao sam disk 1 od 500 GB (eksterni) i dva dijela disk 0 (interni HDD), jedan mi je prepoznao kao da na njemu ima nekih podataka (bilo je zauzeto nekih desetak GB, dakle to je Linux), a drugi dio je bio neparticionisan (što je i trebalo). Instalirao sam na taj neparticionisani dio Windows i to je bilo to. Kasnije sam samo morao da vratim GRUB i to je to. Znači ama baš ništa drugačije nisam radio, ubacio CD i nije mi prepoznao HDD, uključio eksterni i opet ubacio CD i našao mi oba HDD-a, ne znam po kojoj logici.

Sad je jedino što mi je ostalo da napravim novu NTFS particiju za podatke koji mi trebaju na oba sistema i to je to.

Hvala suko za prijedlog na editu.
A jurastublic vjeruj mi da ni ja ne bi koristio Windows 8, ali eto, Windows 7 ne podržava moje drajvere. Na Mint-u rade bez problema.

Može lock što se mene tiče. :)
Odgovori