Sada je: 18 tra 2024, 09:15.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Na poslu imam stariji komp; matična:Asus P4S8X-x CPU:Pentium4 2,6GHz RAM:2Gb DDR i želio sam sve to malo ubrzati. Kad sam stavio još jedan keks od 1Gb, nakon palenja kompa, pokazuje mi samo logo od matične. Iako keksi nisu istog proizvođača provjereno su kopatibilni. Čuo sam negdje da bi sa novijom verzijom BIOS-a problemi mogli biti rješeni. Ta nova verzija se može instalirati isključivo putem terminala a za mene je to još uvijek svemirski brod... Molim pomagajte ::bravo :komp



P.S. Inače sam na MINT 15 xfce
Zadnja izmjena: Masterwind; 11 ožu 2014, 19:57; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 17 svi 2013, 11:47
Lokacija: Šibenik
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 15 xfce
Koliko ja znam, update BIOS-a nema veze sa operativnim sistemom (mada neke matične imaju win alate za lakši update), i svodi se na to da se određeni fajlovi narežu na CD pa se onda uradi update, verovatno se razlikuje način od ploče do ploče.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Nažalost ovo ti neće biti jednostavno za izvesti, a i moraš biti svjestan da postoji mogućnost da uništiš matičnu! I kao drugo, moguće da ti to uopće neće riješiti problem s RAM-om. Prije nego se kreneš mučiti s BIOS-om provjeri da li ti je taj RAM ispravan. Probaj ga staviti u neki drugi komp i odvrtiti neki memtest.

Što se tiče samog upgradea BIOS-a, nažalost to ne možeš riješiti iz Linuxa (čak niti iz Windowsa) već iz DOS-a ili pomoću built-in ASUS EZ Flash utilitya. Preporučio bi ti EZ Flash da se ne zezaš s DOS-om. Deteljan postupak imaš opisan u user manualu od MBO (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/sock478/p4s8x-x/e1217_p4s8x-xa.zip) na stranici 34. Za ovaj posupak će ti trebati i BIOS file. Verzija 1004: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/sock478/p4s8x-x/P4s8x_x4.zip. Postoji i 1005, ali nikad nije izašla iz bete (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/sock478/p4s8x-x/1005-001.zip). Otpakiraj jedan od ovih fileova na disketu (nažalost potreban ti je ispravan floppy!).

Prije nego kreneš s ovim postupkom obavezno provjeri koju verziju BIOS-a trenutno imaš. S obzirom da je "najnoviji" BIOS iz 2003. godine moguće da ge več imaš (piše ti negdje na vrhu ekrana kad upališ računala, za vrijeme kad ti ispisuje količinu RAM-a i info o procesoru...).
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 05 vel 2012, 13:12
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Moja verzija je 1003 Kad sam skinuo verziju 1004 u fajlu pod imenom Read me piše sve to šta si napisao ali nisam na ti sa radom u DOS-u Svejedno veliko hvala
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 17 svi 2013, 11:47
Lokacija: Šibenik
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 15 xfce
...Update BIOS-a uspješno napravljen ali nisam uspio nadograditi još 1Gb RAM-a...Sve zasluge idu I,Geeku...Hvala još jednom...
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 17 svi 2013, 11:47
Lokacija: Šibenik
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 15 xfce
Masterwind molim te uredi naslov da piše [Riješeno]
thnx

Send from my Nokia 3110 using two fingers :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.