Sada je: 18 ruj 2019, 00:55.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Poz opet jbg ......... :zamisljen
Na zalost opet mi se pojavili problemi sa t-mobile stickom tocnije nez ni dali sam ih i
bio rijesio.
Uspostava konkcije na ovaj nacin iz prethodne teme mi je uspijela svega par puta sto je frustrirajuce jer nikad nez hocu li se uspijeti spojiti ili ne :place
Dakle tako sam se pokusavao spojiti na instaliranom linux-u i na linux live dvd-u
te sam primjetio da se na live dvd-u "lakse" spojiti odnosno vise puta mi je to polazilo za rukom dok kod instaliranog linux-a to bas i nije slucaj ali cesto to ne uspijevam ni na tom live dvd-u.
Takodjer sam primjetio da mi instalirani linux cesto puta uopce ne prepoznaje t-mobile stick HUAWEI LTE usb rotator E 3276 prilikom podizanja sustava a niti pri uklanjanju i ponovnom prikapcanju usb-a u laptop pface
Dok linux live dvd i win uredno svaki put prepoznaju stick i prilikom podizanja i prilikom izbacivanja i ponovnog ubacivanja sticka u usb utor -tako da nije do hardw. problema sa usb utorima na uredjaju.
A i vise puta kada mi istalirani linux pa i onaj na live dvd-u prepoznaju stick i kada pokusam uspostaviti konekciju po uputama iz prethodne teme iste sekunde me odspoji sa mreze :ljut
Tako da smatram da je to do nacina kako linux prepoznaje ili ne t-mobile usb stickove
ali nez sto trebam napraviti po tom pitanju
takodjer sam skinuo sakis 3g i modemswitch ali to mi je sve spansko selo :-D tocnije nez
sto trebam sa tim procitao sam i upute ali svejedno nez
nisam potpuni it laik ali ovo nez .............
Pa se pitam ako ima tkogod voljan pomoci HVALA UNAPRIJED :zvizdi
Zadnja izmjena: JANKO; 29 tra 2015, 17:14; ukupno mijenjano 2 put/a.
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Probaj instalirati usb modeswitch.
Imas ga u sluzbenim paketima pa ce ti instalacija biti lagana. Jedino sto za instalaciju trebas internet pa se spoji na neku drugu mrezu ako mozes.
Rebootaj i mozda ce ti nakon toga htjeti raditi.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Suko je napisao/la:Probaj instalirati usb modeswitch.

Ali prije svakako provjeri da ti nije već defaultno instaliran , jer već godinama je usbmodeswitch dio standardne tvorničke instalacije jačih distri :-D
Max Bunker
Max Bunker
@Janko, razmišljajući o tvom problemu i imajući u vidu tvoje ranije postove, mislim da je tvoj problem u USB portovima. Naime, moguće da do neprepoznavanja USB 4G modema dolazi zbog toga što ti je OS instaliran na exsternom HDD-u i ta dva uređaja (HDD i 4G modem) su u nekakvom sukobu putem USB portova.
Drugo, ranije si u jednom postu rekao da WiFi imaš isključen.. isključen kako, u BIOS-u, na hardverskom prekidaču ili u softveru OS-u).. za probu, drži WiFi uključen bez obzira što ga ne koristiš pa vidi kako se tada ponaša USB 4G modem.
I da, modem uvijek priključi na laptop obavezno nakon što se digne OS, ne prije.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 746 puta
sličan problem ima i Maalaa sa vip ZTE stickom. mint 13 jako rijetko spoji...kad uhvatim vremena, deinstalirat ću joj mint i instalirat normalan linux koji će radit kako bog zapovida
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
shicy je napisao/la:i instalirat normalan linux koji će radit kako bog zapovida

Tako je, imaš solidan izbor pa izaberi šta valja :hihi
Podijelio/la zahvalu: 68 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
bertone je napisao/la:@Janko, razmišljajući o tvom problemu i imajući u vidu tvoje ranije postove, mislim da je tvoj problem u USB portovima. Naime, moguće da do neprepoznavanja USB 4G modema dolazi zbog toga što ti je OS instaliran na exsternom HDD-u i ta dva uređaja (HDD i 4G modem) su u nekakvom sukobu putem USB portova.
Drugo, ranije si u jednom postu rekao da WiFi imaš isključen.. isključen kako, u BIOS-u, na hardverskom prekidaču ili u softveru OS-u).. za probu, drži WiFi uključen bez obzira što ga ne koristiš pa vidi kako se tada ponaša USB 4G modem.
I da, modem uvijek priključi na laptop obavezno nakon što se digne OS, ne prije.

Hvala svima na odgovorima
Ovako od internet konekcija imam samo ovu preko t-sticka
a sto se tice WiFi-a njega sam iskljucio u win 8.1 preko centra za mreze i zajednicko
koristenje no prilikom jucerasnjih pokusaja uspostave konekcije na linux-ima bio je ukljucen
wifi
probat cu jos modem prikljuciti nakon dizanja linux os-a i dali je modemswitch po defaultu instaliran na linux pa javim kako je proslo

No i da je problem u usb portovima onda mi nebi prepoznavalo usb ni na live dvd-u
bar tako mislim
no jos mi nije jasno zasto kada ga i prepozna bilo na dvd-u ili hdd-u ne dozvoljava konekciju vec me odspoji iste sekunde :hmm :udri_glavom :ljut
NO jos nesto sto mislim da je bitno za ovo
jednom prilikom kada mi takodjer nije uspijevala uspostava konekcije na instaliranom
linux-u na ext hdd kada sam pokusao restartirati laptop --ono na "ponovno pokreni"--
kako bi usao u win
Linux je prilikom iskljucivanja zastekao i pisalo je nesto kao "ModemMenager is shutdown"
i "linux is unnable to shutdown" u isto vrijeme
znaci kada sam ja pokusavao uspostaviti konekciju linux-ov modem menager nije radio pa
nez mozda ga treba nakon dizanja osa manualno ukljuciti sto mi je opet malo cudno :misli
no nez mozda je to bio izoliran slucaj
@bertone pokusao sam po tvojim uputstvima no bezuspijesno par puta sam ga rebooto
i mijenjao usb portove ali nis
kad upisem u terminal lsusb---- prikaze mi da ga je prepoznalo
ali ne kao modem vec kao neki disk ili sto vec :ljut
a sto se tice modeswitcha njega imam skinutog u zip mapi ali nez kako da ga instaliram
kada ga raspakiram na povrsinu unutra masa stvari jbg

EDIT by bertone
Kaj se tiče tvog problema, nisam pametan više što napraviti osim promijeniti USB 4G modem za neki koji radi na Linuxu bez problema..
Drugo, zadnji put te lijepo molim da prestaneš bez prijeke potrebe pisati velikim slovima.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."