Sada je: 14 lis 2019, 11:18.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
[MANJARO 0.8.13, XFCE] <- trenutna distra
- Da li ima instalirane Windowse?
- Da
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Pa prvi razlog je sigurno relativno usporavanje windowsa kroz vrijeme koristenja, i njegova "sigurnost" naspram silnih malwarea i virusa..uzasno iritantno.
Zatim stalna defregmentacija diskova bez koje windows ne bi mogao opstati u donekle normalnom stanju.. :pogled_dolje ..
-Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)
-Acer Aspire E1-522, APU A6 5200, integrirana graficka AMD Radeon HD8400, 8 GB RAM-a, 1TB HDD, integrirana mrezna kartica Athernos 9856 i USB mrezna kartica Alfa Awus036H

Pozdrav ljudi!
Malo o meni..znaci...citav zivot koristim Windowse i sad zadnje dvije godine imam starsnu zelju prijeci na Linux jer su me windowsi vec odavno smorili ali nikako ne mogu pronaci odgovarajucu distru. Malo sam pohvatao konce i ajmo reci da nisam teski noob, znam vec pomalo o Ubuntu i njegovim "manjim" distrama, o distrama baziranim na Archu (Manjaro,Antergos..), nacuo nesto o Debianu tako da mogu doci u obzir i one malo zahtjevnije :P

E sad, zelim pronaci distru gdje se necu imati potrebu drzati Windows, gdje se necu osjecati "priguseno", kao da imam ogranicenja u sustavu pa sam primorani prisaltat na windows ili se potpuno vratit.

Trenutno svagam sa programskim jezicima C#, C++, C i voli bih imat distru koji su ajmo rec u korak s Windowsima sto se tice verzije programa u kojim se radi.. da nisu sad neke ultra stare verzije programa tipa skypa :)

Sta kod vi mislite da bi me moglo usreciti :D predlozite, samo da nije KDE okruzenje :)

btw. s trenutnim sustavom nisam bas zadovoljan, ima onih freez trenutaka :/ pa tako da nistaod manjara..

Hvala ::bravo ::bravo
Zadnja izmjena: Jakurda; 25 lip 2015, 12:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
dobrodošao :bok
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 747 puta
Svaka distra će ti biti okej ako imaš iskustva oko računala, pa si trebaš sam naći što ti paše :) Meni osobno nekako najbolje sjeda Ubuntu, ali većini drugih baš i ne.

Nisam siguran koliko ćeš biti zadovoljan sa C# na Linuxu (no apsolutno nemam ni najmanje iskustva u njemu, baci oko na https://www.reddit.com/r/linux/comments ... _on_linux/), ali C i C++ su super na Linuxu.

Doduše, zbog ovog freezanja i konstantnih problema s fragmentacijom na Windowsu, imam dojam ti možda nešto nije u redu s diskom, ali ovo opet čista hipoteza. :pogled_dolje
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 98 puta
Primio/la zahvalu: 178 puta
@C && C++
Treba ti samo komajler, nema izbor distre previse veze s tim. Tako da imas GCC(kao najbolji), Clang i sl.

@C#
http://www.mono-project.com/ moze pomoci. Ako je ono MUST onda ok. Ali C# nema veliki znacaj u GNU/Linux svijetu, ako ima ikakav.

Jakurda je napisao/la:btw. s trenutnim sustavom nisam bas zadovoljan, ima onih freez trenutaka :/ pa tako da nistaod manjara..

Imam Manjaro XFCE na slabijem hardweru, i nemam "freez trenutaka". Pogledaj procese pa vidi sta zdere resurse. Imas Task Manager ili u konzoli top
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 30 puta
Hvala na odgovorima :D

Ma jucer mi se vjerovatno i prvi put desio freez, kad sam pokrenuo skype pa mi se srusio, doslovno se citava bar traka sa menu buttonom freezala, ostali desktop je bio u funkciji pa se sad nadam da je bilo do skypa :)

Sto kazete na Fedoru? Da ostanem pri Manjaru ili da pokusam sa Fedorom?
Ništa te ne košta malo prodistrohopirati, možeš i u live okruženju, dobit ćeš barem osnovni uvid u razne distre a bez instalacije.
Dobrodošao, bajdvej.
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Welcome Jakurda! :)

Da li možda koristiš Compiz na Manjaru Xfce? Compiz zna uzrokovati takve poteškoće...

Inače, imam Manjaro Xfce već skoro dvije godine na kompu koji je polako već u veteranskim godinama i sve funkcionira u najboljem redu (da kucnem u drvo :) ). Što se mene tiče, Manjaro je trenutno najbolja distribucija. Dovoljno je stabilan i pouzdan da možeš raditi i ozbiljan posao na računalu (ja recimo radim web development bez beda na njemu, bez ikakvog straha od rušenja sustava) a ima i najveći izbor programa u svojim repozitorijima, što u službenim, što u AUR. Ne bi trebao imati problema sa Manjarom, pogotovo ne sa Xfce verzijom.

Ali opet, isprobaj više distribucija pa na kraju vidi šta tebi najviše odgovara - svatko ima drugačije želje i potrebe zato i ima toliko distribucija pa si svatko pronađe neku koja mu najviše odgovara.

I svakako sa nekim programom prekontroliraj da li imaš bad sectora na HDD-u jer i to ti može biti jedan od uzroka zašto ti komp doživi povremeno "zamrzavanje".
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Ne koristim compiz, jucer svjeze instaliran sustav, stvarno nezz do cega je bilo..al dobro mislim da cu ipak ostavit onda ovaj sustav.

U svakom slucaju cu isprobati Fedoru u Live-u iako ima one odvratne ikone :$

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nista ljudi hvala vam :D pomogli ste :)

ove tema ide pod rijeseno :3
Jaku*, ako ti se sustav, odnosno dio UI-a jednom srušio, to ne znači da će se to konstantno događati. ;) A što se tiče Fedore ili bilo kojeg drugog OS-a, SVAKI možeš podešavati da izgleda kako ti želiš, dakle ikonice su najmanji problem. Ako se već želiš bakćat Rolling Release distrama, Fedora baš i nije najsretniji izbor jer zna biti nestabilna na pojedinim kompovima, pa ti radije preporučam ili ostanak na Manjaru ili instalaciju "čistog" Arch Linuxa. Ako nemaš volje pratiti Arch Beginners Guide, baci oko na ovo (moja skripta za instalaciju Archa): AIS

Kad digneš live Arch Linux (budi povezan kabelom na net) ukucaš:
Kod: Označi sve
wget is.gs/AISsh && sh AISsh
;)
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 266 puta
Primio/la zahvalu: 323 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.