Sada je: 21 stu 2019, 11:45.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Abzeenth je napisao/la:... i s Mintom, ako je i on instaliran u UEFI modu)...

A kaj bi to uopce bilo "uefi mod" i kako bi se to mint instalirao u uefi modu ??

Uefi je samo naziv za novije biose u kojima su razne nove opcije poput fastboota i secure bota,jel tak ...
Max Bunker
Max Bunker
calisto053 je napisao/la:
Abzeenth je napisao/la:... Moja izgleda ovako

calisto ima windowse, calisto ima windowse, calisto ima wi... :hihi :bleh :D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 752 puta
Spol: M
Max Bunker je napisao/la:
Abzeenth je napisao/la:... i s Mintom, ako je i on instaliran u UEFI modu)...

A kaj bi to uopce bilo "uefi mod" i kako bi se to mint instalirao u uefi modu ??

Jedan od ponuđenih načina (modova) bootanja sustava, uz legacy mod, kao što je vidljivo u postavkama:

slika

Iako ne sasvim precizno, kolokvijalno je uvriježeno referirati se na to kao UEFI mod, baš kao što se mnogi referiraju na distribucije Linuxa koristeći samo riječ "Linux" (koji je zapravo kernel), a ne GNU/Linux ili neku drugu opciju.

Postupak instalacije Minta u "UEFI modu", odnosno na računalu koje koristi UEFI, ovisi o tome je li na računalu već instaliran neki drugi OS, točnije Windows, ali u osnovi se svodi na to da u postavkama treba biti uključen UEFI Boot mod, a neki izvori preporučuju isključiti Secure Boot opciju ako je moguće.

Budući da ovo nije tema o tome, savjetujem ti da googlaš ili potražiš druge teme na forumu ako te zanima više.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 628 puta
bertone je napisao/la:calisto ima windowse, calisto ima windowse, calisto ima wi... :hihi :bleh :D

Nisam! slika :waat :oops
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Abzeenth je napisao/la:
Budući da ovo nije tema o tome, savjetujem ti da googlaš ili potražiš druge teme na forumu ako te zanima više.

Bez ljutnje , ali mislim da nerazumijes najbolje tu tematiku pa onda dajes krive naputke , i zato sam te o pitao kaj bi to uopce trebao biti uefi mod.

UEFI replaces the Basic Input/Output System (BIOS) firmware interface originally present in all IBM PC-compatible personal computers,[2][3] with most UEFI firmware implementations providing legacy support for BIOS services. UEFI can support remote diagnostics and repair of computers, even with no operating system installed.[4]
Max Bunker
Max Bunker
Bez ljutnje, ali kao što rekoh, ovo nije tema o tome niti je postavljač teme tražio savjet o tome, budući da je sam uspješno instalirao oba OS-a. Skrećeš temu u offtopic referirajući se na usputni komentar u jednom mom postu. Hvala na pejstanju sadržaja s Wikipedije, dobro mi je poznat taj članak. Ništa što sam napisala nije pogrešno, eventualno je neprecizno, ali to sam već naznačila u svom prethodnom postu.

Nastaviš li offtopičariti, morat ću zamoliti nekog od drugih moderatora da pogleda temu i obriše postove.
Site Admin
Site Admin
Ma koga boli briga što je UEFI i njegovi modovi. To je zvizdarija koja je svima bespotrebno zakomplicirala život da nas "zaštiti" od zloćudnog softvera. Neki dan na poslu sam hitno morao live podići Mint s USB-a. Probao sam na 3 PC-a i ni na jednom ga nisam uspio isključiti jer im je BIOS skroz naopak. Osjećao sam se ko budala koja prvi put vidi takvo što (jer i prvi put vidim takvo što). Na kraju sam našao neki stari laptop, ubo stick i ekspresno rješio problem. Kako kod bilo: sr*nje. Move along... :tableta :cigara
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Slijedeći koji spomene UEFI (osim mene :-D ) a da nije vezano za temu, dobiti će slika ... idemo se bolje posvetiti temi, pogotovo drugom pitanju jer i mene to zanima kako riješiti (iako nemam ikone na desktopu, zanima me)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 752 puta
Uspio posložiti bootloader preko grub customizera i neke grub teme sa neta :)
Sada imam još jedno pitanje - instalirao sam pulse audio equiliser i sada mi se dešava da svaki put kada restartam sistem zvuk bude na 100%..može li se nekako podesiti da to bude na nekoj drugoj vrijednosti ( 40-50% )?
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
bozic.hrvoje je napisao/la:Sada imam još jedno pitanje - instalirao sam pulse audio equiliser i sada mi se dešava da svaki put kada restartam sistem zvuk bude na 100%..može li se nekako podesiti da to bude na nekoj drugoj vrijednosti ( 40-50% )?

Hmm. To bi neki volume applet trebao automatski regulirati, na KDE-u je to npr. KMix koji se pokreće zajedno s desktopom i "pamti" te postavke. Ne znam imaš li takvo nešto u Cinnamonu, ali moguće je i da ne radi čak i ako imaš.

To je inače čest problem:
https://askubuntu.com/questions/97936/t ... dio-volume
https://askubuntu.com/questions/408787/ ... set-to-100

možeš ga probati riješiti ovako:

u terminalu upiši

Kod: Označi sve
sudo leafpad /etc/pulse/daemon.conf

(ako ne koristiš leafpad, samo umetni ime svog tekst editora)

Kad se otvori file, potraži u njemu liniju

flat-volumes = no

Ako je nema, dodaj ju npr. na kraj teksta. Ako je ima, ali piše "yes", promijeni u "no" (bez navodnika).
Spremi i zatvori.

Zatim u terminal upiši

pacmd list-sinks

ispis bi trebao biti nešto slično ovom:

Welcome to PulseAudio! Use "help" for usage information.
>>> 1 sink(s) available.
* index: 0

Ako piše da imaš više od 1 sinks available, pogledaj cijeli ispis i vidi što se od toga odnosi na tvoju zvučnu karticu, i onda zapamti njen index broj.

Onda otvori drugi file iz istog foldera:
sudo leafpad /etc/pulse/default.pa

i u njemu na kraj dodaj dvije linije:

set-sink-volume 0 50%
set-source-volume 0 50%

(možeš promijeniti 50% u bilo koji drugi postotak koji želiš; to je vrijednost za glasnoću). Ovaj prvi broj koji je kod mene 0 će kod tebe biti tvoj index koji si gore zapamtio (vjerojatno isto 0).

Spremi, zatvori, i restartaj računalo, pa vidi je li pomoglo. Ako nije, javi se ovdje pa ćemo vidjeti što dalje. Sretno :thmb-up

EDIT: Skoro zaboravih, ako ovo ne pomogne, nemoj paničariti :D nego samo ponovno otvori te fajlove i obriši te stvari koje si dodao, spremi, i resetiraj.
Site Admin
Site Admin

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.