Switch to full style
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

[RIJEŠENO]session/edition..?

20 ožu 2016, 11:09

Da li je bolje imati Mate sesion na LM 17.3 xfce instaliranu jer je meni više userfriendly,ali pitam s točke CPU usage-a..?
Zadnja izmjena: vicium artis; 20 ožu 2016, 16:55; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 11:21

Misliš zamijeniti nešto što u normalnom radu troši 0.00001% procesora nečim što možda troši 0.000005% procesora riskirajući probleme jer mate session nije rađen za xfce? Da je barem memorija problem ali nije. xfce-session troši oko 1.5 Mb.

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 11:35

Pitam jer vidim da CPU usage je očito približan problem kod jednog i drugog (xfce/mate) otvorim firefox skoči do 90% pa se spusti..isto tako ne znam pa pitam i zaintrgiralo me koje probleme..?
Dakle ono što bih volio(ako je moguće) da instaliram MATE i da ga optimiziram da bude što manje proces pokrenuto i naravno da se što manje baterije troši ali taj topic je već zatvoren.

Zato pitam u vezi dileme i molim neki odgovor bez ironije

Hvala

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 11:40

Možeš u terminalu pokrenuti program "top", koji pokazuje koji program opterećuje procesor.
U slučaju pokretanja firefoxa, taj program je firefox a ne xfce4-session. Obično svaki program pri pokretanju privremeno optereti procesor.

Što se procesa tiče, imaš u izborniku stavku "sesija i pokretanje" i tamo možeš isključiti suvišne programe.

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 11:49

... pa se spusti... na koliko??

Voziš auto, staneš na crveno i kad se upali žuto, dodaš gas kako bi krenuo i ubrzao, i motor se zavrti sa 800/900 rpm na 2000 rpm, ako želiš krenuti žešće držiš gas do recimo 4000/4500 rpm (primjer je dizel).
Kad si ubrzao na željenu brzinu prebaciš u 4 ili 5 brzinu i nastaviš održavati brzinu sa recimo 1200/1300 rpm.

I nema ironije u mom slikovitom opisu i pitanju jer mi nije jasno iz tvog pitanja i opisa problema što se zapravo događa kod tebe i da nisi zadovoljan Xfce-om?

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 11:54

Možda bi mogao i deinstalirati suvišne programe koji pokreću neke servise (ja recimo uvijek maknem sambu jer mi ne treba). Ili ako znaš šta radiš, imaš u meniju u postavkama stavku "boot manager" gdje možeš isključiti suvišne servise.

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 13:21

bertone je napisao/la:... pa se spusti... na koliko??

Voziš auto, staneš na crveno i kad se upali žuto, dodaš gas kako bi krenuo i ubrzao, i motor se zavrti sa 800/900 rpm na 2000 rpm, ako želiš krenuti žešće držiš gas do recimo 4000/4500 rpm (primjer je dizel).
Kad si ubrzao na željenu brzinu prebaciš u 4 ili 5 brzinu i nastaviš održavati brzinu sa recimo 1200/1300 rpm.

I nema ironije u mom slikovitom opisu i pitanju jer mi nije jasno iz tvog pitanja i opisa problema što se zapravo događa kod tebe i da nisi zadovoljan Xfce-om?


Pa nije da sam nezadovoljan ali kad klinkem na start tamo mogu u MATE okruženju deinstalirati nešto i transparentnije je sve prikazano.Pa kolko vidim @Jurastublic je ubacivao decimale postotka nepotrebno deset na minus šestu.I da,ne znam napisati potenciju pogotovo eksponent pface

Moje isprike ako sam koga uvrijedio ali to sa postotcima je možda bilo u najboljoj/preciznoj slikovitoj namjeri a ja sam interpretirao kao pretenciozno.

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 16:18

vicium artis je napisao/la:Moje isprike ako sam koga uvrijedio ali to sa postotcima je možda bilo u najboljoj/preciznoj slikovitoj namjeri a ja sam interpretirao kao pretenciozno.


Upravo tako. Ja se ne rugam ljudima, jednostavno mi to nije dio karaktera ali to sad nema veze s temom.
Za sve ono što nije "on topic" postoji podforum "Razno" i privatne poruke. Jer ovo što ostaje na forumu čitaju i drugi ljudi koji imaju sličan problem i koje zanima tema. Takvi onda moraju prolaziti kroz hrpu nepotrebnih i beskorisnih postova, da bi izlučili jedan ili dva koji im mogu pomoći.

Ali ima veze to kako se postavlja pitanje na forumu. Molim te, pročitaj svoje prvo pitanje ali točno ono što piše a ne ono što si možda mislio reći.
Ja sam ti napisao prilično točno u postocima koliko session-manageri troše procesorskog vremena i kako je loša ideja zamijeniti središnji i vrlo specifični dio svakog desktop environmenta, što session manager svakako jest, onim koji nije rađen za tu okolinu.

Drugo pitanje je bilo u vezi firefoxa i opet sam ti se ja javio i rekao u čemu je problem. Još sam ti napisao kako da popraviš situaciju oko opterećenja računala. Sve se to može napraviti u XFCE-u, nema potrebe zbog toga ubacivati dijelove gnome-a ili mate-a u XFCE jer je korist nikakva a šteta može biti velika.
Osim toga, dijalog "Sesija i pokretanje" je odlično riješena u XFCE-u i sve se lijepo može napraviti iz toga.

Nekako sve to nisi vidio i sudeći po ovom tvom zadnjem postu, gdje nije bilo nikakvog feedbacka, izgleda da nisi ništa od toga ni pokušao. Koja je onda svrha ovoga?

Re: session/edition..?

20 ožu 2016, 16:51

Ma shvatio sam i primjenio.Napravio sam po tvojim uputama,dakle trebao dam odg.da znam da je riskantno instalirati MATE okruženje pa sam ga maknuo.Sad si mi dao odg.i zahvalio sam na prethodnom ti postu.
Odgovori