Sada je: 25 tra 2024, 20:30.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
vicium artis je napisao/la:Naknadno sam dodal swap od 1gb.Znam da teorija drugacije nalaze a budem probal naci neki eksterni jer mi treba 100gb privremeno smjestiti.Dakle xfce 30gb(/) swap 4gb a home koji format moze/mora biti..?



home i root = u ext4
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Aha ok.Dakle isto ko i za root.A daj mi reci ext3/ext2 kakvu ulogu igraju.

S obzirom na moj hard..?
vicium artis
vicium artis
Za osnovne upute o extended file system (ext) i odnos između ext2 - ext3 - ext4 svojevremeno mi je koristio sljedeći link http://www.thegeekstuff.com/2011/05/ext2-ext3-ext4/
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
vicium artis je napisao/la:Aha ok.Dakle isto ko i za root.A daj mi reci ext3/ext2 kakvu ulogu igraju.
S obzirom na moj hard..?

Otprilike kao Linux Mint 6 naspram Linux Mint 17. ext4 je noviji, bolji i manje fragmentira disk.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Pa kolko sam uspio skuziti ext3 je preporuka za starije laptope ali da i na novima ok radi.S obzirom na Seagate mozda dobijem brzi i responzivniji xfce..?
vicium artis
vicium artis
vicium artis je napisao/la:Pa kolko sam uspio skuziti ext3 je preporuka za starije laptope ali da i na novima ok radi.S obzirom na Seagate mozda dobijem brzi i responzivniji xfce..?


Ext3 je danas skoro pa legacy, podrška za ext3 u klasičnom smislu je ukinuta u kernelu 4.3 ja mislim, stariji kerneli ga još podržavaju. Distribucije već odavno imaju default na ext4. Ja ne bi stavljao ext3 :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
vicium artis je napisao/la:Pa kolko sam uspio skuziti ext3 je preporuka za starije laptope ali da i na novima ok radi.S obzirom na Seagate mozda dobijem brzi i responzivniji xfce..?

Ne znam otkud ti to. ext4 je u svakom pogledu brži od ext3 ali to su tako zanemarive razlike u normalnom radu da promjenom datotečnog sustava nećeš dobiti ništa posebno. Možda da isprobaš neku distru sa LXDE desktopom?
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
vicium artis je napisao/la:Pa kolko sam uspio skuziti ext3 je preporuka za starije laptope ali da i na novima ok radi.S obzirom na Seagate mozda dobijem brzi i responzivniji xfce..?


Pa iz LM foruma,Ubuntu foruma.Ljudi koji se razumiju isto ko i ovdje.Spominje se i journaling itd..ne ulazim u to samo me zanima ako ima uporista jer mnogi su dosli do tog zakljucka.
Ne znam otkud ti to. ext4 je u svakom pogledu brži od ext3 ali to su tako zanemarive razlike u normalnom radu da promjenom datotečnog sustava nećeš dobiti ništa posebno. Možda da isprobaš neku distru sa LXDE desktopom?


Probal sam lxle al kao sto je bertone spomenul da bi trebalo drugacije particionirati pa bi bilo vaćkda osjetno brze..za upgrade hardware nemam..bez obzira sto je taj AMD "jadan" valjda bi trebala postajati neka distra a opet cudi me da xfce nije dovoljno "lagan"..

Nije mi za prodavat laptop
vicium artis
vicium artis
Particioniral sam otprilike kak je bertone predložio.Nisam primjetil neku razliku,instaliral sam lxde enviroment a što se tiče LM postoji lisa koja mi ne prepoznaje wifi tak da hm..Nisam pametan a ne da mi se niti biti konstantni distrohopper
vicium artis
vicium artis
vicium artis je napisao/la:Particioniral sam otprilike kak je bertone predložio.Nisam primjetil neku razliku,instaliral sam lxde enviroment a što se tiče LM postoji lisa koja mi ne prepoznaje wifi tak da hm..Nisam pametan a ne da mi se niti biti konstantni distrohopper


Lubuntu?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.