Switch to full style
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 02:17

A to moje uskoro može biti do uskrsa. Što se mene tiče sutra kupujem, samo da još nagovorim bolju polovicu. A to zna biti teška misija. Oženjeni među vama znaju :)

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 07:47

bertone je napisao/la:Rekao si da si kupio SSD od 240 GB što prateći druge tvoje postove znači da ima 36 mjeseci garancije (ja bih bolje uzeo i sporiji SSD s 60 mjeseci garancije za 20 kn više, ali dobro tvoj izbor i što je tu je.. nebitno)... sistem si ionako instalirao na novo prije 2-3 dana pa je po meni najbolje riješenje da napraviš novu instalaciju tako da ćeš si na SSD-u napraviti tri particije:
swap = 4 GB
root = 30 GB
home = ostatak


Otišao sam kupiti Sandisk z400, i usput pitam trgovca da li je zaista garancija 60 mj. ali zamisli to je navlakuša u HG spotu. Na webshopu im piše 60 mj. ali kada sam došao kupiti ćorak, garancija 36 mj., reče prodavač kao greška, bla, bla, i svi SSD diskovi su 36 mj., osim više klase. Zbog toga sam se odlučio za noviji z410.

Mogu li napraviti particiju samo na preuzimanja, tj. download? U ovom slučaju /home/ivan/Preuzimanja.
Pitam iz razloga što nisam imao ideje kako particirati, puno diskova. A ext4 moram montirati, pa mi je bilo logično napraviti /home od HHD-a.
Onda bih napravio:
SSD kao sda1- NTFC 100 GB win7 ( ma da ga i ne koristim, osim CIV5, i ponekad Ace Combat)
sda2- loader win
sda3- swap 4 GB
sda4- ext4 / 40 GB
sda5- ext4 /home 90 GB
sda6- free 6GB možda (čitao sam da je dobro ostaviti slobodnog prostora na SSD-u
HDD sdb1- ext4 2000GB radi postojanosti brzine) ????
HDD sdc - NTFC 250GB ( za video igre)

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 08:03

Bilo bi lijepo napraviti vodić kako postaviti trimanje na svaki dan, kao i noatime. Osnove za SSD, na hrvatskom, pošto ama baš svaki puta kada sam pratio razno razne strane forume nešto nije ispalo kako treba, rijetko kada detaljno navedu, krenu opisivati fino sve kao za djecu i na kraju zbrda, zdola.
Pa da ne zagađujem temu, a htio sam upitati da mi navedete. Pa ako netko bude imao volje, pa napravi vodić.
I da što mislite da li je trimanje dovoljno, kao što je "fabrički" :) podešeno kod Ubuntu 16,04,?

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 08:16

viewtopic.php?f=8&t=12889&p=251037&hilit=SSD#p251037

:zvizdi

A vidi, jos si i bacio zahvalu na bertoneov post.. :hihi

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 09:08

Joj da, isčitao sam brdo toga ovih dana o SSD-u, MBO, SATA express, M.2, i5 šeste generacije..., i sve prošlo kroz ovo malo rama što imam u glavi, prošlo kroz swap, trimm napravio svoje. A nešto informacija je ipak završilo u dubljoj memoriji, malo sna čini svoje, mozak ne stigne procesuirati današnje uobičajene velike količine podataka uz tako malo sna. Nažalost taj dio o trimmu koji je bertone lijepo opisao sam zaboravio da sam uopće pročitao. Ali kada sam opet pročitao, sjetih se da sam dva, tri puta naletio na tu temu :)

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 11:57

Moje misli :-D

Mogućnost prva:
SSD = Windows + Linux
HHD = podaci

SSD:
  • 100 MB - particija koju naprave Windowsi prilikom instalacije
  • 140 GB - Windows C: particija
  • 4 GB - swap
  • ostatak - root
    - u ovoj kombinaciji ne radiš poseban /home
HDD:
Nakon što si odradio instalaciju oba OS-a, ugasiš PC, priključiš 2 TB HDD i digneš Windowse i na HDD-u napraviš jednu NTFS particiju.
Na taj način su ti oba OS-a na bržem SSD-u i oba OS-a mogu pristupiti HDD-u i pisati brisati po njemu (NTFS).


Mogućnost druga:
SSD = Linux
  • 4 GB swap
  • 30 GB root
  • ostatak /home
HDD = Windowsi
  • 200-500 GB C: particija za OS (ovdje ti veličina ovisi koliko misliš igri instalirati jer današnje uredno zauzimaju od 15 do 30 pa i više GB)
  • ostatak D: particija za podatke (obje NTFS)


Dodatne misli:
  • ako se odlučiš za prvu mogućnost (dualboot na SSD-u) onda svakako prouči ovaj vodič za podešavanje Windowsa i primijeni što misliš da ti treba.
  • ako se odlučiš za drugu, onda ćeš na recimo D: particiji HDD-a imati folder za torrente... da bi se automatski torrenti koje skidaš i šalješ iz Linuxa spremali/čitali jednostavno Transmission-u u postavkama daš putanju da zna gdje će što spremati ili od kuda čitati i tom folderu koji koristi Transmission možeš pristupiti iz oba OS-a.. jednako tako ti je i za druge download managere koje ćeš eventualno koristiti tako da nema potrebe ručnog prebacivanja podataka iz Linuxa (a SSD-a) na HDD gdje držiš podatke.
  • nadalje, čak i da određene podatke prvo skidaš na SSD pa ih kasnije prebacijueš na HDD, neće to pretjerano naštetiti SSD-u, a ta opcija i nije loša jer ćeš na taj način (naknadno prebacivanje) bolje moći rasporediti gdje će što biti spremljeno ili obrisati nepotrebno
  • u PC-u si prije nadogradnje valjda imao nakakav HDD... ako jesi i ako je ispravan možeš i njega staviti u PC - imaš još jedan slobodan SATA i jedan ATA (dva kanala, tj. dva ATA uređaja mogu ići na njega), pa si i taj stari HDD lijepo formatiraj u NTFS i na njega spremaj samo najbitnije podatke tako da imaš još jednu rezervnu kopiju - taj disk ne mora biti stalno spojen na napajanje već samo po potrebi, a to možeš ili privremenim spajanjem naponskog kabela ili ubacivanjem prekidača na naponski kabel pa ne moraš stalno/povremeno otvarati PC

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 16:41

O sudbo kleta!!!
Imam novi problem, učinio sam sve kako je naveo @vision, obrisao fstab, kopirao njegov, zalijepio, vizualno provjerio, činilo se jednako, spremio ctl+o, pisalo je da je spremljeno, izašao iz terminala (da li je trebalo možda izaći prvo iz fstab s nekom naredbom, i tek onda isključiti terminal?). Tada sam opet ušao u fstab da provjerim, i dobijem obavijest da je fstab u izradi.
(mislim si možda se mora rebootati da nadođe), i nakon reboota ubuntu izbaci samo ovo, niti mogu šta pisati, samo crtica treperi.
Molim vas ako je moguće da odmah sklonem tu naredbu za fstab, i da budem kao u onom vicu Mujo u svemiru- kaže kontrola: "Lajka upali potisnike na raketi, čimpanza smanji pritisak kisika u sojuzu, Strelka uvedi nove kordinate putanje, a ti Mujo nahrani životinje i ništa ne diraj"

slika

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 17:14

Izgleda tako lako, ali sve moram naučiti na teži način, netko bi pomislio da imam previše vremena, ali to nije istina. Ja sam već tri dana izgubio (a možda i nisam izgubio, nego samo učio) na običan i nepotreban fstab.
Imam volju da učim IT stvari, nisam baš neznalica, većina korisnika računala sigurno ima manje znanja od mene. Uostalom imam diplomu osnovnog tečaja informatike, koju sam dobio zbog odličnog uspjeha iz informatike na faksu računarstva i informatike. Šteta što sam napustio faks, viša sila, iskreno nisam niti završio dva semestra, ali nije za baciti, učio sam matematiku, fiziku, elektrotehniku... I šteta što sam zapustio to malo stečenog znanja, imam vidljivu rupu u znanju deset godina nisam dirao računalo, osim video igara. Vama naprednijima u ovo sektoru se možda činim kao tudum, ali preći ću preko toga :)
Pao mi na pamet novi plan, instalirati ću još jedan OS, mint je hvaljen, ili možda neki manji i sličniji ubuntu, pa ću tamo testirati svoje "vještine". Bolje tako nego da opet uništim ubuntu kojega koristim.

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 17:41

Evo uspio sam uslikati problem

slika

Re: [RIJEŠENO] Ne može podignuti ubuntu

10 stu 2016, 18:06

Jeremija je napisao/la:Imam novi problem

A ja taman mislio zaključati :-)
Jeremija je napisao/la:...instalirati ću još jedan OS...

Ma što jedan? Instaliraj barem dva tri (za prvu ruku). Manjaro ti je super, ni čistokrvni Arch nije loš, a da ne spominjem elementary os loki kojeg upravo vrtim.
Odgovori