Sada je: 29 ožu 2024, 09:59.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav ekipa,

nakon sto sam napravio frisku instalaciju Lubuntu 16.10 i pojavio mi se po prvi put desktop OS od mene trazi da otkljucam keyring i odonda me svaki put pita - inicijalno sam postavio sustav da ne trazi lozinku od korisnika prilikom pokretanja.

Sto sam pokusao:
- ukljucio sam opciju da os trazi lozinku od korisnika prilikom login-a ali nije pomoglo
- googlao sam problem ali svi odgovori su stari i datiraju od Ubuntu 14.10

Thx
Zadnja izmjena: xylik; 26 lip 2017, 18:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Imaš negdje upravitelj passworda i keyeva u meniju pa odaberi keyring i obriši password - tj promijeni u prazno. dobit ćeš sigurnosnu poruku koju zanemari.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Imaš negdje upravitelj passworda i keyeva u meniju pa odaberi keyring i obriši password - tj promijeni u prazno. dobit ćeš sigurnosnu poruku koju zanemari.


Prosao sam cijeli meni, i jedino gdje mogu mjenjati passworde su "Users and Groups" ali tamo mogu samo kreirati/brisati nove usere, definirati razinu privilegija i postaviti login password. Znaci nigdje se ne spominje keychain.

Inace OS je na hrvatskom jer ga mama koristi :), sad sam ls-ao /keyring i u privitku sam zaljepio output - primjetite da postoji datoteka Zadano.keyring jeli moguce da je to greska jer je na hrvatskom ime datoteke ?
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Na kraju sam problem rjesio na nacin da sam izbrisao "Zadano.keyring", nakon toga sam ponovno pokrenuo sustav, otvorio sam skype on me trazio lozinku i password - upisao sam ih. Odamah nakon toga otvorio se prozorcic zelim li spremiti lozinku i password u keyring imena "Zadano" i koju lozinku zelim postaviti kao zastitu keyring-a. Ja sam postavio praznu lozinku da me OS ubudece ne pita lozinku.
Link na rjesenje problema:
https://ubuntuforums.org/showthread.php ... st13573819


OPREZ!
Ovaj pristup ima 2 problema:
1) Kada izbrisete "Zadano.keyring" automatski ste izgubili sve lozinke(vase omiljene stranice, credentialsi za programe) koje su bile spremljene pod "Zadano.keyring"
2) Ako vas "Zadano.keyring" file nije zasticen lozinkom(rjesenje koje je predlazem je upravo takvo) netko tko ima fizicki pristup vasem racunalu ga moze iskopirati na svoje racunalo i otvoriti te procitati sve vase lozinke!
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
S obzirom da nitko nije ponudio alternativno rjesenje zatvoriti cu pitanje kao razrjeseno.
Dodano na popis riješenih tema
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
xylik je napisao/la:S obzirom da nitko nije ponudio alternativno rjesenje zatvoriti cu pitanje kao razrjeseno.
Dodano na popis riješenih tema

Samo da nadodam iako ti je rješenje sasvim dobro i jednostavno. Ako želiš tu opciju u postavkama s grafičkim interfejsom za upravljanje raznoraznim lozinkama na keyringu, možeš instalirati paket seahorse, koji izgleda nije po defaultu instaliran u Lubuntu.
Kod: Označi sve
sudo apt-get install seahorse

Postavka se zove Lozinke i ključevi.
Inače, malo je neintuitivno promijeniti lozinku. Kad otvoriš, na lijevoj strani piše Prijava i Default i kod mene sam morao desnim klikom na Default > Otključaj > Promijeni lozinku (prvo staru za potvrdu pa u promijeniti prazno) da me ne gnjavi stalno za keyring šifru. Kod tebe je vjerojatno druga stavka Prijava u pitanju.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Thx za info, instaliram i isprobam. Postoji li kakav console program za upravljanje keychain-om ?
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.