Sada je: 18 tra 2024, 02:33.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
A jeste, znam, nego velim vise onako na komentar, skini, sprži, pokreni. :-D
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
calisto053 je napisao/la:Na linuxu nema fragmentacije diska, stoga to ni ne možeš napraviti.

I disagree!
Jednom prilikom sam slučajno formatirao ext4 disk sa podacima i kasnije išao u akciju spašavanja podataka (pomoću programa recuva).
Kad je recuva pronašao podatke, datoteke većeg kapaciteta su bile fragmentirane po 200 mb (jedan video file je bio razbijen u 3 datoteke po 200 mb), dok su ove manje većinom bile u komadu ne fragmentirane. Tako da, nije loše napraviti defragmentaciju, ako postoji program za to.
People say nothing is impossible. But I do nothing every day.
Avatar
Postovi: 1225
Postovi: 1225
Pridružen/a: 22 lip 2009, 23:04
Lokacija: Katoličke Čaire
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Archlinux
AFAIK, fragment od 200 MB je gotovo kao da jest defragmentiran, nije da će se znatno ubrzati učitavanje fajla koji ima takve fragmente. :hmm
Defragmentacija je bitna ako fajl od, primjerice, 200 MB ima fragmente po 10 kB ili manje. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:AFAIK, fragment od 200 MB je gotovo kao da jest defragmentiran, nije da će se znatno ubrzati učitavanje fajla koji ima takve fragmente. :hmm
Defragmentacija je bitna ako fajl od, primjerice, 200 MB ima fragmente po 10 kB ili manje. ;)

Tako je, to je ništa. Ni Windows defragmenter sve dijelove datoteka preko 64 Mb uopće ne smatra fragmentiranima i ne procesira ih.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Vucko, mogao si to rijesiti tako da si radio s manjim kolicinama podataka, a ne sve odjednom. To jest, na fat-u oznacis dio podataka i izrezes pa zaljepis na lin particiju (izracunaj da ti na lin ostane slobodnog prostora nakon prijenosa). Nakon toga izrezes i zaljepis nazad na fat, pa onda oznacis drugi dio na fat-u, izrezes i zaljepis na lin, pa vratis nazad, itd.

Teoreticari kazu da se na taj nacin disk manje trosi i da se podaci brze "defragmentiraju", sto znaci da je to sigurnije od nekih programa za defragmentiranje koji ponekad ne obave dobro svoj posao, ali za vecinu to je samo teorija.

// cekaj malo, onaj drugi disk ti je samo 60GB?
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Upravo tako. To je navedeno odmah na pocetku teme. Problem sa prostorom. :smjesak
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Pogresno sam shvatio. Predpostavljao sam da imas veci kapacitet diska, ali da je manji od ovog kojeg trebas defragmentirati. Nije vazno, bitno da si rijesio problem.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.