Sada je: 28 ožu 2024, 09:12.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Imas dosta alata koje mozes pokrenuti u live modu i iz njih odraditi razne manipulacije, pa i defragmentaciju. Pazi samo da uzmes free, jer bi trial mogao napola stat i trazit pare.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
rudar je napisao/la:S dvije-tri naredbe možeš riješiti stvar. Ideš s tar... Bolje pogledaj one linkove, nisu potrebne skripte.

Jesi li mislio na ovo? Tar pa onda untar?
Kod: Označi sve
tar czvfC /tmp/dos.tgz /mnt/dos .
rm -fr /mnt/dos/*
tar xzvfC /tmp/dos.tgz /mnt/dos

Ako jesi, i ovo je za mene "fizika". I ako jeste to, sta rade te komande? Kompresuju fajlove, i kad se raspakuje trebalo bi biti defregmentirano? Ili sam promasio cijeli "fudbal"
:hihi

Ja sam se nadao nekoj aplikaciji tipa, instaliram odradim sta treba i to je to. Za sve ostale radnje treba mi jos vremena. Jos nisam savladao ni kompajliranje aplikacija a kamoli sta teze. :tuzan
Sta mogu, kad sam tek usao u svijet linuxa.
Bunker je napisao/la:Imas dosta alata koje mozes pokrenuti u live modu i iz njih odraditi razne manipulacije, pa i defragmentaciju. Pazi samo da uzmes free, jer bi trial mogao napola stat i trazit pare.

Bunker, mozes li mi malo detaljnije oko ovoga? Kratki tutorijal il slicno?
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Znas one alate za kloniranje,particioniranje, i sl ? Unutar njih imas i defragmenter ponekad. Takve alate mozes pokrenuti u live nacinu, neki nude download iso a neki jbg traze da ih instaliras na win pa onda ti tek nudi kreiranje live alata.

Na mobu sam pa mi bas ni zgodno da ti izradjujem tutorijal, no vjeruj, nije to nista komplicirano... Googlaj takve alate, nadji iso za download , ili exe za win izradu, i samo prije procitaj koji od njih sadrzi defragmenter.

https://www.easeus.com/partition-manage ... gment.html
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Kontam to, ali zar to nisu win programi? Ili hoces reci da takve programe pokrecem iz wine-a a ne ove specificne za defregmentaciju? Ne kuzim, kako pokrecem app u live modu?
Sorry ekipa za ovakva noob pitanja, ali... :zabrinut
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Takve programe mozes pokrenuti sa usb u live modu, poput live linuxa, jer oni i sluze za manipulaciju diskovnim prostorom ( a to nebi mogao raditi dok se vrti os mountan sa tog diska, pa zato se koristi live nacin ).

Takve live alate mozes naći u iso obliku ( snimi ih na usb i pokreni pc a da je taj usb prvi u boot orderu ) ili u exe obliku a tada ga moras instalirati na win ( moze i kroz wine ili playonlinux ) i tada iz njega kreirati live usb sa alatima... Svi su ti gui i vrlo lagani za snalazenje...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Aha, shvatio sam... Znaci butabilni usb za live pokretanje i ovo gore sto si napisao. Taman imam jedan usb od 16GB. Idem to isprobavati malo. Javim ako sam sta napravio. (ili nisam)
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Bravo Bunker! Nisam se uopće sjetio tih "rescue cd-a" - UBCD, hiren i sl.
Sale, imaš na "Hiren boot CD" program naziva "Defraggler". Skini, sprži, pokreni i nadaj se najboljemu. :-D
http://www.hirensbootcd.org/download/
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:.... Skini, sprži, pokreni i nadaj se najboljemu. :-D
...


Pa ti alati su možda čak i pouzdaniji iz live načina nego da to delaš pod aktivnim os-om ...



jurastublic je napisao/la:Bravo Bunker! ...


Onda sam za danas ispunio svoje dobro djelo . Da odmah ili sad skrenem temu u teorije zavjere..?? Hehehheheh

:hihi
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Ipak, nista... Otis'o na kraju kod komše, tresn'o sa njim pivu spivo i odradio defregmentaciju iz win-a. Jbg, citav dan sam izgubio na banalnu stvar.
Bas je pomalo glupo da na linuksu nema GUI defrag. program za neke druge fajl sisteme samo zato sto to linuksu nije potrebno.
Hocu da kazem, da bi bi bio jos superiorniji nad ostalim OS-ima.
jurastublic je napisao/la:Sale, imaš na "Hiren boot CD" program naziva "Defraggler". Skini, sprži, pokreni

Ovo nisam ni mogao izvesti, posto imam Acer Chromebook i nemam rezaca.
Planiram napraviti neki USB eksterni rezac-fazon. Imam jedan dobar od nekog starog desktopa.
Al' to je vec za drugu temu. :smjesak
calisto053 je napisao/la:
sale82ful je napisao/la:I ja sam nakon mnogo godina koristenja win-a otjerao to smece od OS-a da ne kazem gdje.

Pregenijalna izjava, stavi si u potpis :lulz :thmbs-up
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 16 stu 2017, 19:19
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Linux Mint 18.2 Cinnamon
Pa svaki iso file mozes u botabilnom obliku snimiti i na dvd medij i na usb stik.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.