Sada je: 29 ožu 2024, 05:45.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
jurastublic je napisao/la:Možeš nekako zaobići tu nezgodu tako da uz gmail otvoriš i file manager sa slikama i onda samo povučeš sliku na onaj gmailov prozor s "novom porukom". Slika će se tako uploadati na gmail kao privitak.

Vidiš za tu mogućnost nisam znala. To je jako korisno. tnx :thmb-up
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 16 pro 2017, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Linux Mint 18.3 Cinnamon
darkborn je napisao/la:Par zgodnih stvari koje koristim za fotke itd:
(trebalo bi biti dostupno na klik-dva iz Software Managera)
    gThumb, malen i brz alat (samo 3mb), kojeg nisam postavio kao osnovni preglednik slika (makar može i tako raditi), ali na desnu tipku ga odaberem kad trebam: izrezati, smanjivati, okretati itd. fotku.
    Trimage za bezgubitnu optimizaciju (kompresiju) veličine slike jpg, png formata. Samo 200kb.
    Ovo ostalo su mali Windows programi, koji rade preko "Wine".
    Kad se Wine namjesti dobar dio win programa se starta / instalira kao i na Windowsima, odn. jednako radi na Linuxu kao i drugi programi. Problem sa Wineom je da mnogima radi odmah bez greške, a nekima nikad ne proradi kako treba. To je tema za sebe, za koju bi trebalo odgovore pronaći na forumu (ili otvoriti novi topic za pomoć). Uglavnom, ako ti Wine proradi bez muke, preporučam:


Baš ti hvala na ovome. To sam i tražila pa sam zaključila da je Gimp rješenje za mene. Počela sam učiti na njemu. Činio mi se prilično složen na početku ali pomalo sam kapirala. Meni ne treba puno, neki jednostavan alat u kojemu mogu uređivati fotke za promo. Nisam profi, to mi samo dođe kao nastavak na radne obaveze. Bitno mi je da podržava mogućnost dodavanja teksta na fotku, da se mogu izrađivati kolaži, neke uobičajene stilske intervencije. i tome slično. Taj IrfanView mi izgleda baš kao nešto što bi mi koristilo. Možda praktičnije i jednostavnije od Gimpa.
I za sve tvoje ostale prijedloge ogromno hvala ::bravo
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 16 pro 2017, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Linux Mint 18.3 Cinnamon
majka je napisao/la:Baš ti hvala na ovome. To sam i tražila pa sam zaključila da je Gimp rješenje za mene. Počela sam učiti na njemu. Činio mi se prilično složen na početku ali pomalo sam kapirala. Meni ne treba puno, neki jednostavan alat u kojemu mogu uređivati fotke za promo. Nisam profi, to mi samo dođe kao nastavak na radne obaveze. Bitno mi je da podržava mogućnost dodavanja teksta na fotku, da se mogu izrađivati kolaži, neke uobičajene stilske intervencije. i tome slično. Taj IrfanView mi izgleda baš kao nešto što bi mi koristilo. Možda praktičnije i jednostavnije od Gimpa.
I za sve tvoje ostale prijedloge ogromno hvala ::bravo

Samo naprijed udarnički! :thmb-up
Ja isto koristim Gimp (prvenstveno), danas mi je lakše/brže (ili bar jednako) raditi nego u Photoshopu.
Doduše, ja sam ga pretvorio u "GimpShop" - gotovo isto sučelje kao PS (ikone, keyboard shortcuti itd):
Gimp 2.8 Photoshop Tweaks
Ovo je malo starije, ali još uvijek od pomoći svakome tko prelazi s Photoshopa na Gimp:
Switch from Photoshop to GIMP: Tips From A Pro

Za Irfan je potreban Wine, najlakše ga je (bilo?) instalirati u Wine preko Winetricks (alternativno PlayOnLinux). Sve bi trebalo biti dostupno iz Soft managera. Osnovni problem je namjestiti Wine da radi i sa 32 i 64-bit Win aplikacijama... ali to je tema za sebe.
Za mrvu složenije graf. intervencije možda bi bilo bolje probati nešto jače od Irfana. On je ipak prvenstveno preglednik, a ne editor (makar se u njemu mogu raditi čuda).

Kao "lagani Photoshop klon" koristim Pintu, verziju poznatijeg Paint.NET (imaju isti source).
Odličan je i besplatni Autodeskov Pixlr (kao lagani PS klon), ali radi samo online.

Ova dva slijedeća free, jednostavna (ali profesionalna!) graf. dizajn alata su bazirana na vektorskoj grafici, ali podržavaju bazični rad sa slikama. Oba rade i online (u browseru) i offline (download kao klasična aplikacija). Dakle:
Gravit designer mi je otkriće za jednostavan graf. dizajn, to je rel. novi (ali vani vrlo popularan) alat, radi i offline - ali na baš svim platformama. > "Getting Started With Gravit Designer"
Vectr mu je vrlo sličan. Traži otvaranje free kor. računa za snimanje fajlova (što je bezveze), ali ima odličan ugrađeni tutorial za početnike (step by step, čak i video po potrebi).
S oba se može raditi npr, mini graf. prijelom za letke, - ali i npr kompletan web dizajn!
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 23 pro 2009, 21:38
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
OS: Mint 15, XP, Raspbian
@darkborn, :good_post
suma sumarum čini mi se da je Pixlr najjednostavniji, ovako letimično gledajući. Jel tako? To bi bilo nešto za mene. Meni ne smeta što radi samo online. Isprobat ću ga ovih dana. :komp
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 16 pro 2017, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Linux Mint 18.3 Cinnamon
Za gledanje slika ja koristim geeqie jer me jako podsjeća na acdsee2.x seriju
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Na Ubuntuu za brzi preglednik koristim Gloobus Preview iz razloga što mi osim slika otvara i video, txt, doc, odt, pdf... ma otvara skoro sve :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.