Sada je: 19 tra 2024, 20:23.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Evo me ponovo nakon malo studiranja...

Postojeći problem sa nefunkcionalnim numeričkim dijelom tipkovnice nije otklonjen u tekućem okruženju, ali je otklonjen u live načinu rada Linux Mint i Ubuntu. Pokrenuti su sa USB-a i DVD-a. Sve je u jednom i drugom slučaju radilo uredno... tipkovnica kompletna, instalacija printera (hp-laser jet-1010), zvuk sa kojim je u startu bilo problema.

Tekuća instalacija se podiže zajedno sa Win 7 (šta u početku nisam ni primjetio).
Win 7 ne prepoznaje SSD na kome je instaliran Ubuntu, međutim Ubuntu prepoznaje kompletno hardversko okruženje...

Trenutno želim slijedeće:
Prekriti tekuću neispravnu instalaciju Ubuntu-a sa ispravnom sa DVD-a, a ne želim da se instalira još jedan Ubuntu pored postojećeg... Isto tako status Win 7 neka ostane kako je, dobro mi dođe ako nešto zapne kao sada...

... dakle zbunjuje me instalacija preko instalacije, a iz Win 7 ne mogu pristupiti SSD-u na kome je tekuća instalacija, da ga potpuno skršim, formatiram, šta li se već radi sa SSD-om... odnosno sve to isto sa Linux Mint-om.

*****
Edit by bertone
Ubuduće (ako nije problem) rastavljaj misli u pasuse jer onako (kako si napisao) je izuzetno teško pratiti što pišeš. NHF
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:Evo me ponovo nakon malo studiranja...

Postojeći problem sa nefunkcionalnim numeričkim dijelom tipkovnice nije otklonjen u tekućem okruženju, ali je otklonjen u live načinu rada Linux Mint i Ubuntu. Pokrenuti su sa USB-a i DVD-a. Sve je u jednom i drugom slučaju radilo uredno... tipkovnica kompletna, instalacija printera (hp-laser jet-1010), zvuk sa kojim je u startu bilo problema.

Problem i nećemo moći riješiti jer ne znamo što si radio od kad si dobio PC od majstora do javljanja na forum... tako da... najjednostavnije rješenje je nova instalacija koju ćeš odraditi sam.

NewLxUbt je napisao/la:Tekuća instalacija se podiže zajedno sa Win 7 (šta u početku nisam ni primjetio).
Win 7 ne prepoznaje SSD na kome je instaliran Ubuntu, međutim Ubuntu prepoznaje kompletno hardversko okruženje...

Linux vidi i može koristiti NTFS particije (Windows), ali Windowsi ne vide datotečni sistem kojeg koristi Linux. To se može riješiti tako da u Windowsima instaliraš podršku za Ext4 (i dr. formate), ali čemu... ovako je bolje.

NewLxUbt je napisao/la:Trenutno želim slijedeće:
Prekriti tekuću neispravnu instalaciju Ubuntu-a sa ispravnom sa DVD-a, a ne želim da se instalira još jedan Ubuntu pored postojećeg... Isto tako status Win 7 neka ostane kako je, dobro mi dođe ako nešto zapne kao sada...

Odlično, ali prije bilo kakvog petljanja po instalacijama na disk na kojem su Windowsi spremi sve bitne podatke i nakon toga taj disk isključi (izvadi iz njega kabel napajanja i SATA kabel), nakon toga još jednom provjeri da li si sigurno isključio pravi disk i tek tada možeš krenuti na instalaciju Linuxa.

NewLxUbt je napisao/la:... dakle zbunjuje me instalacija preko instalacije, a iz Win 7 ne mogu pristupiti SSD-u na kome je tekuća instalacija, da ga potpuno skršim, formatiram, šta li se već radi sa SSD-om... odnosno sve to isto sa Linux Mint-om.

Ponovno pročitaj/prouči upute koje sam ti dao prije par stranica i udri jer nemaš kaj pokvariti (ako si poslušao prethodni savjet i otkopčao disk sa Windowsima i podacima).

Nakon što odradiš instalaciju Linuxa nemoj odmah vraćati (priključivati) disk sa Windowsima nego si podesi Linux, instaliraj željene programe, napravi update i upgrade i dan-dva... tjedan koristi samo Linux pa kad budeš siguran da sve radi ok i da si zadovoljan sa novoinstaliranim Linuxom spoji Win disk i napravi update gruba nakon čega ćeš kod pokretanja imati mogućnost ući u jedan ili drugi OS... no o tome ćemo ako i kad dođe do toga.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
OK, ja sam peko rakiju 15 sati i malo sam "umoran" ali evo, da ne bi ispalo da se slabo doprinosi na forumu, malo ću proširiti nepotrebnim informacijama ono što je Bertone opisao.

Stvar oko instaliranja je jednostavna kad je skontaš ali u ovom trenutku računaj da je tvoja neupućenost najveći problem i zato polako dok ti stvari ne sjednu - da slučajno ne pobrišeš Win7.
Kako sam shvatio, imaš desktop računalo i dva diska, od toga je jedan SSD na kojem je nevaljali Ubuntu a na drugom je Win7.
Najsigurniji način je, kako je rečeno, da isključiš računalo, otpojiš disk sa win7 i ponovo uključiš pa instaliraš Ubuntu na preostali disk sa "Obriši cijeli disk i instaliraj Ubuntu" (ili tako nešto). Kad je sve gotovo, prispoji onaj drugi disk, u biosu postavi Ubuntu kao prvi boot disk, podigni Ubuntu i u terminal upiši "sudo update-grub".
Nakon te komande imat ćeš ažuriran boot izbornik s windowsima prilikom slijedećeg pokretanja.

Drugi način je da ne diraš diskove ali treba malo predznanja, uglavnom oko rada s particijama diskova. Ukratko, obrišeš stare particije i napraviš nove po mjeri.
Prvo par sitnica:
Diskovni je prostor podijeljen na te particije. Svaki disk ih može imati jednu ili više.
Ubuntu ima dobar program za rad s particijama, "gparted", najbolje ga pokrenuti s "Live CD/USB". Ako je pokrenut s hard diska, trenutna radna particija neće biti dostupna jer se ista ne može odmontirati. Oprezno s time!
Root particija - kosa crta (/) ili tzv. "root direktorij" je početno mjesto gdje se obično nalazi (ili instalira) glavni dio linux sustava. Ako prilikom instalacije označiš neku particiju kao "/" (root), tamo će se instalirati linux. Veličina ne treba biti više od 30-40 giga ali normalno ako je veći disk može i 50-70GB.
"Swap" particija - poput pagefile u Win, dakle služi kao pomoćna diskovna memorija i kao pohrana stanja prilikom hibernacije. 2 do 4 gige diskovnog prostora je obično dovoljno.
Home particija - dobro je imati zasebnu particiju, odvojenu od samog sustava, koja sadrži "Home", "My Documents" i ostale osobne postavke i podatke korisnika. Veličina je sve što ostane nakon root i swap particija.
Dodatna linux particija za testiranje - oko 15-30 giga ako ima mjesta jer ćeš ubrzo htjeti isprobati i druge distre. Dobro dođe i kao hitna pomoć u neprilici.
ntfs - Win datotečni sustav ali ga i linux prepoznaje
ext4 (ili 3, ili 2) - sigurno nije win datotečni sustav a jest linux ili BSD i sl. Windowsi ga ne prepoznaju.
GRUB bootloader - podizač sustava - instalira se na početni sektor diska (npr. /dev/sda) a ne na neku particiju (particije imaju broj - npr. /dev/sda1).

1. Prvo pokreneš LiveCD/USB.
Otvoriš terminal i s komandom "sudo fdisk -l" pogledaš koje imaš diskove i particije. Jedan disk će biti /dev/sda a drugi /dev/sdb.
Disk sa NTFS je kod tebe vjerojatno Windows a disk sa ext4 linux. Možeš razlikovati i po veličini diska.

2. Otvori gparted i odaberi ISPRAVAN DISK NAMIJENJEN LINUXU. Pobriši sve particije i napravi nove za root, swap, home, možda i test. Odredi odmah veličine, nazive, tip (ext4 najbolje ako ne želiš da win trpa viruse u njih, ako želiš pristup iz windowsa onda NTFS). Swapov tip je "linux swap". I "Primijeni promjene".

3. Pokreni instaler i odaberi i kad stigneš do "Instaliraj uz Win / Obriši cijeli disk/ Nešto drugo - rad s particijama", odaberi "Nešto drugo - particije".
4. Tamo pronađi disk i particije koje si napravio u gpartedu i označi instaleru da postavi root na novu root particiju, swap na onih 2-4 giga, home na svoju itd.
5. Odaberi "Instaliranje grub bootloadera" na ubuntu disk (koji već jest). NE NA PARTICIJU (s brojem) NEGO DISK (bez broja)!

I dalje nastavi instaliranje a diskovni prostor ti je složen kako tebi odgovara a ne kako ti ga netko sa strane ošajdari.
Ako nešto nije jasno, pitaj.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
bertone je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:Evo me ponovo nakon malo studiranja...

Postojeći problem sa nefunkcionalnim numeričkim dijelom tipkovnice nije otklonjen u tekućem okruženju, ali je otklonjen u live načinu rada Linux Mint i Ubuntu. Pokrenuti su sa USB-a i DVD-a. Sve je u jednom i drugom slučaju radilo uredno... tipkovnica kompletna, instalacija printera (hp-laser jet-1010), zvuk sa kojim je u startu bilo problema.

Problem i nećemo moći riješiti jer ne znamo što si radio od kad si dobio PC od majstora do javljanja na forum... tako da... najjednostavnije rješenje je nova instalacija koju ćeš odraditi sam.

NewLxUbt je napisao/la:Tekuća instalacija se podiže zajedno sa Win 7 (šta u početku nisam ni primjetio).
Win 7 ne prepoznaje SSD na kome je instaliran Ubuntu, međutim Ubuntu prepoznaje kompletno hardversko okruženje...

Linux vidi i može koristiti NTFS particije (Windows), ali Windowsi ne vide datotečni sistem kojeg koristi Linux. To se može riješiti tako da u Windowsima instaliraš podršku za Ext4 (i dr. formate), ali čemu... ovako je bolje.

NewLxUbt je napisao/la:Trenutno želim slijedeće:
Prekriti tekuću neispravnu instalaciju Ubuntu-a sa ispravnom sa DVD-a, a ne želim da se instalira još jedan Ubuntu pored postojećeg... Isto tako status Win 7 neka ostane kako je, dobro mi dođe ako nešto zapne kao sada...

Odlično, ali prije bilo kakvog petljanja po instalacijama na disk na kojem su Windowsi spremi sve bitne podatke i nakon toga taj disk isključi (izvadi iz njega kabel napajanja i SATA kabel), nakon toga još jednom provjeri da li si sigurno isključio pravi disk i tek tada možeš krenuti na instalaciju Linuxa.

NewLxUbt je napisao/la:... dakle zbunjuje me instalacija preko instalacije, a iz Win 7 ne mogu pristupiti SSD-u na kome je tekuća instalacija, da ga potpuno skršim, formatiram, šta li se već radi sa SSD-om... odnosno sve to isto sa Linux Mint-om.

Ponovno pročitaj/prouči upute koje sam ti dao prije par stranica i udri jer nemaš kaj pokvariti (ako si poslušao prethodni savjet i otkopčao disk sa Windowsima i podacima).

Nakon što odradiš instalaciju Linuxa nemoj odmah vraćati (priključivati) disk sa Windowsima nego si podesi Linux, instaliraj željene programe, napravi update i upgrade i dan-dva... tjedan koristi samo Linux pa kad budeš siguran da sve radi ok i da si zadovoljan sa novoinstaliranim Linuxom spoji Win disk i napravi update gruba nakon čega ćeš kod pokretanja imati mogućnost ući u jedan ili drugi OS... no o tome ćemo ako i kad dođe do toga.


Hvala na brzoj reakciji... čini mi se da polako dolazimo doma... Ovaj Live USB-a i DVD-a za mene je svemirski pomak, tako da vjerujem da će i drugo sjest na svoje mjesto... A ovo o razumljivijem prikazu, i rastavljanju na paragrafe, potpuno te razumijem, to je i moj način... Ovo prije je išlo nešto na brzinu u jednom dahu... još mi ne ide img, ali riješiti ćemo i to, u svakom slučaju, pišemo se, gledamo se... jurastublic je čini mi se priložio koristan tekst...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ok, sad vidim da je servis za upload slika obrisao slike pa ću tijekom dana ažurirati post/upute novim slikama i biti će ti jasnije
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ok, sad vidim da je servis za upload slika obrisao slike pa ću tijekom dana ažurirati post/upute novim slikama i biti će ti jasnije


Samo probe radi da provjerim ovaj servis...
slika
jer se postimg.org ne otvara...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
bertone je napisao/la:Ok, sad vidim da je servis za upload slika obrisao slike pa ću tijekom dana ažurirati post/upute novim slikama i biti će ti jasnije


Alat je http://tinypic.com/index.php

slika
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
jurastublic je napisao/la:...
ntfs - Win datotečni sustav ali ga i linux prepoznaje
ext4 (ili 3, ili 2) - sigurno nije win datotečni sustav a jest linux ili BSD i sl. Windowsi ga ne prepoznaju.
GRUB bootloader - podizač sustava - instalira se na početni sektor diska (npr. /dev/sda) a ne na neku particiju (particije imaju broj - npr. /dev/sda1).

1. Prvo pokreneš LiveCD/USB.
Otvoriš terminal i s komandom "sudo fdisk -l" pogledaš koje imaš diskove i particije. Jedan disk će biti /dev/sda a drugi /dev/sdb.
Disk sa NTFS je kod tebe vjerojatno Windows a disk sa ext4 linux. Možeš razlikovati i po veličini diska.

2. Otvori gparted i odaberi ISPRAVAN DISK NAMIJENJEN LINUXU. Pobriši sve particije i napravi nove za root, swap, home, možda i test. Odredi odmah veličine, nazive, tip (ext4 najbolje ako ne želiš da win trpa viruse u njih, ako želiš pristup iz windowsa onda NTFS). Swapov tip je "linux swap". I "Primijeni promjene".

3. Pokreni instaler i odaberi i kad stigneš do "Instaliraj uz Win / Obriši cijeli disk/ Nešto drugo - rad s particijama", odaberi "Nešto drugo - particije".
4. Tamo pronađi disk i particije koje si napravio u gpartedu i označi instaleru da postavi root na novu root particiju, swap na onih 2-4 giga, home na svoju itd.
5. Odaberi "Instaliranje grub bootloadera" na ubuntu disk (koji već jest). NE NA PARTICIJU (s brojem) NEGO DISK (bez broja)!

I dalje nastavi instaliranje a diskovni prostor ti je složen kako tebi odgovara a ne kako ti ga netko sa strane ošajdari.
Ako nešto nije jasno, pitaj.


Hvala na iscrpnom objašnjenju, ovo se nađe i po webu, ali ovdje je to bliže nama laicima... Još nešto, particije o kojima ovdje govorimo: root, swap, home ev. test, nisu particije koje poznajemo iz w7. (kod mene je to slučaj imam C:\ i D:\) Druga je logika i uloga... Moram malo posložiti u glavi... /dev/sda... /dev/sdb. ext1, 2, 3 ???
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Evo slika mojih diskova nakon:
Kod: Označi sve
sudo fdisk -l


Kod: Označi sve
ipoljak@ipoljak-Compaq-500B-Microtower:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for ipoljak:
Disk /dev/loop0:    2,3 MiB,   2433024    bytes,    4752 sectors
Disk /dev/loop1:  140,0 MiB, 146841600 bytes, 286800 sectors
Disk /dev/loop2:    3,7 MiB,   3878912 bytes,   7576 sectors
Disk /dev/loop3:    2,2 MiB,   2351104 bytes,   4592 sectors
Disk /dev/loop4:   12,2 MiB,  12804096 bytes,  25008 sectors
Disk /dev/loop5:   42,1 MiB,  44183552 bytes,  86296 sectors
Disk /dev/loop6:   21,0 MiB,  22003712 bytes,  42976 sectors
Disk /dev/loop7:    7,0 MiB,   7364608 bytes,  14384 sectors
Disk /dev/loop8:    7,2 MiB,   7507968 bytes,  14664 sectors
Disk /dev/loop9:    2,3 MiB,   2355200 bytes,   4600 sectors
Disk /dev/loop10:  14,5 MiB,  15204352 bytes,  29696 sectors
Disk /dev/loop11: 140,9 MiB, 147722240 bytes, 288520 sectors
Disk /dev/loop12:  86,6 MiB,  90759168 bytes, 177264 sectors
Disk /dev/loop13:  13,0 MiB,  13619200 bytes,  26600 sectors
Disk /dev/loop14:  14,5 MiB,  15196160 bytes,  29680 sectors
Disk /dev/loop15:   3,3 MiB,   3411968 bytes,   6664 sectors
Disk /dev/loop16:  87,9 MiB,  92164096 bytes, 180008 sectors
Disk /dev/loop17:  13,0 MiB,  13619200 bytes,  26600 sectors
Disk /dev/loop18:   3,7 MiB,   3887104 bytes,   7592 sectors
Disk /dev/loop19: 183,7 MiB, 192618496 bytes, 376208 sectors
Disk /dev/loop20:  34,7 MiB,  36323328 bytes,  70944 sectors
Disk /dev/loop21:  87,9 MiB,  92119040 bytes, 179920 sectors
Disk /dev/loop22:  23,6 MiB, 24780800 bytes,   48400 sectors

Disk /dev/sda: 223,6 GiB, 240057409536 bytes, 468862128 sectors  ==> 240 GB SSD Ubuntu
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xc3624328
Device     Boot Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *     2048 468860927 468858880 223,6G 8e Linux LVM

Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-root:
         222,6 GiB, 239024996352 bytes, 466845696 sectors ==> SSD ubuntu root

Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-swap_1:
               980 MiB, 1027604480 bytes, 2007040 sectors ==> SSD ubuntu swap

Windows 7
Disk /dev/sdb:    298,1 GiB, 320072933376 bytes, 625142448 sectors ==> 300 GB W7 (dvije particije 140 i 180 GB)
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x047081d2
Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sdb1     2048        206847    204800     100M     7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2  *       206848 273068031 272861184  130,1G  7 HPFS/NTFS/exFAT  ==> C:\  140,00 GB
/dev/sdb3       273068032 625137663 352069632  167,9G  7 HPFS/NTFS/exFAT  ==> D:\  180,00 GB


Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

ipoljak@ipoljak-Compaq-500B-Microtower:~$



Iskreno ovi loop od 0 do 22 su me malo iznenadili, i to je dio SSD-a Linuxa, a ovo drugo, nisam siguran da je optimalno podjeljeno... to mi je malo čudno u odnosu na ono što čitam od vas i ostalih izvora...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:Iskreno ovi loop od 0 do 22 su me malo iznenadili, i to je dio SSD-a Linuxa, a ovo drugo, nisam siguran da je optimalno podjeljeno... to mi je malo čudno u odnosu na ono što čitam od vas i ostalih izvora...

Ovo drugo na Ubuntu disku (/dev/sda) je zato što je postavljen LVM (LogicalVolumeManagement).

/dev/loop je inače "nazovi uređaj" koji omogućuje pristup nekoj "image" datoteci kao da je disk. Koristi se obično za pristup ISO slikama i sl. Fdisk obično izlista jedan loop device kad je pokrenut s LiveUSB-a jer je Live sustav praktički ISO slika na USB stiku koja je montirana preko loop uređaja.
Zašto imaš 20 malih loop uređaja, nije ni meni jasno. Možda i to ima veze s činjenicom da je postavljen LVM. Ja nemam pojma o LVM-u, nikad mi nije zatrebao a particije si znam posložiti bez nadodavanja još nekog novog nivoa apstrakcije i kerefeka. Ako misliš ostati na LVM-u, neka ti pomogne netko tko drnda po tome (serveraši npr.), a ako ti odgovara obična podjela, onda mogu i ja to.

Da bi očistio SSD od LVM-a, u gpartedu odaberi SSD (tj. /dev/sda) i napravi novu msdos particijsku tablicu (što će obrisati sve s tog diska)-[Uređaj->Stvori particijsku tablicu]. I onda napraviš nove particije kako si zamislio.

Da te ne bune novi nazivi:
Particije su stvar diska, nema puno veze Win ili Lin. I Win može podijeliti jedan disk na više particija C, D, E...
Win C:, D: su u linuxu /dev/sda, sdb, sdc, itd. (sd je za sata disk, fd0 je recimo floppy0).
Kad podijeliš disk na dijelove (particije), možeš svakoj particiji po volji dodijeliti neku posebnu ulogu (swap, operativni sustav, prostor za bazu podataka...) E, svaka ta uloga traži da prostor bude formatiran na najbolji mogući način za taj posao i taj format se zove format datotečnog sustava, npr. FAT, ntfs, ext4, ZFS, btrfs, "linux swap" itd.

Što se tiče root i home particija i sl, bitna je samo jedna particija, to je Win C: ili Lin / (tj. root). Sve ostalo je samo uloga koju dodijeliš folderima i dijelovima diska. Ljudi na Win obično D particiju nazovu "Podaci" i tamo spremaju neke svoje stvari dok je Win sustav s programima na C particiji, postoji mogućnost za promjenu lokacije MyDocuments i drugih foldera ali je malo nezgrapno. U linuxu možeš baš sve raspodijeliti kako god ti paše jer svemu pristupaš kroz foldere i datoteke. Particiju montiraš u koji hoćeš folder, ili u pet foldera odjednom, svejedno.

I Win i Lin imaju neke standardne foldere npr. My documents, Users, Program files u Win ili /home, /etc, /usr, /media u linuxu. Pošto u linuxu nije problem montirati bilo koju particiju u bilo koji folder, ljudi vole /home koji sadrži korisničke podatke staviti u zasebnu particiju i tako odvoje podatke od ostatka sustava. Sustav se može promijeniti ali podaci ostaju. Ili preko mreže montiraš drugu /home particiju koja se nalazi na disku računala udaljenog 300km, jer baš želiš setup desktopa i svoje podatke koje imaš tamo, itd...
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.