Sada je: 29 ožu 2024, 10:25.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
shrike je napisao/la:
Bunker je napisao/la:
Svako drugačije ponašanje od toga nije više krivnja microsofta nego kemijanja korisnika po regeditu, korištenje kojekakvih sumnjivih apk kojima kao gase ms telemetriju i sl...


Zapravo, bilo kakav uopće automatski download *i* instalacija nakon koje se traži restart su loš potez i *jesu* problem microsofta, sa time da "sustav nije x vremena aktivan pa je ok početi sad downloadom i instalacijom" isto nije ni približno ok.


Pa kako rekoh, to tebi neizgleda ok, no za oko 800 miliona korisnika win10 je to kaj im čak i paše da čim manje moraju vremena uložiti u održavanje osa. Možda neznaš, no dvaput godišnje idu big upgrade, veličine par gb ( cca 2-4 ) i meni isto osobno više paše da se to parcijalno neosjetno skine u pozadini ( makar i u par dana, nebitno...) nego da ja striktno moram kliknuti pa ako sam negdje na sporoj vezi čekati da se tih par gb skine.

Za instalaciju smo se možda nešto krivo razumjeli: neka sića bu se odvila bez da opće znaš ( poput av definicija i sl ) no te velike nadogradnje nekreću automatizmom u pozadini nego onako kako sam gore opisao... I takva nadogradnja čak i sa tim restartom na prosječnom hardveru traje cca 15-30 min ( pazi, govorimo o kompletno novom buildu, npr 1803 na 1809, kao da sa mint18 dizes na mint19 ) tako da....

Najveća je razlika kaj se to na mintu nebu desilo automatikom, a win10 ipak bude nakraju sam instalirao nadogradnju ( uz nužni restart ) ali samo ako si dotad ignorirao desetak popupa, nisi nijednom kliknuo na odgodi, i neaktivnost računala je nakon 23h bila takva i tolikog trajanja pa je win sam sebe nadogradio.

Osobno, nesvidja mi se taj dio, no nevidim u tome toliki problem. Za taj scenario bi pc satima morao biti upaljen, bez ikakve aktivnosti a takvo nešto je doma ipak vrlo vrlo rijetko...

A jesmo spomenuli da se to na svim pro ( i većim ) verzijama isključi jednim klikom u control panelu ?

A jesmo spomenuli da je i win10 pro isto posve besplatan za kućnog korisnika....?

Stavih u neku temu ovdje ( mislim mint fan club ) link na komentare mintovaca pri zadnjem upgradeu, i kod većine ih je sve dobro prošlo, no onih desetak kojima se nekaj skršilo bi u statistici mnogo značilo naspram ukupnog broja korisnika ( apropo brojanja pasata i alfi...)

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:
bertone je napisao/la:Mene zanima o čemu razmišlja čovjek koji dođe na forum Alfa Romea i onda drobi svima kako je VW najbolji i to potkrepljuje brojem registriranih Pasata u odnosu na broj registriranih Giulia :hmm :udri_glavom


Da, zgodno...tipičan obrazac kreiranja javnog mijenja...

Pa naravno da u nekoj temi di ćemo brijati o timeshiftu ili gimpu nebumo spominjali winse. No u ovakvoj temi gdje drvimo kaj koji od oseva ima ili nema, nevidim zakaj nedemantiratu nešto što je prije mene stoput izrečeno bez da sam reagirao.

Evo tvog obrasca kreiranja javnog mijenja : bar desetak puta ste u raznim temama u zadnjih mjesec dva spominjali te famozne ozloglašene win10 nadogradnje. Nijednom u tih 10-tak puta nisi osjetio poriv da sebe ili te kolege upitaš zakaj na fiat forumu spominju alfu. E ali kad ja demantiram te njihove alfa napise , evo tebe odmah da me uvijeno oblatiš bez da si iste kriterije primjenio za kolege koji su dosad u raznim temama pričali bedastoće o win10 katastrofama...

Ti buš se naravno pozvao na kvantitet braneći njih da oni to učine rjedje od mene, ali vjerujem da shvaćaš u kakve te to paradokse i nedosljednosti vodi....

Nek si ti meni dobro, i sve najbolje u 2019 !

....


Budi i ti dobro u 2019., ali sve ovo što si napisao nema veze sa citiranim postom.

... i da u drugom postu si pitao:

Bunker je napisao/la:...
A jesmo spomenuli da se to na svim pro ( i većim ) verzijama isključi jednim klikom u control panelu ?
A jesmo spomenuli da je i win10 pro isto posve besplatan za kućnog korisnika....?
....


... e pa jesi frende, ne brojim, ali mislim da si to rekao barem 50 puta kao što si barem 20 puta objasnio kako se nadograđuje Windows10... ali brate mili ja više ne znam kako da ti pristojno kažem da korisnike Linuxa ne zanima kako se nadograđuje Windows i da li je besplatan (ako ih zanima valjda će tu informaciju potrražiti ili pitati na Windows forumu, a ne ovdje), a ako se svaki put nađeš prozvan kad neko iz neznanja ili zlobe kaka po Windowsima onda mislim ono... pa da li netko sa ovog foruma ode na Windows forum kakati po Windowsima WTF pface

EDIT:
Uostalom kad malo razmislim autor teme osim što je pokušao objaviti oglas u jednoj drugoj temi, otvorio je ovu trol temu i više se nikad nije vratio na forum pa sad razmisli na koga trošiš svoje vrijeme i ubijaš se objasniti sve prednosti Windowsa.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@bertone

Pa ok, ali onda budi dosljedan pa čim netko spomene win ( bilo negativno ili pozitivno ) upozori i njih da je ovo linux forum i da ovdje nikog nezanima ništa o windowsima. Ja ti samo skrećem pažnju na nedosljednost jer na spominjanje wina nereagiraš do trenutka dok ja nedemantiram nečije prijašnje komentare. I onda apsurd apsurda, to pravdaš kvantitetom toga koliko je tko kaj spominjao. Sjeti se onoga kad je shrike zaključio da je ovdje bitnije tko je rekao od onoga kaj je rekao, a tvoja praksa to potvrdjuje ( mislim da je to bila tema o komercijalizaciji linuxa u kojoj je ispalo da dobar dio vas misli ono kaj ste meni godinama spočitavali ).

Svi mi koji smo na ovom forumu smo nekako vezani uz linux, bilo poslovno, bilo privatno ili hobistički. I vjerojatno nam je svima cilj da linux bazirani os bude čim efikasniji, upotrebljiviji, sa čim manje problema, no konkurencija je zdrava stvar i potiče razvoj. Ako tvoj horizont nedoseže izvan Potemkinovog sela, bit ćeš uvjeren da je to selo nešto najsavršenije kaj postoji.

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Nisi baš pročitao što sam napisao? Nema veze, tema je zaključana pa odi na čavrljanje dijeliti savijete što i kako treba oko Windowsa ili kako bi se trebao moderirati forum,

EOD
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.