Sada je: 17 ruj 2019, 09:16.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
[The Third 2018 Kali Rolling release. Kernel 4.17.0, GNOME 3.28.2] : Nvidia GPU driveri

Dobar dan dobri ljudi.
Sven iz ZG-a pri tipkovnici, 27 god, u potrazi za cyber znanjem.
Odnedavno si razbijam glavu čekićem zvanim - Kali Linux, i boli me glava...
Puna instalacija na zasebnom hdd-u, Windowsi na drugom. Imam jako dobre, opcenite "temelje" iz Windowsa, hardwera, softwera pa mi to nekako pomaze u snalazenju. Naucio sam se sluzit sa GRUB2, mountat particije i uredaje i spasit si MBT ugl. Terminalom naravno, i rjesio hrpu problema (neznam ni sam kako, youtube zna), update-ao, upgrade-ao sve. Skoro sam bio spreman koristit se Kali al sam onda krenuo instalirat Nvidia GPU drivere, blacklistao stare drivere i upisao init 3, otad ih nemogu bootat.
E sad, nije problem instalirat nanovo kali, i iskreno nije mi do natezanja sa starom instalacijom.
Upisao sam u nju tone kodova, al za rijetko koji sam znao sta radi. I od svih muka, na kraju sa kernelom nzm di pocet sa novom instalacijom Kali.
Jel ima kakva dobra dusa, koji bi mi pojednostavljeno nabrojala neki logicni redosljed sta se radi sa Debianom poput Kali Linux, nakon svjeze instalacije.
Sto sve moram "otkljucat", gdje sve ide "quiet splash" (i zasto), sto moram sa kernelom napravit, apt-get update && upgrade poslije svega toga ili prije, sto sa distro-upgrade, jel mi treba chroot...

L.P. Unaprijed hvala na pomoci
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Skini Debian i stavi ga na stick i bootaj. Čarobnjak oliti wizard će te voditi putem do kraja gdje i biraš još koji DE ćeš staviti. Kod mene Debian Mate 9 i radi savršeno. Nisam puno petljao ni sa nvidia driverima. Ostavio kako je bilo.
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Domeye je napisao/la:[The Third 2018 Kali Rolling release. Kernel 4.17.0, GNOME 3.28.2] : Nvidia GPU driveri

Dobar dan dobri ljudi.
Sven iz ZG-a pri tipkovnici, 27 god, u potrazi za cyber znanjem.
Odnedavno si razbijam glavu čekićem zvanim - Kali Linux, i boli me glava...
Puna instalacija na zasebnom hdd-u, Windowsi na drugom. Imam jako dobre, opcenite "temelje" iz Windowsa, hardwera, softwera pa mi to nekako pomaze u snalazenju. Naucio sam se sluzit sa GRUB2, mountat particije i uredaje i spasit si MBT ugl. Terminalom naravno, i rjesio hrpu problema (neznam ni sam kako, youtube zna), update-ao, upgrade-ao sve. Skoro sam bio spreman koristit se Kali al sam onda krenuo instalirat Nvidia GPU drivere, blacklistao stare drivere i upisao init 3, otad ih nemogu bootat.
E sad, nije problem instalirat nanovo kali, i iskreno nije mi do natezanja sa starom instalacijom.
Upisao sam u nju tone kodova, al za rijetko koji sam znao sta radi. I od svih muka, na kraju sa kernelom nzm di pocet sa novom instalacijom Kali.
Jel ima kakva dobra dusa, koji bi mi pojednostavljeno nabrojala neki logicni redosljed sta se radi sa Debianom poput Kali Linux, nakon svjeze instalacije.
Sto sve moram "otkljucat", gdje sve ide "quiet splash" (i zasto), sto moram sa kernelom napravit, apt-get update && upgrade poslije svega toga ili prije, sto sa distro-upgrade, jel mi treba chroot...

L.P. Unaprijed hvala na pomoci

Nisam siguran da ti i sam znaš što želiš. Debian instalacija te po defaultu stavlja u GUI sučelje nakon kojeg možeš raditi đto želiš. Ideje da na slijepo izvršavaš naredbe (to nisu kodovi) je užasno loša. Nadam se da nisi odabrao kali jer ti zvuči seksi i jer je to "hax0r" distra.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 269 puta
Spol: Y
Dobar dan i tebi!
Upisao sam u nju tone kodova, al za rijetko koji sam znao sta radi.

E, ovo ti nije dobro - naslijepo kopirati stvari s interneta a da nemaš baš nikakve osnove za neki uvid u to što se zbiva (ili da nemaš nekoga uz tebe poput Spidera ili shrikea koji zna šta radi).

To je sasvim OK kad je nova instalacija - samo drilaj i vježbaj. Obično je kod sustava gdje je već otišlo puno vremena na podešavanje bolje rješavati bez preinstaliravanja.

Moraš prvo znat što želiš, ne razumijem što bi trebalo "otključati", "quiet splash" ide samo u /etc/default/grub u "linux" liniju (to su parametri koji se šalju kernelu pri podizanju - dakako nakon svake promjene u toj datoteci treba opičiti "update-grub"). S kernelom ne moraš ništa jer ako ima novija verzija, apt-get upgrade će je instalirati.
"Distro-upgrade" - vjerojatno misliš "apt-get dist-upgrade", što unatoč imenu nema blage veze s upgradeom distribucije. To je samo malo drugačiji "apt-get upgrade" - "dist" može i obrisati neke pakete ako je potrebno dok obični upgrade to ne čini, eto.
"chroot" se obično koristi za pripremu privremenog "stranog" sustava unutar postojećeg. Da ga nategnem poprilično, otprilike kao površna virtualna mašina. Recimo da ti je glavnom sustavu sheban grub i ne možeš bootati (što je kod tebe vjerojatno i slučaj.) Zato bootneš sustav s LiveUSB-a zbog popravka. Live sustav nije isti kao sustav s diska jer ima svoje direktorije, konfiguracije, stik umjesto diska kao root itd... Problem je, kad se grub instalirava, on očita postavke sustava u kojem trenutno radi i po tome pravi konfiguracijsku datoteku. Zato ga treba prevariti kao da trenutno radi na onom glavnom sustavu na disku. Lažiranje obaviš s "chroot".
Evo, pronašao sam na forumu gdje sam jednom napisao nešto o chrootanju zbog popravka gruba:
https://www.linuxzasve.com/forum/viewto ... 30#p247613
Vježbaj i uživaj!
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Ne znamo ni koliko su upoznat s Linuxom ali po ovome nisi puno. Počni s Ubuntu ili Mintom pa prijeđi na Debiana. Da samo kopiraš naredbe je loše, čitaj i piši si što je koja naredba jer samo c/p je loše.
Ako te zanimaju osnovni koraci u prilagodbi sustava nekim vlastitim potrebama nakon instalacije Debiana, pogledaj i moje iskustvo viewtopic.php?f=18&t=13630

Inače, preporučio bih MX Linux distru kao dobro osmišljenu za početnike koji se žele upoznati s tajnama Debiana, bez muke oko drivera koji katkad nedostaju. Može se preuzeti s https://mxlinux.org/
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
@domeye pozdrav i tebi !

nemam iskustva s kali ( nekad je to bio Back Track, zar ne ? ) ali mi se uvijek do sada pokazalo jedno riješenje kao optimalno:

kreni s novom instalacijom !
ako si pravio zabilješke , vrlo brzo ćeš ponoviti cijeli proces

ako nisi pravio zabilješke - imaš priliku da novom instalacijom popraviš i taj propust

sretno !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Sva sreća pa danas postoje programi za virtualiziranje sustava pa možeš do mile volje isprobavati sve Linux distribucije.

Virtualbox, VMWare najjednostavniji... Instaliraj i peglaj po distribuciji... Ne moraš se bojati ako nešto zezneš jer opet instaliraš sistem i kada si siguran da si dosta naučio staviš u produkciju :)
Spider je napisao/la:Sva sreća pa danas postoje programi za virtualiziranje sustava pa možeš do mile volje isprobavati sve Linux distribucije.

Virtualbox, VMWare najjednostavniji... Instaliraj i peglaj po distribuciji... Ne moraš se bojati ako nešto zezneš jer opet instaliraš sistem i kada si siguran da si dosta naučio staviš u produkciju :)

BTW kod Kalija je pokretanje u virtualci u stvari normalan način korištenja jer se koristi za pentesting gdje stalno radiš u rootu i svoju glavnu mašinu želiš izolirati od svega toga.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.