Sada je: 16 svi 2024, 06:34.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Totalni početnik ! Srušio sam Windows 10 ,te na čisto Instalirao Linux Mint Cinamon 19 (verz 3.8.9 ) na laptop HP compaq 6530B ( sist.id 30DD ,sku=KE821AV PROC:iNTEL Core 2 duo CPU 8700 2,53 ghz x 2 , bios intel 1625 , memory 3,8Gb ,graphic card ; Intel corporation Mobile 4 series Chipset Integrated Graph.Controller ) na kojemu je naljepnica Windows Vista .Cinamon Minnt mi se jako sviđa ,ali je problem sa laptopovom tipkovnicom ..npr strelicom laptop miša ponekad ne mogu zatvoriti prozore na X , a neke mogu ( ustvari kao da je nekad zamrznuto, a nekad nije 9). Moje pitanje je doista početničko : Da li na temelju gore navedenih podataka možda neki hardveri nisu kompatibilni sa Cinamonom , ili je sve pitanje samo neznanja dopunskog podešavanja .Mislim što mi vrijedi čačkati ako je neka distribucija ; mate, xfce, ubuntu itd...puno bolja za ovaj laptop ,onda ću instalirati nju iako mi je Cinamon super. Hvala za eventualne odgovore .Pozz!
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 26 stu 2018, 17:30
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint Cimaron 19
Dobrodošao :bok

Ako ti se da, stavi na taj laptop Linux Mint 18.1 Cinnamon, DE ti je isti (iako malo starija verzija nego je imaš sada), a nećeš imati problema sa smrzavanjem sistema jer koliko sam do sad vidio LM19 ima neke bubice koje nisu vezane za hardver već za bazu OS-a, odnosno Ubuntu 18.04 (LM18.1 za bazu ima Ubuntu 16,04).

Što se tiče kompatibilnosti hardvera sa linuxom kod HP-a je uglavnom gotovo sve podržano i radi, uostalom evo što kaže linlap: http://www.linlap.com/hp-compaq_6530b
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone hvala puno na promptonom i korisnom savjetu ! Biti će da ja isto imam "bubice" kada se radi o tipkovnici i što se shortcutsa tiće živim još u Windowsima .Vidjeti ću kad stavim usb miša ( nemam ga rezervnog ) Zbog problema sa tipkovnicom instalirao sam sve na jednu particiju jer preko liveUSB-a situacija je bila prirodno još gora, pozitivno je jedino što je sistem swap file napravio izgleda automatski . Za vježbu dodati ću swap i home particiju naknadno preko "live Gparteda " . Nitko da jasno pojasni ponašanje particija u Linuxu .Koliko sam shvatio nije isto kao kod Windowsa .Kada se sruši sistem najčešće ne ostaje ona druga sa podacima. Ili sam u krivu ? pojma nemam. No nastaviti ću čitati i dalje .A onda ću instalirati i 18.1 .Puno hvala!
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 26 stu 2018, 17:30
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint Cimaron 19
LULALLAY je napisao/la: Nitko da jasno pojasni ponašanje particija u Linuxu .

Pa pojašnjeno je xy puta na ovom formu, a i na vrhu svake stranice imaš HOW ikonu koja te nakon klika na nju vodi u wiki u kojem je opisano i kako rade datotečni sistemi u Linuxu ;)

LULALLAY je napisao/la: Koliko sam shvatio nije isto kao kod Windowsa .Kada se sruši sistem najčešće ne ostaje ona druga sa podacima. Ili sam u krivu ? pojma nemam.

Ako si pustio sistemu da sam odradi instalaciju onda nemaš razdvojene particije i zato se uvijek ide na ručno particioniranje diska gdje sam napraviš swap (ako ti treba) root (za sistem) i home (za podatke) pa kad se nešto skrši samo odrediš da se nova instalacija napravi na root (sa formatiranjem) i zadržiš postojeći home (bez formatiranja) i ništa nisi izgubio.

Opet ću se vratiti na ovaj vodič, ali u njemu sam nacrtao kako se rade particije i zašto (nije za LinuxMint nego za Ubuntu, ali je razlika samo u boji :) )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala opet i pojašnjeno je znam na vodiču ,no to se nadovezuje na temu kako ja uopće nisam mogao jer kada bi obilježio na 3.opciju ručno prilikom instalacije vratilo bi se na 1 opciju i tako redom ( sigurno tipkovnica laptopa nije bila u redu ) .onda je ostalo jednom prilikom ipak na ručnoj opciji i ja sam pritisnuo dalje ali prebacilo se opet na prvu. Ispalo je kao da ne mož instalirati ručno particije .I sada mi ne radi uopće desni klik Laptopa npr (onaj prije mišje plohe a koji je za padajuće izbornike ) .Još i donji taskbar Minta zamrzava i šteka . Nešto je očito krivo kod mene . Hvala za info about home particije /to sam i htio znati ..nije isto kao u Windowsima ,ali je slično .Hočeš reći da kad nešto u sistemu nije dobro i prijeti kolapsom ili se dopgodi ,da Home u većini slučajeva ostaje stabilna kao kod Windowsa .Hvala na info .
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 26 stu 2018, 17:30
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint Cimaron 19
LULALLAY je napisao/la:... Hočeš reći da kad nešto u sistemu nije dobro i prijeti kolapsom ili se dopgodi ,da Home u većini slučajeva ostaje stabilna kao kod Windowsa .. .

Pozdrav :)
Da ne mora sve Bertone... , da, ako se napravi zasebna particija home, ostaje stabilna. I ako imaš više Linux operacijskih sustava svi koriste tu istu particiju kao home, što je zahvalno.
Ali za svaki slučaj uvijek imaj kopiju važnih podataka na nekom drugom disku. Disk može krepati već danas.

I još nešto, u slučaju skršenog Linux OS, u pravilu uvijek možeš ući i spasiti svoje podatke uz pomoć Live CD ili drugog Linux OS ako imaš dual boot.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Pa ako je tipkovnica i/ili touchpad na laptopu neispravan onda bez vanjske tipkovnice i miša nebuš mogao puno napraviti ili koristiti laptop.

Što se tiče sličnosti sa Windowsima u smislu da ti ostaju podaci je slično samo ako si kod instalacije Windowsa napravio i D: ili neku drugu particiju, ako ti je sve na C: onda mauna. Ono pak gdje je prednost (ali i mana) Linuxa spram Windowsa je u tome da ćeš zamijenom/reinstalacijom distribucije uz ne diranje home particije doista zadržati sve korisničke podatke ali i podešavanja pa ako je u korisničkim postavkama/podešavanjima bio problem preselio si to i na novu instalaciju.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.