Sada je: 28 ožu 2024, 08:46.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!

Kod: Označi sve
ip@ip-Optimus:~$ screenfetch
                                       ip@ip-Optimus
 MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMmds+.        OS: Mint 19 tara
 MMm----::-://////////////oymNMd+`     Kernel: x86_64 Linux 4.15.0-42-generic
 MMd      /++                -sNMd:    Uptime: 1d 20h 20m
 MMNso/`  dMM    `.::-. .-::.` .hMN:   Packages: 2165
 ddddMMh  dMM   :hNMNMNhNMNMNh: `NMm   Shell: bash
     NMm  dMM  .NMN/-+MMM+-/NMN` dMM   Resolution: 1680x1050
     NMm  dMM  -MMm  `MMM   dMM. dMM   DE: Cinnamon 3.8.9
     NMm  dMM  -MMm  `MMM   dMM. dMM   WM: Muffin
     NMm  dMM  .mmd  `mmm   yMM. dMM   WM Theme: Linux Mint (Mint-Y-Dark)
     NMm  dMM`  ..`   ...   ydm. dMM   GTK Theme: Mint-X-Sand [GTK2/3]
     hMM- +MMd/-------...-:sdds  dMM   Icon Theme: hicolor
     -NMm- :hNMNNNmdddddddddy/`  dMM   Font: Noto Sans 9
      -dMNs-``-::::-------.``    dMM   CPU: Pentium Dual-Core E5400 @ 2x 2.7GHz
       `/dMNmy+/:-------------:/yMMM   GPU: Mesa DRI Intel(R) G41
          ./ydNMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM   RAM: 1801MiB / 3910MiB
             \.MMMMMMMMMMMMMMMMMMM   
                                     
ip@ip-Optimus:~$


Kod: Označi sve
Startup finished in 9.051s (kernel) + 9.840s (userspace) = 18.892s
graphical.target reached after 8.697s in userspace

Ima li potrebe instalirati novi Linux Kernel 4.17 (Stable) on Linux Mint, prije njegove ponude u Upravitelju nadopuna... Zadnja regularna nadopuna je bila 4.15.0-42-generic, također ima li potrebe i kakvi su dobici ako se deinstaliraju prethodne verzije Kernela... 4.15.0-20-generic i 4.15.0-39-generic... Ima li netko stav, koristi li netko savjete ove stranice / bloga, https://mintguide.org/, odakle i poriv za pisanje ovog posta... I jeli više verzija Kernela koegzistiraju istovremeno...
Zadnja izmjena: Optimus; 02 sij 2019, 16:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Osobno nadograđujem i nisam nikad imao problema.
Stare verzije maknem (s time da uvijek ostavim prethodne zadnje dvije) kako bi oslobodio prostor.
Stare kernele ne moraš nikad maknuti jer ti ne rade paralelno, radi uvijek zadnja verzija osim ako prilikom dizanja sistema ne odabereš neku stariju.
Do maloprije nisam ni znao da postoji ta web stranica.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Osobno nadograđujem i nisam nikad imao problema.
Stare verzije maknem (s time da uvijek ostavim prethodne zadnje dvije) kako bi oslobodio prostor.
Stare kernele ne moraš nikad maknuti jer ti ne rade paralelno, radi uvijek zadnja verzija osim ako prilikom dizanja sistema ne odabereš neku stariju.
Do maloprije nisam ni znao da postoji ta web stranica.


Hvala na brzom odgovoru... U stvari me zainteresiralo to što mi ova stranica nudi Kernel 4.17 prije nego što je on ponuđen u Nadopunitelju softvera, a stranica mi djeluje dosta ozbiljno i Linux Mint je orjentirana, a na kome se ja polako uhodavam i stabiliziram, ja ipak radije čekam službenu nadopunu...

Trenutno i jesu još uvjek zadnje dvije, 4.15.0-20-generic i 4.15.0-39-generic, dakle još uvjek 4.15 a ne 4.17, i ovi brojevi - verzije Kernela jeli se razlikuju po svakoj distribuciji Linuxa...

Citiram dio teksta sa navedene stranice
Linux Kernel 4.17. The new version made about 14.7 thousand corrections from 1400 developers, the size of the patch 70MB (changes 14170 files, added 648108 lines of code, deleted lines 827247). About 38% of all represented in 4.17 of the changes associated with device drivers, about 22% of changes are related to updating the code for specific hardware architectures, 11% related to the network stack, 4% - file systems and 4% c internal kernel subsystems.

Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
@optimus

Griješiš u pristupu. Operativni sistem i njegovi dijelovi ( npr kernel...) nisu svrha samom sebi. Računalo si kupio da bi na njemu izvodio neke radnje. Za te radnje služe aplikacije. Dok ti dobro rade ( browser, gimp, office paket, igrice,ili koju god apk koristio ) dotle nema potrebe da se zamaraš detaljima oko op sustava koji je samo interface i poveznica izmedju tih apk i hardvera.

Kernel možeš mijenjati, no nezaboravi pritom da neke apk nakon toga mogu imati problema ako se oslanjaju na nekaj specifično vezano uz odredjenu verziji kernela. Meni je npr virtualbox znao izbacivati greške nakon promjene kernela.

Ako koristiš npr vlasničke drajvere za grafiku ilo wlan modul onda isto promjenu kernela moraš popratiti dodatnim radnjama.

Čačkanje po osu ima smisla samo u edukativne svrhe ili sko imaš nekih problema sa nekom apk ili hardverskom komponentom, dok za redovni rad radje ostavi onako kako ti je netko već sve unaprijed upakirao u distru nadajući se da je on sve to prije dobro istestirao vodeći računa o kompatibilnosti i zavisnostima...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:@optimus

Računalo si kupio da bi na njemu izvodio neke radnje. Za te radnje služe aplikacije. Dok ti dobro rade ( browser, gimp, office paket, igrice,ili koju god apk koristio ) dotle nema potrebe da se zamaraš detaljima oko op sustava koji je samo interface i poveznica izmedju tih apk i hardvera.

Kernel možeš mijenjati, no nezaboravi pritom da neke apk nakon toga mogu imati problema ako se oslanjaju na nekaj specifično vezano uz odredjenu verziji kernela.


Ovo je istina, dobar savjet. Bolje ne diraj ono što dobro radi, kernel pogotovo. Tek kad LM ponudi novu verziju i kad staroj istekne službena podrška, kreni s nadogradnjom svega. Konkretno, ako LM 18 ima podršku do travnja 2021, na tvom ga mjestu ne bih dirao dotad, a onda nadogradi na novu verziju.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Čekaj malo :hmm ... gdje je nestao @Bunker koji je govorio da sistem mora uvijek biti up-to-date radi sigurnosti? :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Čekaj malo :hmm ... gdje je nestao @Bunker koji je govorio da sistem mora uvijek biti up-to-date radi sigurnosti? :hihi


Druže.... Aj predblagdansko je doba pa bum tolerantan....al koštaće te rundice...hhhh

Situacija up to date se podrazumijeva. Promjena kernela nije klasično ažuriranje i ja imam osjećaj da naš kolega optimus nije upoznat sa mogućim razvojem situacije... Cijenim njegov entuzijazam i zanimanje za tematiku ali ovako skakati sa teme na temu bez da je naučio osnove ( datotečni sistemi, kvalitetan backup, ovlasti usera, način rada ...) će mu samo napraviti zbrku i u onome što misli da je dosad naučio.

Kroz redovna ažuriranja sistema ćeš dobijati i krpanje kernela kojeg imaš, i tim načinom su ipak vrlo male mogućnosti da nekaj krene nizbrdo. No bez opravdane potrebe ići mjenjati kernel zasigurno više nemožemo svesti pod pojam up to date....

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
bertone je napisao/la:Čekaj malo :hmm ... gdje je nestao @Bunker koji je govorio da sistem mora uvijek biti up-to-date radi sigurnosti? :hihi


Polako, nema frke... Nigdje ne piše da ću ja sada navaliti, brisati, instalirati, deinstalirati kernel... Dovoljno sam nepismen da stvari za sada ostavim kakve jesu i da čekam da me ovaj mali štit u dnu ekrana obavijesti da ima nekaj novega...

Malo studiram ovaj blog, https://mintguide.org/ te me zainteresirala razlika u kernelu koji oni nude i moja tekuća instalacija... I da vas obavijestim... ovo funkcionira sasvim korektno... https://mintguide.org/tools/881-install-linux-without-a-dvd-or-flash-drive.html

Istina Bog, još me golica Ubuntu MATE (Imam ga instaliranog na vanjskom USB HDD disku) i zajednička /home particija ova dva sustava, ali to je malo složenije, a razumijem i zašto... U svakom slučaju drago mi je da ste tu ako nešto krene krivo, ovaj forum i vi ste mene pogurali, vjerujem u pravom smjeru... i hvala vam na tome...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Bunker je napisao/la:Druže.... Aj predblagdansko je doba pa bum tolerantan....al koštaće te rundice...hhhh
....

Ofkors, ak' ne ide drugačije onda opušteno ;) ... samo mene ti nebu FB pingao u trgovačkom centru :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Bunker je napisao/la:Druže.... Aj predblagdansko je doba pa bum tolerantan....al koštaće te rundice...hhhh
....

Ofkors, ak' ne ide drugačije onda opušteno ;) ... samo mene ti nebu FB pingao u trgovačkom centru :-D


Nebu fb al bude google ako koristiš android i imaš gps aktivan...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.