Sada je: 19 tra 2024, 20:55.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
NoMaam je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Imam li pristup ovome u BIOS postavkama i smijem li intervenirati na ovome u BIOS setapu...


Uđi u bios i vidi. Trebao bi imati.
"intel virtualization technology". Ako je na "disable" onda je omoguči.

Pozz


Ok, sigurno neću odolit da nešto pokvarim, usput, tekuća verzija VB skinuta sa Ponude softvera LM19 je VB 5.2.18_Ubuntu r123745... kako to da nije obnovljena u nadogradnji sa posljednjom verzijom
virtualbox-6.0_6.0.0-127566~Ubuntu~bionic_amd64

Hvala
Zadnja izmjena: Optimus; 02 sij 2019, 16:26; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Jeremija je napisao/la:Kolega misli na ovu (njegovu) virtualku http://www.linuxzasve.com/forum/viewtop ... =26&t=8026


Zapravo, to šta si stavio je stari link, novi je na gitlabu:

https://is.gd/QSsetup

Optimus je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Možda e5400 procesor ne podržava virtualnu mašinu? Vidi specifikacije.

Jeli ove informacije sa Intelove stranice govore da sam slabe sriće, ili ipak ima nade prema ovome što objavljuje Cooleech

Cooleech je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Možda e5400 procesor ne podržava virtualnu mašinu? Vidi specifikacije.

Kod: Označi sve
lscpu | grep Virtualization > /dev/null && echo $?

Ako vrati nulu, virtualizacija je podržana. ;)

Moja skripta (Qemu Starter) to automatski određuje. ;)


https://ark.intel.com/products/40478/Intel-Pentium-Processor-E5400-2M-Cache-2-70-GHz-800-MHz-FSB-#tab-blade-1-4

Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡ - See Ordering Info
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡ - No

Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.

Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.


Iskreno ne znam kako da ovo iščitam...

Mogu li u terminalu izvesti ovo što preporučuje Cooleech, a nisam siguran da se trenutno želim boriti sa scriptama, Archom i sličnim, jednom možda, ali ne sada...

Ali gorenavedena naredba nije vezana uz distru nego uz terminal u kojemu će ti jasno reći dal' ti CPU ima ili nema podršku za virtualizaciju.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Kolega misli na ovu (njegovu) virtualku viewtopic.php?f=26&t=8026


Zapravo, to šta si stavio je stari link, novi je na gitlabu:

https://is.gd/QSsetup

...
Ovo je rezultat jedne druge skripte koja vraća 2, dakle nema virtualizacije, volio bih da ti sada mogu ponuditi tu stranicu...
Kod: Označi sve
ivopoljak@ivopoljak-Optimus:~$ egrep -c '(vmx|svm)' /proc/cpuinfo
2
ivopoljak@ivopoljak-Optimus:~$

Instalirao sam VMware player, također ne radi... i oprosti, ali ja zaista ne znam šta da radim sa tvojim linkom... Hvala na trudu...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Virtualizacija mora biti podržana i od tvog hardvera, i to ograničenje nemožeš preskočiti softverskim kemijanjem.

Uvjek ti preostaje dual boot, ili usb sa multi boot funkcijom.

A koja ti je uopće svrha imati taj drugi linux u virtualci ?

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Virtualizacija mora biti podržana i od tvog hardvera, i to ograničenje nemožeš preskočiti softverskim kemijanjem.

Uvjek ti preostaje dual boot, ili usb sa multi boot funkcijom.

A koja ti je uopće svrha imati taj drugi linux u virtualci ?


Dual boot imam u GRUB-u, a imam i USB sa drugim linuxom... A koja je uopće svrha ovo naše trkeljanje sa bezbroj distribucija... možda sam znatiželjan, i ne mogu se odlučiti između Ubuntu MATE i Linux Minta, a možda želim i do Windowsa ili do druge distribucije bez resetiranja... I konačno da vidim i saznam kako izgleda i kako funkcionira virtualka...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Pa da bi zadovoljio znatizelju prvo moraš imati hardver koji to omogućuje.

Svrha našeg, kako ti veliš trkeljanja, je pomoći tebi ( a i ostalima koji to pročitaju ) da bolje shvatiš širi kontekst neke tematike.

Evo ovo je baš dobar primjer toga: ti bi koristio virtualku da bi usporedio razne operativne sisteme i tako se lakše odlučio za svog favorita. Tu griješiš u samom startu radi svog neznanja i nerazumijevanja kako virtualka radi. Nikad ponašanje u virtualci nije identično ponašanju van virtualke. U virtualci nemaš pravi pristup hardveru nego virtualni emulacijski pristup i tako dobiven dojam ili neki testni rezultati mogu biti bitno drugačiji na pravoj instalaciji.

Za testiranje ili usporedbu distri je live usb ( sa modom koji omogućuje instalacije, nadogradnje.. ) daleko bolji izbor nego virtualka jer bu takva očitanja daleko bliža real stanju nego očitanja dobivena kroz virtualku.

Ako imaš ssd, virtualkom isto nebu oduševljen...

Ja sam dugo koristio virtualku za security testiranja ( dio sam esetovog beta tima ) no pojavom malwera koji kuži da je u virtualci i tada se nepokreće, virtualka je izgubila smisao za takva testiranja.

Virtualka može imati smisla samo tamo di ti je svejedno kaj nemaš pravi pristup hardveru. Kako buš u virtualci isprobao instalaciju vlasničkog video ili wlan drajvera ? Nikak druže.... I kako buš onda imao pravi uvid ako su tvoja iskustva temeljena na virtualci... A veliš da ti je cilj znatizelja i edukacija radi usporedbe op sistema...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Pa da bi zadovoljio znatizelju prvo moraš imati hardver koji to omogućuje.

Svrha našeg, kako ti veliš trkeljanja, je pomoći tebi ( a i ostalima koji to pročitaju ) da bolje shvatiš širi kontekst neke tematike.

Evo ovo je baš dobar primjer toga: ti bi koristio virtualku da bi usporedio razne operativne sisteme i tako se lakše odlučio za svog favorita. Tu griješiš u samom startu radi svog neznanja i nerazumijevanja kako virtualka radi. Nikad ponašanje u virtualci nije identično ponašanju van virtualke. U virtualci nemaš pravi pristup hardveru nego virtualni emulacijski pristup i tako dobiven dojam ili neki testni rezultati mogu biti bitno drugačiji na pravoj instalaciji.

Za testiranje ili usporedbu distri je live usb ( sa modom koji omogućuje instalacije, nadogradnje.. ) daleko bolji izbor nego virtualka jer bu takva očitanja daleko bliža real stanju nego očitanja dobivena kroz virtualku.

Ako imaš ssd, virtualkom isto nebu oduševljen...

Ja sam dugo koristio virtualku za security testiranja ( dio sam esetovog beta tima ) no pojavom malwera koji kuži da je u virtualci i tada se nepokreće, virtualka je izgubila smisao za takva testiranja.

Virtualka može imati smisla samo tamo di ti je svejedno kaj nemaš pravi pristup hardveru. Kako buš u virtualci isprobao instalaciju vlasničkog video ili wlan drajvera ? Nikak druže.... I kako buš onda imao pravi uvid ako su tvoja iskustva temeljena na virtualci... A veliš da ti je cilj znatizelja i edukacija radi usporedbe op sistema...

....


Ma dobro, spustimo malo loptu, ispričavam se svima na ovo o trkeljanju... Istina ovo "trkeljanje" me oslobodilo uspavanke Windowsa i svega šta uz to ide, te zahvaljujem svima na tome... Istina je da bih volio znati što se događa u utrobi Linuxa, ali zadovoljiti ću se sa ovim što se događa na površini. Ja sam zaista samo korisnik... nešto malo teksta, tablica, turističkih i bankovnih internet aplikacija i to je to... Ako negdje zapne, vraćam se na poznati teren, bez puno žaljenja, nemam kapacitet istraživača...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NoMaam je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Imam li pristup ovome u BIOS postavkama i smijem li intervenirati na ovome u BIOS setapu...


Uđi u bios i vidi. Trebao bi imati.
"intel virtualization technology". Ako je na "disable" onda je omoguči.

Pozz

Da, upravo se to i dogodilo... Ovo je bilo pod Setup BIOS / Power, moja znatiželja je zadovoljena, tek za light linux, ali nikako za pravo korištenje... tako da je Bunker u pravu, a s time ovu temu smatrajmo zaključenom...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:

Zapravo, to šta si stavio je stari link, novi je na gitlabu:

https://is.gd/QSsetup

...
Ovo je rezultat jedne druge naredbe koja vraća 2, dakle nema virtualizacije, volio bih da ti sada mogu ponuditi tu stranicu...
Kod: Označi sve
ivopoljak@ivopoljak-Optimus:~$ egrep -c '(vmx|svm)' /proc/cpuinfo
2
ivopoljak@ivopoljak-Optimus:~$

Instalirao sam VMware player, također ne radi... i oprosti, ali ja zaista ne znam šta da radim sa tvojim linkom... Hvala na trudu...

Navedeni link je direktan na skriptu koju možeš spremit lokalno pomoću Ctrl + S ili File > Save Page As.., a zatim je pokreneš u terminalu naredbom:
Kod: Označi sve
bash /putanja/do/skripte/QSsetup (ili kako god si dao/ostavio ime skripti)

Ali tebi ne treba moja skripta iako bi ti koristila, već u njoj se koristi ista provjera koju sam ti već naveo gore. Ova "tvoja" naredba koju si pejstao meni vraća 4, a imam podršku za virtualizaciju. Opali ovu naredbu (već sam je gore napisao ali evo, opet ću) u terminalu i bez ikakve sumnje ćeš otklonit misterij:
Kod: Označi sve
lscpu | grep Virtualization > /dev/null && echo $?

Ako ti navedena naredba vrati nulu, znači da imaš podršku za virtualizaciju. Ako ti ne vrati ništa ili bilo koji broj, a ne nulu, onda je vjerojatno nemaš ili ti je isključena ta opcija u BIOS-u.
Mali savjet; ubuduće se nemoj uokolo "igrat" s drugim i neprovjerenim naredbama, napravi što ti predložimo. Ovdje nema trolova koji će ti dati krivu naredbu. ;)

Edit:
Sad vidim da si odradio ovo u BIOS-u.. enivej, provjeri ovom gore naredbom i uvjerit ćeš se da ti ta naredba ne laže. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.