Sada je: 21 lis 2019, 06:09.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Juce sam instalirao Ubuntu 18.04 i ne znam da instaliram drajvere za graficku jer mislim da nema pravih drajvera, pa mi ne radi kako treba racunar. Bolje mi windows 7 radi duplo nego Ubuntu. Imam neki lagova i tako to na nekim mjestima. Zato mislim da nema drajvera jer ovako isto se desava na Windowsu kad ga tek instaliras i budu samo oni 'pomocni' drajveri instalirani koji dodju uz windows, i racunar ne radi kako treba, tako isto i ovde.
Imam graficku AMD Radeon HD 6570 2GB.
Ja sam trazio po internetu citav dan pokusavam i nista. Sta god da nadjem, ili nece ni da krenu komande u Terminalu ili dodjem do par komandi, pa posle nece. Ili ne postoji komanda, ili nesto fali. Znaci ovo nije meni normalno, zar nije moglo da se napravi kao na windowsu skines, pokrenes instaliras i to je to?
Ovde nadjem drajvere na AMD Stranici, skinem pokrenem, pise install kliknem install, ide 50% pa 100% i onda zavrsi i nista se ne desava. Sve kao sto je bilo, opet ono dugme install mogu kliknuti kao da ga nisam ni kliknuo. Niti imam onaj AMD catalyst control centar ni nista. Onda dodje tamo tutorial pa njemu extenzija .run a ja kad skinem drajvere sa amd stranice kao i on meni .deb bude. Raspakujem i to, kontam ajd unutra je kad jok nema ni tu nista slicno
Sta odavde da skinem ako se uopste tako i instaliraju drajveri, jer pretpostavljam da je preko terminala sto me nervira.
https://www.amd.com/en/support/graphics ... on-hd-6570
64bit je Ubuntu evo.
Imam 4GB rama, a pise mi tamo u settings, pa about 3.7GB zasto to? Znam da tako pise na Windowsu kad je integrisana graficka, pa ide deo memorije od rama za graficku ali meni nije integrisana a plus na win 7 mi je full 4GB dostupno a i pise tako.
2.
Ne mogu upaliti scroll lock dugme na tastaturi, a tu mi se pali osvetljenje tastature i sad je ugasena non stop? na windowsu radi
3. Google Chrome, pa kad skrolam stranice, sporo skrola, udjem na youtube pocetnu trebam 10 puta povlaciti prstom sto bi na windowsu 3 puta povuko. Na win ima ta opcija damjenjm skrol i koliko da povlaci, a ovde nema. Skinuo sam mouse preference program, ali nema za skroll podesavanja
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Možda nađeš nešto korisno u ovim uputama: https://linuxconfig.org/how-to-install- ... aver-linux
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
IT je industrija, a glavni pokretač industrije je profit. Kako je linux u home desktop segmentu zastupljen sa svega oko 3% onda ta industrija i nema neki motiv da podržava tih par postotaka pišući kvalitetne upravljačke programe.

Tu je i problem linux fragmentiranosti koji onemogućuje izradu jednog drajvera koji bi odlično radio na svim distrama, na svim DE i na svim kernelima i na svim pratećim zavisnostima, xorgovima, systemd-ima....

Linux zajednica tvrdi da je ta šarolikost i brojni izbori velika prednost, no za industriju je to otegotna okolnost. Da bi tebi amd proizveo drajver koji radi na svim distrama, kernelima, sučeljima, to bi morao biti trajan proces koji bi masno koštao i uložena sredstva se nebi vratila zbog mizerne tržne zastupljenosti.

Reda radi, amd sklepa linux drajver, no kako on radi i koliko je muke da ga natjeraš da dobro radi, to si iskusio i sam.

Ostaju ti open drajveri uključeni u linux kernel, a koliko je time tvoj hardver podržan, je isto lutrija. Da li će ti raditi fn tipke ili touchpad,ili osvjetljenje tipkovnice je od slučaja do slučaja.

Naravno da se sve to može dovesti u neki optimum i na linux računalu, no moraš biti svjestan da to nebu jednostavno kao na win, često buš morao i konzolu koristiti za neke radnje tog smisla, možda buš i bios/uefi morao nadograditi ( što opet na linuxu zna biti daleko teže nego na win )....

Nisam ti nešto konkretno ovime pomogao, ali bar ćeš razumjeti zašto su neke stvari takve kakve jesu.

Ako si baš zapeo za ubuntu, imaš njihovu jaku askubuntu zajednicu pa te mogu oni voditi korak po korak.

Možda da i razmisliš o opensuse ili manjaru ...

....
Podijelio/la zahvalu: 79 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Ti imaš bar 3 problema ovdje,npr prvi: instalacija drajvera ukratko:nažalost moraćeš ići preko terminala-idi tamo gdje si skinuo drajver npr u Downloads-desni klik na fajl-opcija "raspakiraj ovdje".Uđi u taj raspakirani fajl-desni klik bilo gdje u taj fajl-opcija "otvori terminal ovdje"-upiši/kopiraj ovu naredbu u terminal:
Kod: Označi sve
sudo ./amdgpu-pro-install -y

upišeš svoju lozinku,dalje prati šta te bude pitao.Eto to je ukratko za prvi problem.
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 11 puta
barbaivo je napisao/la:Ti imaš bar 3 problema ovdje,npr prvi: instalacija drajvera ukratko:nažalost moraćeš ići preko terminala-idi tamo gdje si skinuo drajver npr u Downloads-desni klik na fajl-opcija "raspakiraj ovdje".Uđi u taj raspakirani fajl-desni klik bilo gdje u taj fajl-opcija "otvori terminal ovdje"-upiši/kopiraj ovu naredbu u terminal:

upišeš svoju lozinku,dalje prati šta te bude pitao.Eto to je ukratko za prvi problem.

Bude li čovjek imao volje pročitati upute navedene na linku koji sam priložio, vidjet će tamo korak po korak kako se instalira potrebni driver za grafičku karticu (od preuzimanja s weba do unosa potrebnih naredaba u terminalu).
Problem je teži ukoliko tipkovnica ne radi pravilno, pa čak ni miš. No, u tom slučaju postoji mogućnost da se distra provjeri uživo, preko USB-sticka ili DVD-a, prije instalacije. Rijetko kad se dogodi da nešto ne radi kako treba nakon instalacije, ako je provjera uživo prošla dobro. To je mogućnost koju GNU/Linux obično pruža i treba je iskoristiti. Onda je manje i tehničkih problema ove vrste...
Molim upiši koje računalo koristiš i te detalje da ti ljudi mogu bolje pomoći. Ovako je dosta nagađanje.

Kad opisujete svoj problem, potrebno je priložiti informacije o hardveru i sistemske logove iz kojih se može iščitati što je pokvareno i kako to popraviti.

Logove možete pronaći u folderu /var/log
Ovisno o vašem problemu, možete priložiti ispis sljedećih logova:

boot.log
daemon.log
dmesg
kern.log
Xorg.0.log

To ćete učiniti tako da otvorite log datoteku u nekom tekst editoru, označite cijeli tekst (Ctrl+A), kopirate ga (Ctrl+C) i zalijepite ili u post unutar Code tagova ili na neki od pastebin servisa (http://paste.kde.org/ ili http://pastebin.com/). Zatim taj link koji vodi na vaš tekst na pastebin servisu zalijepite u svoj post na forumu.

Da biste dobili ispis naredbi, morate otvoriti terminal. Neka vas to ne plaši - terminal je jako jednostavan za korištenje, a ionako ovdje morate samo slijediti upute.

Za informacije o hardveru koristite sljedeće naredbe:

lspci
lshw
lsusb
dmesg
uname -a

Dakle, u terminal upišite jednu naredbu i pritisnite Enter. Nakon što se ona izvrši, možete upisati drugu ako mislite da je potrebno ili ako netko tko vam pomaže zatraži ispis određene naredbe. Ispis tih naredbi u terminalu možete na isti način kopirati i zalijepiti na forum kao što je gore opisano za log datoteke.

Ovo za lagove, i probleme nakon instaliranja nije normalno. Inače funkcionira slično kao Win, instaliraš Ubuntu i on sam namjesti drivere itd.
(Imao sam na Ubuntu 18.04. AMD GPU od 512mb uz 3GB RAM pa nisam imao lagova).

https://askubuntu.com/questions/621255/ ... talled-8gb odgovor u vezi prikazivanja RAM. Pokazuje 3,7 GiB ne GB.
S rogatim se bodeš samo kada je dobro pečen
Podijelio/la zahvalu: 110 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
@rudar

Moram pohvaliti tvoj stav i sistematični pristup cjeloj Linux tematici. Hrpa problema je uzrokovana baš radi preskakanja koraka koje ti navodiš ( priprema, planiranje, testiranje...)

Btw, čisto infoa radi, i win unazad koju godinu omogućuje nešto slično live linux verziji, zove se win to go.

....
Podijelio/la zahvalu: 79 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
rudar je napisao/la:Možda nađeš nešto korisno u ovim uputama: https://linuxconfig.org/how-to-install- ... aver-linux

To sam vec radio na pocetku. To sam i objasnio da nije isto kad ih skinem. Plus ova komanda
./amdgpu-pro-install -y
ne radi. Pise command not found.
Bunker je napisao/la:IT je industrija, a glavni pokretač industrije je profit. Kako je linux u home desktop segmentu zastupljen sa svega oko 3% onda ta industrija i nema neki motiv da podržava tih par postotaka pišući kvalitetne upravljačke programe.

Tu je i problem linux fragmentiranosti koji onemogućuje izradu jednog drajvera koji bi odlično radio na svim distrama, na svim DE i na svim kernelima i na svim pratećim zavisnostima, xorgovima, systemd-ima....

Linux zajednica tvrdi da je ta šarolikost i brojni izbori velika prednost, no za industriju je to otegotna okolnost. Da bi tebi amd proizveo drajver koji radi na svim distrama, kernelima, sučeljima, to bi morao biti trajan proces koji bi masno koštao i uložena sredstva se nebi vratila zbog mizerne tržne zastupljenosti.

Reda radi, amd sklepa linux drajver, no kako on radi i koliko je muke da ga natjeraš da dobro radi, to si iskusio i sam.

Ostaju ti open drajveri uključeni u linux kernel, a koliko je time tvoj hardver podržan, je isto lutrija. Da li će ti raditi fn tipke ili touchpad,ili osvjetljenje tipkovnice je od slučaja do slučaja.

Naravno da se sve to može dovesti u neki optimum i na linux računalu, no moraš biti svjestan da to nebu jednostavno kao na win, često buš morao i konzolu koristiti za neke radnje tog smisla, možda buš i bios/uefi morao nadograditi ( što opet na linuxu zna biti daleko teže nego na win )....

Nisam ti nešto konkretno ovime pomogao, ali bar ćeš razumjeti zašto su neke stvari takve kakve jesu.

Ako si baš zapeo za ubuntu, imaš njihovu jaku askubuntu zajednicu pa te mogu oni voditi korak po korak.

Možda da i razmisliš o opensuse ili manjaru ...

....

Pa kako da znam onda koju da instaliram i koja ce da radi? Pise tamo na AMD drajverima da su drajveri za Ubuntu, Isprobao sam ja live, za tastaturu nisam siguran da li je radila, mislim da jeste.. A ovo za LAG ovaj, mislim da tako radi jer je preko USB i nije instalirano, pa sporije malo radi sistem. Mislio sam da ce biti bolje kad se instalira. Juce sam jednom upalio tastaturu osvetljenje, i ostalo upaljeno i nakon restarta jer sam cacko drajvere, vise nije htjelo nikako. Znaci samo taj jedan put sam nekako pritisnuo i upalillo se. Udjem na windows tamo radi normalno.

barbaivo je napisao/la:Ti imaš bar 3 problema ovdje,npr prvi: instalacija drajvera ukratko:nažalost moraćeš ići preko terminala-idi tamo gdje si skinuo drajver npr u Downloads-desni klik na fajl-opcija "raspakiraj ovdje".Uđi u taj raspakirani fajl-desni klik bilo gdje u taj fajl-opcija "otvori terminal ovdje"-upiši/kopiraj ovu naredbu u terminal:

Ne radi ta komanda.
Kad ukcuam sifru, pise command not found.
Jeremija je napisao/la:Molim upiši koje računalo koristiš i te detalje da ti ljudi mogu bolje pomoći. Ovako je dosta nagađanje.

Kad opisujete svoj problem, potrebno je priložiti informacije o hardveru i sistemske logove iz kojih se može iščitati što je pokvareno i kako to popraviti.

Logove možete pronaći u folderu /var/log
Ovisno o vašem problemu, možete priložiti ispis sljedećih logova:

boot.log
daemon.log
dmesg
kern.log
Xorg.0.log

To ćete učiniti tako da otvorite log datoteku u nekom tekst editoru, označite cijeli tekst (Ctrl+A), kopirate ga (Ctrl+C) i zalijepite ili u post unutar Code tagova ili na neki od pastebin servisa (http://paste.kde.org/ ili http://pastebin.com/). Zatim taj link koji vodi na vaš tekst na pastebin servisu zalijepite u svoj post na forumu.

Da biste dobili ispis naredbi, morate otvoriti terminal. Neka vas to ne plaši - terminal je jako jednostavan za korištenje, a ionako ovdje morate samo slijediti upute.

Za informacije o hardveru koristite sljedeće naredbe:

lspci
lshw
lsusb
dmesg
uname -a

Dakle, u terminal upišite jednu naredbu i pritisnite Enter. Nakon što se ona izvrši, možete upisati drugu ako mislite da je potrebno ili ako netko tko vam pomaže zatraži ispis određene naredbe. Ispis tih naredbi u terminalu možete na isti način kopirati i zalijepiti na forum kao što je gore opisano za log datoteke.

Ovo za lagove, i probleme nakon instaliranja nije normalno. Inače funkcionira slično kao Win, instaliraš Ubuntu i on sam namjesti drivere itd.
(Imao sam na Ubuntu 18.04. AMD GPU od 512mb uz 3GB RAM pa nisam imao lagova).

https://askubuntu.com/questions/621255/ ... talled-8gb odgovor u vezi prikazivanja RAM. Pokazuje 3,7 GiB ne GB.

boot.log nece da otvori, pise nemam dozvole, permissions. Kako da dam dozvolu da to otvorim?
daemon.log toga nema.
dmesg nema ni toga.
kern.log https://pastebin.com/YrgCm5e4
messages nema
syslog https://pastebin.com/vVVnAewT
xorg.0 nema ni taj.

A evo i ovo ostalo za hardware iz terminala
https://pastebin.com/vtqzC6j1
Ako si preuzeo odgovarajući driver s linka koji sam prije spomenuo, moraš ga pokrenuti posebnom naredbom u terminalu kako tamo stoji, ovom:
tar -xJvf amdgpu-pro_*.tar.xz

Zatim slijedi
cd amdgpu-pro-XX.XX-XXXXXX
, pri čemu umjesto xxx upisuješ podatke koji stoje na tom driveru koji si preuzeo. Mislim da su tamo navedene upute dovoljno jasne.

Na kraju, ti dobijaš ovlasti (permissions) kao root, kad ti to treba. Znači, terminal, pa
sudo
i onda unesi svoju root lozinku, koju si postavio prilikom instalacije.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.