Sada je: 28 ožu 2024, 09:21.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav!!
U Januaru mi ističe podrška za WIN 7.Kad pokrenem neki Live Linux jedino mi WiFi otkriva:Slax i Trisquel i nijedan više.Dobijao sam odgovore da trebam instalirati drajvere za WiFi, to ja dosad nisam uspio riješiti.
Dali trebam sve naredbe "kodove"prebaciti na USB pa kad instaliram neki Linux sve te kodove redom lijepiti na terminal???To po odgovorima izgleda jednostavno ali to ja ne kontam.Bio bih zahvalan za odgovor!!!!
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
Prvo, na kakve kodove (naredbe) misliš?
Naredbe koje upisuješ u terminal za skidanje i instalaciju drivera/fimwarea/programa su naredbe za koje moraš imati vezu na internet što znači da se bez pristupa internetu naredba koju si upisao nemre izvršiti.

Drugo, ako i istekne podrška za win7 to ne znači da će on prestati raditi, raditi će i dalje samo što M$ za njega više neće izdavati kritične nadogradnje.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Npr.naredba ova:dmesg; journalctl -k -p err; lspci -vnn |grep -A 8 Network
To "zalijepim"u terminalu i lupim Enter i tako sledeće.A te naredbe bi prebacio na Word i poslao bi na USB na to mislim,al sad je problem taj Internet kako ti reče.(ako i istekne podrška za win7 to ne znači da će on prestati raditi,)Za to znam,mislim da se i sad ljudi služe sa XP a davno mu je podrška istekla.Silom prilika sam "prinuđen"na WIN zbog skenera,na Linux-u mi dokument jako loše skenira.A imam Nikon digitalni foto aparat koji ima neki program za obradu videa koji je isključivo napravit za WIN.Sad ne kontam WIN 10 na Ebay ima uzeti za oko 10 USD,a na Microsoft sajtu nisam gledao al sam negdje pročitao 10-ka košta oko 180 USD.Kako je sad tolika razlika u cijeni??Ako je ovaj od 10 USD regularan naručio bih njega.I samo bi njega na laptopu imao.Ako nije "legalan"onda bi sedmicu ostavio i onda laptop u servis da mi ubace neki Linux.Ili da ostavim ovu sedmicu pa kako bude bude?
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
Aj bedasto pitanje, ali kaj taj tvoj laptop nema LAN port?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
ne znam za laptop, mozda je slicno
i ne znam zasto ali neki usb wifi adapteri ne rade kad je rfkill u kernelu kao modul. Taj sam problem imao sa slackware i gobo linuxom ciji defaultni genericni kerneli nisu prepoznavali moj wifi adapter dokle nisam rekompajlirao kernel i rfkill ugradio direktno kao driver, ne kao modul.
istrazivao sam taj problem i nikad nasao rijesenje a niti smisleno objasnjenje
ne znam je li to i tvoj problem kad kazes da ti wifi radi samo na slax i .... ovo je bio wifi usb adapter ali lako moguce da se radi o istom rfkill problemu.
Nisam probao, lako moguce da mi taj rfkill niti ne treba
mozes probati zaustaviti modul rfkill na distrama gdje ti ne radi wifi i onda startati modul za wifi ali sumnjam jer ce modul za wifi automatski startati rfkill - u tome i je problem. U mom slucaju je rfkill trebao biti startan sa kernelom kao driver, cim ga je neki modul startao kao modul, wifi nije radio
mozda zato jer driver za moj wifi nije free, r8188eu za tp link (stagging kernel blob)

Ne znam koji je tvoj problem, ne rad wifi na vecini distra ili terminal sta vec, ako je prvi, pokusaj saznat je li ti wifi driver laptopa free ili blob
ako je blob, rfkill je problem ali opet cudno da ne radi na ubuntu npr.
a i na kraju krajeva, linux je linux, kod vecine distra mozes uzeti kernel iz slax distribucije i kopirati im ga u boot direktorij te u grub.cfg zamjeniti ime kernela kojeg buta, isto tako i initrd... i radit ce vecina distribucija pa ako ti ne radi wifi na mintu a radi na slaxu, uzmes slax kernel i stavis ga u mint i radit ce.,
morat ces manualno skidat kernele kod apdejtova ali nista strasno, neces nista trebat kompajlirat
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Hvala ti na opširnom odgovoru i trudu!!!
Komplikovano mi je to sve.Izgleda da je to i do marke laptopa.Pre nekog vremena dobio sam iz Njemačke 2 HP laptopa i u njih instalirao Ubuntu i bez problema je otkrio WiFi.Kolegi u neku staru drešinu od laptopa instalirao Ubuntu i isto ima WiFi!!Vidjeću šta ću uraditi.
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.