Sada je: 19 ruj 2020, 18:01.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
madone je napisao/la:-za početak će ti biti dosta 5gb ali ako misliš brdo toga instalirati ubrzo će biti premalo
-ne treba ti ništa bolje od gparteda

Hugo će ti ostalo objasniti :)

Ma može on instalirati Fusion samo na tih 15 GB, i ne praviti uopće odvojenu particiju, pa čak i napraviti novu swap particiju, i ne dirati ništa Ubuntuovo. Ja sam samo htio pojasniti da se može bez problema podijeliti /home particija, i da sve radi sasvim dobro.

Sad sam se sjetio da, ukoliko ti je Ubuntuova particija enkriptirana ecryptfs-om, ništa od dijeljenja /home particije. Odi u svoju /home particiju, pritisni Ctrl+H, i potraži mapu .ecryptfs ili Private, i ukoliko je nađeš, /home particija ti je enkriptirana. :)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
Svaka čast Hugo, sve si mu dobro objasnio ... nadam se samo da mu to neće biti prekomplicirano ;)
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Hugo je napisao/la:
madone je napisao/la:Sad sam se sjetio da, ukoliko ti je Ubuntuova particija enkriptirana ecryptfs-om, ništa od dijeljenja /home particije. Odi u svoju /home particiju, pritisni Ctrl+H, i potraži mapu .ecryptfs ili Private, i ukoliko je nađeš, /home particija ti je enkriptirana. :)

nema niti .ecryptfs niti Private, u home direktoriju.....znaci da mogu djeliti /home
...ali eto zapeo sam na gpartedu....i nikako da ga skuzim....
idem na...dio diska di mi je home...i nemogu ici na novu particiju....?
Primio/la zahvalu: 0 puta
Ima na Wikiju kako se radi s Gpartedom.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
pročitao sam u wiki-u...ali mi svejedno nije bas jasno.....
ocito sam ja pobrkao....
-dali uopce mogu particionirati disk a da ga ne formatiram (mozda ispadnem glup, al cu riskirati)..
sada sam u liveCD-u, i oped mi u gparted-u ne prikazuje da mogu ici na new particion...ili da mogu trenutnu unmountati??
-(ako se mora formatirati, hocu li izgubiti postavke programa u ubuntu-u...ili nesto drugo osim dokumenata)
?
hvala na razumjevanju mog neznanja sopak
Lahas je napisao/la:sada sam u liveCD-u, i oped mi u gparted-u ne prikazuje da mogu ici na new particion...ili da mogu trenutnu unmountati??

-Moraš napraviti unmount prije nego možeš particionirat disk ...... ne bi imao taj "problema" da koristiš Gparted Live CD
Primio/la zahvalu: 20 puta
evo uspio sam sve....
-koristio sam unetbootin, preko kojeg sam instalirao partet magic na usb stick, koji u sebi sadrzi gparted, i bootao sa usb stika i napravio particiju, tako da sam prvo smanjio particiju na koju sam zatim dodao novu.
-pratio sam @hugov tutorial, koji je stvarno super napravljen, jedino nisam mogao kod dodjeljenja / za fusion ici na create, nego na edit (nova particija mi je bila 7GB samo za fusion), ili mislim cak da sam prvo morao odrediti /home za fusion pa tek onda root, nisam siguran........
-koje su mogucnosti sa ovim dijeljenjem /home particije. u fusionu mogu otvarati samo neke foldere i datoteke iz ubuntua, dok u ubuntuu nemogu uopce uci u fusionov home. postoji li tu neka shema, ili cisto tako kako je je???
-fusion mi se za sada cini malo prenakrcan bespotrebnim stvarima, neke stvari mi ne rade, poput skype-a, i tako, al borim se jos, sve mi je novo, nacini instaliranja programa, deinstaliranja i tako toga. cak mi ovdje i rade neke 3d fore koje su bile tu po defaultu...sto mi nije omoguceno u ubuntuu zbog slabe grafike. malo mi je sporiji, mozda bas i zbog toga...

- znaci, samo me jos zanima ovo sa dijeljenjem /home particije, i mogucnostima...

- uglavnom, super ste mi objasnili, svaka cast

HVALA :D
Pa što se tiče dijeljenja particije, ja sam to napravio zbog malo mjesta na disku.

Imao sam već instaliran Debian, i slobodno 15 GB za Fusion Linux. Pa kako mi je 15 GB malo i za /home i za root particiju od Fusion-a, podesio sam da Debian i Fusion dijele /home particiju. Ako imaš mjesta na disku napretek, nema potrebe za ovakvim kompliciranjem.

Mogao si također instalirati Fusion Linux na jednu particiju, bez pravljenja odvojene /home particije, i kasnije samo podesiti da Fusion koristi neke mape na Ubuntuovoj /home particiji za spremanje podataka (Slike, Video, Glazba, Downloads, Dokumenti). Ali u tom bi slučaju prije svega toga morao podesiti dozvole za te mape, da običan korisnik može čitati i pisati u tim mapama.

Lahas je napisao/la:u fusionu mogu otvarati samo neke foldere i datoteke iz ubuntua, dok u ubuntuu nemogu uopce uci u fusionov home. postoji li tu neka shema, ili cisto tako kako je je???

Nemaš potrebne dozvole. Možeš na Ubuntuu u terminal upisati sudo nautilus, i otvoriti nautilus kao root, i onda bi mogao slobodno šetati po Fusionovim particijama.

Lahas je napisao/la:fusion mi se za sada cini malo prenakrcan bespotrebnim stvarima, neke stvari mi ne rade, poput skype-a, i tako, al borim se jos, sve mi je novo, nacini instaliranja programa, deinstaliranja i tako toga. cak mi ovdje i rade neke 3d fore koje su bile tu po defaultu...sto mi nije omoguceno u ubuntuu zbog slabe grafike. malo mi je sporiji, mozda bas i zbog toga...

Fusion ide na to da odmah nakon instalacije dadne sve, i da se korisnik ne mora zamarati kodecima, flashom, compizom itd. Ukoliko ne želiš koristiti Compiz, odi u System>Preferences>Desktop Effects, i tu odaberi želiš li koristiti Compiz, Metacity ili Gnome-Shell.
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Hugo je napisao/la:flashom, compizom itd. Ukoliko ne želiš koristiti Compiz, odi u System>Preferences>Desktop Effects, i tu odaberi želiš li koristiti Compiz, Metacity ili Gnome-Shell.

dali se gnome-shell mora dodatno instalirat ili dolazi default?
"How come things that happen to stupid people always happen to me?" -- Homer
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
/Zoran\ je napisao/la:
Hugo je napisao/la:flashom, compizom itd. Ukoliko ne želiš koristiti Compiz, odi u System>Preferences>Desktop Effects, i tu odaberi želiš li koristiti Compiz, Metacity ili Gnome-Shell.

dali se gnome-shell mora dodatno instalirat ili dolazi default?

Ja bih rekao da dolazi default, jer sam ga skužio tek nakon nekoliko update-ova, ali nisam ga ručno instalirao. :D

Nažalost meni ne radi, mislim da sam otvorio temu ovdje o tome.. kava

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.