Sada je: 19 ruj 2020, 18:01.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
/Zoran\ je napisao/la:Evo samo cu ovdje napisat da nakon igranja dosta u noč i malo danas sa fusion-om mogu reci da sam zbriso ga. Svida mi se izbor software-a, i mislio sam da dolazi sa gnome-shellom, ali nije tako bilo. @Hugo valjda si shell pokupio u updateu ili nesto, a neda mi se to radit. I takoder me nerviraju bugovi koje ima, npr. firefox nije htio radit, gedit kao root nisam mogao otvorit, ako bi drag-ao jedan prozor pored drugog compiz javlja gresku i gasi se gornji panel na prozorima. Nisam ni krenuo slagat si skener tamo, vjerovatno bi i tu zezo me. Nasao bih rijesenja za te probleme nakon duze borbe, ali nemam vremena, mozda jednog dana pokusam opet.

Kao da je neki problem i instalirati gnome-shell.

Kod: Označi sve
yum install gnome-shell

i on će ti skinuti sve što je potrebno u par minuta.

Što se tiče bugova, pa to je i normalno s obzirom da Fusion tek kratko postoji, a i vrlo je malan tim koji radi na njoj. Također dosta je bugova Fedora related, a i kao što ste vidjeli Fusion sadrži sve najnovije verzije aplikacija, pa je i u tome problem.

Za razliku od tebe, meni Firefox od prvog dana radi ok, kao i sve ostale aplikacije. Jedine probleme koje sam imao su nemogućnost pokretanja gnome-shella, male probleme s update-om i dependency-jima, i još par sitnica.

Odmah nakon instalacije mi je sve radilo od hardvera, što me je najviše iznenadilo, pogotovo što je Broadcom wireless kartica odmah prepoznata, a ni na Ubuntuu mi nije radila od prve.

:)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
-fuzion mi radi ok, zasada, i prilicno brzo......pobrisao sam dosta programa koji mi ne trebaju...uglavnom ok....
-jedino sto mi ne radi je skype....ulogiram se normalno.....ali cim pokusam zvati...otvori se prozor....pocne birati...i automatski prekine.....i onaj echo/test je cijelo vrijeme offline.....citao sam po fedorinim forumima....i spominju se stalno neki pulseaudio libreovi....al nerazumijem se bas u to...pa nisam htio prckati......pa ako imate neku ideju kako to rijesiti????
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Hugo je napisao/la:Kao da je neki problem i instalirati gnome-shell.

yum install gnome-shell

i on će ti skinuti sve što je potrebno u par minuta.

Što se tiče bugova, pa to je i normalno s obzirom da Fusion tek kratko postoji, a i vrlo je malan tim koji radi na njoj. Također dosta je bugova Fedora related, a i kao što ste vidjeli Fusion sadrži sve najnovije verzije aplikacija, pa je i u tome problem.

Za razliku od tebe, meni Firefox od prvog dana radi ok, kao i sve ostale aplikacije. Jedine probleme koje sam imao su nemogućnost pokretanja gnome-shella, male probleme s update-om i dependency-jima, i još par sitnica.

Odmah nakon instalacije mi je sve radilo od hardvera, što me je najviše iznenadilo, pogotovo što je Broadcom wireless kartica odmah prepoznata, a ni na Ubuntuu mi nije radila od prve.

:)

iskustvo mi govori da bas i nece bit samo ovo
yum install gnome-shell

dok ja tu naredbu pokrenem pa onda error jedan error drugi, instaliram hocu pokrenut opet error. Imam gnome shell vec na mintu, mislio sam da ovdje vec dode sreden po defaultu pa da vidim kak radi na tom fusion-u. I kako kazem, super mi je sta ima toliko software-a i sto je porijeklom domaci, donekle, ali bugovi me zivciraju, zato i korstim mint, on me ne kosta toliko zivaca. :D
"How come things that happen to stupid people always happen to me?" -- Homer
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
pozdrav ekipi.....

evo napokon stigao kuci...i skuzio da mi je ovas stara pila pre spora na ubuntuu...pa sam skinuo lubuntu.....
super je brz.......
problem je u tome sto mi nema nicega na home particiji....
nisam isao da je formatira ...i oznacio sam je sa tockom montitranja /home
kada udjem u home ....nista mi ne prikazuje u npr. dokumentima ili slikama.... ali pokazuje zauzece diska.....
zna li netko di sam pogrijesio......
hvala....
Lahas je napisao/la:pozdrav ekipi.....

evo napokon stigao kuci...i skuzio da mi je ovas stara pila pre spora na ubuntuu...pa sam skinuo lubuntu.....
super je brz.......
problem je u tome sto mi nema nicega na home particiji....
nisam isao da je formatira ...i oznacio sam je sa tockom montitranja /home
kada udjem u home ....nista mi ne prikazuje u npr. dokumentima ili slikama.... ali pokazuje zauzece diska.....
zna li netko di sam pogrijesio......
hvala....

Pa jesi odabrao isto korisničko ime kao i na Ubuntuu? :)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
pa mislim da nisam.....
mislim da je bilo tony .....a ja sada stavio toni...... vjerojatno....
moze li se to sada naknadno promijeniti ili nova instalacija....??
Lahas je napisao/la:pa mislim da nisam.....
mislim da je bilo tony .....a ja sada stavio toni...... vjerojatno....
moze li se to sada naknadno promijeniti ili nova instalacija....??

Pokušaj samo u postavkama dodati novog korisnika s istim imenom kao na Ubuntuu. Da budeš 100% siguran koje je ime, otvori Terminal i upiši:

ls /home

što će ti izbaciti sve korisničke foldere na /home particiji..
je...evo ga..uspio...
mogu li sada bez problema izbrisati ovog prvog korisnika....???
moram prvo na ovog novoga postaviti kao administratora ili???
Lahas je napisao/la:je...evo ga..uspio...
mogu li sada bez problema izbrisati ovog prvog korisnika....???
moram prvo na ovog novoga postaviti kao administratora ili???

Ako nisi omogućio root korisnika bilo bi pametno prvo novom korisniku dati sudo ovlasti, pa tek onda obrisati starog korisnika..
mislim da cu ponovo instalirati...ionako nemam pametnijeg posla.....
moze samo pitanje u vezi ove particije di mi se nalazi fusion.....
zelio bi ga obrisati.....ali ostaviti tu particiju slobodnu.......
znaci imam root, /home .......i pod koju tocku montiranja bi trebao staviti ovu trecu particiju......da je isto mogu koristiti u lubuntuu.......
?

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.