Sada je: 27 svi 2020, 09:18.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
max360se je napisao/la:Hoće. To sam jednom napravio na jednom laptopu.

Da naglasim: imam 2 hard diska. Jedan je NTFS s XP drugi je Mint. To je vjerojatno razlog što je nastala zbrka. Da li bi najbolje bilo izvaditi jedan disk pa onda nešto napraviti?
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Ovisno sto hoces, ako zelis da ti se XP boota neovisno o tome imas li disk sa Linuxom spojem ili ne. Ako zelis da radi neovisno, onda odvoji disk sa mintom.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Nismo se sporazumjeli, da pojasnim: koristiš PloP kako bi podignuo windows, to je prvi korak! Ja sam to maloprije napravio (OmniBoot CD v0.3, sve radi). Platiš mi pivu za duševne boli što sam opet ugledao penđere..... :ljut
Nakon toga na windowsu instaliraš EasyBCD - on služi za editiranje MBR. Ako želiš, formatiraj mbr (imaš opciju za to). Ono što tebi treba je opcija "add new entry" ili tako nešto (pišem po sjećanju). Tu dodaš windows loader i grub/grub2, spremiš promjene i restartiraš. Ono što ćeš dobit na kraju je isti grub2 meni koji si prije imao kod bootanja, samo što će sad radit.
To sam radio na dva laptopa i sve ok.

Možeš napravit i ono što predlaže max360. Ista stvar, samo drugi pristup
:snoozer:
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
poslusaj calista .
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
Za GNU/Linux forum ovdje se rijec "windows" previse spominje :lol:

calisto053 je napisao/la:MBR se smrda sa ili bez tvoje pomoći, sh*t happens!

Da? A kako to?

calisto053 je napisao/la:Cilj je dodat mbr entry za win (za linux je najlakše - samo reinstalacijom grub2 loadera, ali će nam falit win).

MBR je samo jedan. A unosi(u ovom kontekstu) su particije, prckanjem po vec jednom odredenim particijama tj partition tableu moze napravit particije neiskoristivim, i trajno ako se nema kopija starog i odgovarajuceg partition tablea. Jedan sektor vise manje i bok.

max360se je napisao/la:Da stari GRUB je bolji. Lakse ga je uredjivati.

A razloga... Sta je s naprednijim funkcijama? Enkripcijom, lvm-om i cime vec ne?

max360se je napisao/la:Ovisno sto hoces, ako zelis da ti se XP boota neovisno o tome imas li disk sa Linuxom spojem ili ne. Ako zelis da radi neovisno, onda odvoji disk sa mintom.

Mozes navest neke tehnicke argumente za to?

@Antipa
Pogledaj si ovo
https://help.ubuntu.com/community/Grub2#ChRoot
ili
https://help.ubuntu.com/community/Grub2 ... hical_Tool
Ako se ne varam grub2 bi trebao sam detektirat windowse. Ako ne/imas problema s ovim postupkom, molim daj output od:
sudo fdisk -l
mount
i listing windows direktorija
Netko, mozes li ti lijepo ispunit svoj profil.
Netko je napisao/la:

A razloga... Sta je s naprednijim funkcijama? Enkripcijom, lvm-om i cime vec ne?

Pa što će mu to. Obrati pažnju na početni post. Tip ima samo Windowse na tom disku.
Netko je napisao/la:
max360se je napisao/la:Ovisno sto hoces, ako zelis da ti se XP boota neovisno o tome imas li disk sa Linuxom spojem ili ne. Ako zelis da radi neovisno, onda odvoji disk sa mintom.

Zato da ne bi mint usao u GRUB za taj disk, eto zato.

Čitaš li ti uopće što piše u prijašnjim postevima.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
RIJEŠENO ! !!! :D :D :D
Već kad sam počeo gubiti nadu, ovaj program: BOOT-REPAIR je spasio stvar. :bravo
Zapržio sam iso sliku boot-repair-diska na CD i vrlo jednostavno za par sekundi sve je ponovo na svom mjestu. I windows i linux particije su tu. GENIJALNO i jednostavno riješenje.A genijalo je zato što je jednostavno. Inače bih trebao satima proučavati i pažljivo izvoditi proces preko terminala, a tako je lako pogriješiti, priznat će te, zar ne? szbunjen
Inače vidim da ima i drugih izvrsnih mogućnosti, pa se ne moram bojati eksperimentirati s novim distribucijama i particijama, ako nešto krivo krene da ću izgubiti pristup OS-u .
Vidim da FLOSS zajednica ima riješenje za svaki problem. Svaka čast. :thumbs
Hvala za pomoć .
https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair - ovo je dio obaveznog alata za sve, neš što jednostavno MORAŠ IMATI ili kako bi se to na lijepom HrvaCkom reklo: MUST HAVE ;)
Zadnja izmjena: Antipa; 19 tra 2012, 15:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
ODLIČNO! Važno da si se snašao! :thumbs
Iskreno, rješenje ti nije moglo jednostavnije! Linux zajednica uvijek ima ideje za pomoć...
:misli :ideja
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Kažem isprobao sam već gotovo sve : XP Recovery console, reinstall grub iz konzole, GRUB4DOS, SUPER-GRUB-BOATLOADER (Nešto slično što i RESCATUX), i pregledao hrpu materijala.
Isprobao sam i ovo
calisto053 je napisao/la:
.
Nakon toga na windowsu instaliraš EasyBCD - on služi za editiranje MBR. Ako želiš, formatiraj mbr (imaš opciju za to). Ono što tebi treba je opcija "add new entry" ili tako nešto (pišem po sjećanju). Tu dodaš windows loader i grub/grub2, spremiš promjene i restartiraš. Ono što ćeš dobit na kraju je isti grub2 meni koji si prije imao kod bootanja, samo što će sad radit.
To sam radio na dva laptopa i sve ok.

Ali EasyBCD mi kaže da on neradi ako je inst sam XP. Mora biti još barem Vista ili 7 . Na samom XP u ne radi. I zbilja sam se uvjerio da ne radi.
Platiš mi pivu za duševne boli što sam opet ugledao penđere..... :ljut
[/quote]
rofl Haha...važi! evo odmah ide kava.... - :kava
Hvala za pomoć !
max360se je napisao/la:Netko, mozes li ti lijepo ispunit svoj profil.

Sve sto treba je ispunjeno.
max360se je napisao/la:
Netko je napisao/la:

Pa što će mu to. Obrati pažnju na početni post. Tip ima samo Windowse na tom disku.

Nije poanta u tome. Poanta je da nemozes rec da je legacy grub absolutno bolji samo zato jer mu je lakse uredivat konfiguracijske datoteke(a i pitanje je kolko je ta tvrdnja tocna. po meni je grub2 puno jednostavniji za odrzavat a s time i pocetnicima za prckat). A i da su mu samo windowsi na tom disku, sta ga sprijecava da boota GNU/Linux s drugog diska?
max360se je napisao/la:
Netko je napisao/la:

Zato da ne bi mint usao u GRUB za taj disk, eto zato.

I, u cemu je tu problem? Jedino ako mu cilj nije bio omogucit da se windowsi bootaju a GNU/Linux obrisat...a s time mu ja nisam imao namjeru pomagat ;). Mada opet nevidim kako bi mu i tako smetalo za neovisan rad?

Suzdrzat cu se od komentiranja zadnje recenice.

Znam da je tema rijesena, ali evo, morao sam odgovorit.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.