Sada je: 06 pro 2019, 22:26.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
kako se spojiti na CARNET mrežu u studenskom domu ?
netjak je brucoš u zagrebu, ne pozna nikoga, treba pomoć.

mislim da je CARNET postavio isti standard u sve studenske domove, alli nećak je baš na Savi, zato je zgodno da se javi netko iz tog doma.

netjak ima mrežni pristup u sobi, ima AAI - kaže da je to dobio na faksu, te na kraju ima laptop s UBUNTU 12.04

Ima li netko sa Save ?
ako ima - lijepo te molim, javi se - kako bi netjak mogao stupiti u vezu s tobom.

eh da, vidio sam na internet stranici studoma da je bila besplatna pomoć za brucoše 03.10 u učionici na 3 katu u 7 paviljonu- ali hebiga, nismo iskoristili tu priliku. hoće se to ponoviti i kada ?

HVALA !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
Ne znam kao je tamo, u Rijeci je isto CARNet, dobili smo na faxu username i password za pristup stranicama faxa, a isti su ujedno i od CARNeta, uglavom dobili smo email adresu koje je username@mojfax.hr i taj username se koristi. Evo primjera sa mog faxa za prijavu sa Ubuntekom.
http://www.veleri.hr/files/datoteke/pag ... ubuntu.pdf

odnosno, upute s faxa

http://www.veleri.hr/?q=usluge
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
max360se je napisao/la:Ne znam kao je tamo, u Rijeci je isto CARNet, dobili smo na faxu username i password za pristup stranicama faxa, a isti su ujedno i od CARNeta, uglavom dobili smo email adresu koje je username@mojfax.hr i taj username se koristi. Evo primjera sa mog faxa za prijavu sa Ubuntekom.
http://www.veleri.hr/files/datoteke/pag ... ubuntu.pdf

odnosno, upute s faxa

http://www.veleri.hr/?q=usluge

:thumbs
Korisničko ime i lozinka služi za pristup računalima na faksu i stranicama faksa (npr. za prijavu ispita).

@ kepica - nek mali potraži informatičku službu u domu ili nekoga tko održava sustav. Taj netko bi mu trebao dati upute za priključenje interneta u sobi (CD, vodič s uputama, kabel) i odobrenje za spajanje. Ta ješema bila kod mene, ali što max kaže - sve je to CARNet, tako da ne bi smjelo bit prevelikih razlika (osim ako se nije što promijenilo u odnosu na "moje doba").
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
neznam kako je u studentskim domovima, ali ja sam sada krenuo na faks i evo vec 2 tjedna cekam AAI, uglavnom da bi se preko CarNet mreze spojio moras imat pristup netu od strane nekog providera i koristis AAI identitet umjesto podataka koji dobijes od ISP-a, znaci umjesto username@htnet-dsl koristis AAI username i pass i to bi trebalo biti to

edit: i kontam si da to mozes u routeru podesit, jer ima ono sto stalno upisuje da se spojis a ima i da je stalno spojen
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Dobro ne znam za dom, ali ako ima Wifi od CARNeta onda mu samo trebaju ti podaci. Mi smo u prva dva dana dobili jer nam treba baš kao što je calisto rekao za ostale stvari na faxu tipa pristup računalima. Neka ode u IT službu, oni bi trebali dat, bar je tako kod nas.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
kolegici (ubuntu 12.04) sam omogucio domski internet pomocu:
http://wiki.open.hr/wiki/Domski_internet
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
fram je napisao/la:kolegici (ubuntu 12.04) sam omogucio domski internet pomocu:
http://wiki.open.hr/wiki/Domski_internet

::bravo

evo malo sam i ja radio domaću zadaću. uputa se nalazi na ovom linku: studom_srce_hr
uglavnom svodi se na to da ti ne treba ništa, osim AAI.

ubuntu 12.04 ima pred-instalirani wpa_supplicant v0.7.3 prema ovoj uputi treba urediti datoteku /etc/wpa_supplicant.conf
zaboravit ćemo tu uputu i raditi prema linku koji je dao FRAM ::bravo

svako zna da Ubuntu ima ZVJER od network managera. evo prozor koji se traži:
slika

u polje: Anonymous Identity i polje User name stavi isto: uid@realm.hr
password napiši ono što si dobio na faksu.
i to je to !
Zadnja izmjena: kepica; 10 lis 2012, 21:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
@fram:
dok sam pisao svoj post, ti si objavio puno bolji link s kompletnom uputom !
::bravo

onaj link nije do kraja jasan.
da li navodi DVIJE MOGUĆE instalacije ili dva obavezna koraka JEDNE instalacije.
onaj dio uređenje wpa config datoteke je NEPOTREBAN ?
ili ?
molim te pojasni ?

EDIT:
potvrđeno je - dovoljno je postaviti PAP prijavu na Security kartici Network Manager-a
ona priča sa config fajlom je REZULTAT onoga što stvori Network Manager
viewtopic.php?f=13&t=3289&p=36083&hilit=wpa#p36083
People say nothing is impossible. But I do nothing every day.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.