Sada je: 29 ožu 2024, 11:20.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pokušaću što kraće da objasnim problem. Dobio sam računar od jaranice sa winxp pun virusa, hard disk 180gb, dvije particije. Problem je u tome što i nakon reinstalla wina virus i dalje radi i onemogućava mi instalaciju antivirusa. Da stvar bude što delikatnija ona ima 22gb podataka koje ne smijem izbrisati, a wipe diska bi riješio problem. Tolike podatke nemam gdje backupovati, plan mi je sljedeći, da dignem linux mint 13 mate na jednu particiju, a drugu sa podacima da ostavim, sad mi je potreban savjet kako da instaliram antivirus na linux koji bi očistio hard disk, nakon čišćenja bi opet instalirao win...ako ima dobrih ljudi da mi pomognu, ako neko ima jednostavnije rješenje nek kaže...svaka pomoć bi mi dobro došla P.S. osobno ne koristim win GNU/Linux 4ever <3
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:02
Mrak .. eto prilike da jaranicu prebaciš na linux :lol:

Sad ozbiljno, o kakvom se virusu radi?

Do odgovora o kakvom se virusu radi pretpostavljam iz opisanog da ima samo C: particiju na HDD-u, odnosno jednu, imaš dvije mogućnosti ili joj s GP-om podijeli disk na dva djela (recimo 120+60 GB, formatiraj novu particiju i na nju preseli podatke s C: na novu particiju (recimo E: uz pretpostavku da je cd/dvd D:) i onda napravi novu instalaciju penđera na C particiju, a podaci ti ostaju na onoj od 60 GB (

PS. nadaj se da virus nije među podacima.

ili

joj instaliraj Mint tako da joj uzmeš pola diska za linux (podaci će ostati na drugoj polovici s penđerima), kad instaliraš Linux Mint podatke joj preseli prekopiraj iz penđera u Linux i onda instaliraj penđere.

E sad, penđeri će ti pregaziti GRUB pa nećeš moći više u linux no to se da popraviti i kad popraviš GRUB imati ćeš mogućnost izbora koji OS hoćeš podići, i podigni Linux te joj podatke vrati na particiju s penđerima i onda obriši linux ili joj jednostavno ostavi oba sistema na kompu pa možda shvati da zapravo penđere i ne želi ;)


EDIT: Nisam dobro čitao od početka, sad vidim da imaš dvije particije pa to pojednostavljuje proces no istovremeno znaći i da je virus negdje među podacima, ponovno pitanje, koji virus?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:08
Ja bih to napravio ovako. Instalirao bih taj Mint na recimo 30-40 Gb i onda iskopirao onih 22 Gb podataka iz win u /home od Minta. Tada bih normalno formatirao one windowse i dalje već znaš. Nemoj ovo uzimati k srcu jer ja samo razmišljam na glas. ;)
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:10
Pa ako imaš dvije particije (jednu s win i jednu s podacima) samo formatiraj onu s win i ponovo instaliraj windowse na nju. Za to ne trebaš instaliravat linux.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:15
Pa koliko sam shvatio napravio je već to no virus se vratio što znači da je među podacima.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:17
Ne, veli da je samo reinstalirao bez brisanja.
Antivirus za linux imaš clam ili avast.
Zadnja izmjena: jurastublic; 20 sij 2013, 19:18; ukupno mijenjano 1 put/a.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:18
Hvala obojici, virus se nalazi ne sistemskoj particiji tj. D medju podacima, ustvari otkrio sam vidljivi dio virusa, ali nmgu da mu ubijem proces, vidljivi dio je proces koji se nekako zove i ekstenzija .pif i autorun.inf na D koji ga pokreće P.S. djelovanje mu je dosta složeno onemogućava mi download sa pretraživaća, jednostavno download file dodje do kraja i stane, gasi firewall, automatski mi briše setup od AV, virus je pravi smor, da mogu pokrenuti Dban stvar riješena ovako razmišljaj ko ajnštajn... :)
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:21
ljudi fino čitajte što sam napisao, pa onda postajte... znam da imate dobru volju da pomognete ;))
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:25
OK, reparticioniranje diskova je dosta loša ideja ako imaš kritične podatke jer reparticioniranje može proći loše pa izgubiš sve. U ovakvim situacijama ti je najblje pokrenuti neku live distribuciju, recimo spomenuti mint ili knoppix. Zatim na toj live distribuciji instaliraš antivirus, recimo avg, i skeniraš sve i popraviš.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: [HITNO] Veliki problem
20 sij 2013, 19:32
tako i ja razmišljam, ili to ili back up na externi hdd, pošto nemam externi hdd, ostaje prva opcija, sad me zanima da li u službenim repozitorijima minta ima antivirus?
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.