Sada je: 28 ožu 2024, 09:51.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

1. Brisanje apper-a
Iritantnu i neupotrebljivu aplikaciju apper ukloniti u YaST-ovom Software manageru ili putem naredbe
Kod: Označi sve
sudo zypper rm apper

Napomena: Nekad se package manangeri (yast vs apper ili zypper vs apper) znaju međusobno poklati. Ne može se paralelno korisiti oba (ili više isitih). U tom slučaju, pojavi se greška i potrebno je killati apper.

2. Veliki updejt
Napraviti "distribution upgrade" kako bi se instalirali kodeci, Flash, Java, driveri i slično putem komande:
Kod: Označi sve
sudo zypper dup

Napomena: Ukoliko driveri grafičke kartice ne funkcioniraju kako treba (loša slika, smetnje u slici ili potpuno istrgana slika) preći na korak 3.

3. nVidia/AMD driveri
Ukoliko je nemoguće podići grafičko sučelje (problemi nakon točke 2.), sljedeća točka se može obaviti i u terminalu: Ctrl+Alt+F1 za prelazak u "konzolni mod", pa sljedeće naredbe za pokretanje konzolnog Yast-a (gotovo isti kao i Yast u grafičkom sučelju):
Kod: Označi sve
su
yast

Dodati nVidia repozitorij:
Yast -> Software Repositories
Add -> Comunity Repositories -> Next
Odabrati nVidia/ATI repozitorij -> OK
Pa napraviti updejt
Kod: Označi sve
sudo zypper dup

Napomena: Čini mi se da još nema AMD repozitorija (???)

4. Updejt KDE-a
Dodavanje KDE 4.9 (Core i Extra) repozitorija preko zypper-a:
Kod: Označi sve
sudo zypper ar --refresh \
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Release:/49/openSUSE_12.2/ \
KR49-Core

sudo zypper ar --refresh \
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Extra/KDE_Release_49_openSUSE_12.2/ \
KR49-Extra

Refresh repozitorija (nije nužno)
Kod: Označi sve
sudo zypper ref KR49-Core KR49-Extra

Pa onda update:
Kod: Označi sve
sudo zypper dup


Updejt KDE-a sa 4.9 na 4.10
Brisanje postojećih 4.9 repoa, dodavanje 4.10 repoa i distribution upgrejd:
Kod: Označi sve
sudo zypper rr KR49-Core KR49-Extra

sudo zypper ar --refresh \
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Release:/410/openSUSE_12.2/ \
KR410-Core

sudo zypper ar --refresh \
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Extra/KDE_Release_410_openSUSE_12.2/ \
KR410-Extra

sudo zypper dup


5. Štimanje fontova
Pokrenuti KDE-ov Configure Desktop -> Application Appearance -> Fonts
Postavke izmjeniti prema priloženim screenshotovima
slika

slika
Detaljnije na: http://wiki.open.hr/wiki/KDE_fino_pode%C5%A1avanje_fontova
Napomena: Da li je po defaultu instaliran DejayVu Sans font? (ja sam instalirao apsolutno sve fontove... pa više ni ne znam)
Ako nije instaliran onda ga treba instalirati:
Kod: Označi sve
sudo zypper in dejavu-fonts

Courier mi više paše nego monospace. Ako većina želi Monospace - ćemo promjeniti.


6. Isključivanje Nepomuka i drugih servisa
Nepomuk/Strigi/Virtuoso su servisi (indeksiranje, baza, pretražiovanje...) koji opmogućavaju indeksiranje datoteka, alika, tagova i svega što možete zamisliti. Napredna tehnologija koja je nužna rijetko kojem korisniku a s druge strane jako rastrošna što se hardwareskih resursa tiče.
NAPOMENA: RAZMISLITI O ISKLJUČIVANJU NEPOMUKA. Isključivanje Nepomuka može donijeti probleme (http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=9205&start=60#p145838) a i sam Nepomuk je puno manje pohlepan za resursima jednom kada završi indeksiranje. Možda je dovoljno smanjiti mu dozvoljene resurse.

Za isključivanje navedenih servisa:
Pokrenuti "Desktop Search" (Alt+F2 pa tipkaj "Nepomuk" ili tipkaj "Nepomuk" u kick-off meniju ili u Desktop Configurations -> Desktop Search)
slika
Isključiti indeksiranje na sljedeći način:
slika
Još u tray-u, desni klik na Nepomuk ikonicu pa Quit.

Dodatni servisi se mogu isključiti u Service Manageru (Alt+F2 -> Service mana....)
  • Bluedevil (ako vam ne treba bloototh podrška)
  • Free Space Notifier (ako sami vodite računa o slobodnom diskovnom prostoru ;) )
  • Nepomuk Search Module (ako ste isključili Nepomuk)
slika

7. Dodatni software repozitoriji
Na isti način kao što je opisano u točki 3., kroz Yast sučelje, mogu se dodati packman repozitorij koji sadrži ogromnu količinu software (koji nije u standardnim repoima).
Također se mogu dodati repozitoriji za programiranje, web-cam drivere i mnogi drugi.
Paketi se mogu instalirati i preko web portala http://software.opensuse.org/. Prilikom instalacije paketa, ako je to potrebno, automatski se dodaje i potreban repozitorij za odabrani paket.
Više informacija o openSUSE software repozitorijima možete saznati na http://en.opensuse.org/Package_repositories i na http://en.opensuse.org/Additional_package_repositories.
Napomena: Comunity repozitoriji su međusobno kompatibilni i nema dependency problema. Dodavanje custom repositorija (iz OBS-a) u kombinaciji sa zypper dup naredbom može prouzročiti pucanje zavisnosti paketa. Izbjegavati Factory repozitorije za stabilan rad!

8. Codeci
http://opensuse-community.org/Restricted_formats/12.2

9. Konsole
Jel zna možda tko zašto svaki put kad otvorim Terminal on mi se otvori u Dokumentima?

jer je to default. ne pitaj zašto ;)

Uglavnom, pokreni Konsole i onda
Settings -> Edit current profile -> pod Initial directory odaberi home (ili što već želiš)


10. Postavljanje regionalnih postavki
Postavite regionalne postavke u Configure Desktop -> Locale
Savjetujemo da se postavi decimalna točka a ne decimalni zarez.
slika
Klikom na sat u desktop panelu dobivamo pregledni Hrvatski kalendar (povećajte ga prema potrebi).
slika
Kako bi vidjeli datum u panelu: desni klik na sat u desktop panelu pa "Digital clock settings" i pod Date format odabrati Short Date.


11. Dropbox i Skype
Dropbox izvrsno radi s KDE frontendom koji se zove kfilebox i nalazi se u repoima (ja imam Packman i KDE4.9 core i extra repoe od dodanih). Kfilebox će sve napraviti za vas (preuzeti daemon, podesiti ga i dalje prikazivati stiliziranu ikonicu koja bolje paše u KDE.
Kod: Označi sve
sudo zypper in kfilebox

Skype se instalira izuzetno jednostavno: ako vrtite 64-bitni Suse onda prethodno obavite ovo
Kod: Označi sve
sudo zypper install libpulse0-32bit alsa-plugins-pulse-32bit
i nakon toga preuzmite 32-bitnu verziju sa Skype službene stranice

12. Instalacija MS fontova
Web stranice definitivno bolje izgledaju ako se ima instaliran MS core font pack
Kod: Označi sve
sudo zypper install fetchmsttfonts


13. Ispravak postavki za suspend (sleep) pri više ulogiranih korisnika
Ukoliko imate više korisnika ulogiranih na sistem i mijenjate ih Switch User opcijom, nećete moći suspendati stroj, a da sustav onog neaktivnog korisnika ne pita za šifru!
Rješenje je otići u KDE Configure Desktop, pa dolje na Action Policy. Kada se otvori prozor dvokliknuti na org.freedesktop stablo da se otvori, pa dvokliknuti upower, pa odabrati Suspend the system (pitati će vas za šifru, pa mu je i unesite). Sada na desnom dijelu prozora pod Local authorizations dvokliknite na prvu stavku (org.freedesktop.upower.Suspend) i otvara vam se novi prozor i u njemu stavke Any i Inactive console prebacite na YES (sa trenutnih postavki: Administrator authentication (one shot)) stisnite OK i Apply (pitati će vas opet za šifru, pa mu zadajte) i to je to. Nakon toga moći će te normalno sleepati stroj. Ako ga slučajno Hibernirate, napravite sve isto, ali za Upower stavku Hibernate.

14. Grub stavke na meniju restart botuna
Za sve koji koriste dual boot, praktično je prilikom klika na restart botun odabrati koji OS da se boota.
Configure Desktop > Login Screen > Shutdown
Pod "Miscellaneous" odaberite boot manager koji korstite (Po defaultu za openSUSE 12.2 to je Grub2)
Odlogirajte se i ponovno logirajte.
Sljedeći put kad kliknete i držite "restart" biti će vam ponuđene boot manager stavke.
slika

Autori: stefan, sumski, Grof, Suko
Zahvaljujemo svima koji su isprobali predložene tweak-ove te svojim komentarima i savjetima pomogli u stvaranju ovog vodića! Nadamo se da smo pomogli i da će ovaj vodić novim korisnicima olakšati rad na ovoj izvrsnoj Linux distribuciji!

Reference:
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Tema je otključana, osjećajte se pozvanim za komentiranje/predlaganje :)
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Predlažem proširenja uputa:
  • Instalacija Dropbox-a
  • Instalacija Skype-a
  • Postavljanje sambe (Windows network)
Jednog dana... :D
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Većina se toga - iz starijih tweakhound članaka(onemogućavanje nepomuka, postavljanje sambe, fontova, nadogradnja, KDE-a,...) - može primieniti i na 12.2, upravo mi se OpenSuSe 12.2 vrti na probnome stroju, javim sutra dojmove i predložim neke stvarčice za dodati ;) .
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.



Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Avatar
Postovi: 2254
Postovi: 2254
Pridružen/a: 11 svi 2009, 16:26
Lokacija: /dev/pts/0
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
Spol: M
OS: Arch Linux x86-64 subtle
Meni
Kod: Označi sve
zypper ref KR49-Core KR49-Extra
pobriše KDE 4.9 repoe.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Meni
Kod: Označi sve
zypper ref KR49-Core KR49-Extra
pobriše KDE 4.9 repoe.

http://en.opensuse.org/SDB:Zypper_usage_11.3#Refreshing_repositories

ma ne, prije je pisalo zypper rr - to briše repo! iweb me ispravio.

Vjerojatno ti je ostala nerefrešana stranica pa si to kopi-pejstao.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Je.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
ali zypper dup ti ionako napravi refresh. možda da tu liniju ipak maknem - samo će nekoga nepotrebno zbuniti.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
stefan je napisao/la:ma ne, prije je pisalo zypper rr - to briše repo! iweb me ispravio.


Je li i iweb skužio ili sam prekršten u iweba rofl
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.



Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Avatar
Postovi: 2254
Postovi: 2254
Pridružen/a: 11 svi 2009, 16:26
Lokacija: /dev/pts/0
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
Spol: M
OS: Arch Linux x86-64 subtle
ja uopće nisam ispravljao kod :shock:
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.