[RIJEŠENO] Nakon nadogradnje nema "isključiti" i "restart"

Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Jeremija
Postovi: 807
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Spol: M
OS: Dual Ubuntu i win11

[RIJEŠENO] Nakon nadogradnje nema "isključiti" i "restart"

Post Postao/la Jeremija »

Nakon najnovije nadogradnje na ubuntu 14,04 ne postoji opcija "isključiti" i "ponovno pokrenuti" ?
Na opciji isključenje, gdje se prije moglo izabrati isključi ili ponovno pokreni, sada su postavili opcije "log out" i "lock".
Da li je sada to normalno ili je samo kod mene neki problem? I ako je sada to standardno da li je jedini način prisilno ugasiti s tipkom na kućištu? Pitam pošto mi je i danas stigla nekakva nadogradnja, nakon koje je računalo zahtjevalo ponovno pokretanje, koje sam i odabrao, ali ubuntu iz nekog razloga se ne može isključiti. Isključio sam računalo prisilno, nadajući se da su u nadogradnji otklonili uzrok. Ali vidim da nisu.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
calisto053
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Lokacija: ~/kauč

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la calisto053 »

Ranije sam na windowsu imao sličan problem, a radilo se o drajverima za grafičku koji su nedostajali. Nakon njihove instalacije pojavile bi mi se dodatne opcije (log out, hibernate, sleep i sl.).
Nema potrebe ništa silovati prisilnim gašenjem kad se sve može elegantno obaviti iz terminala:

Kod: Označi sve

sudo poweroff
ili 
sudo reboot
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.
jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Vl@do
Moderator
Postovi: 6220
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la Vl@do »

Nisam na Ubuntu, ali možda ti ovo pomogne. Poigraj se malo sa tim propertisima od te ikone. Desni klik na taj gumb pa Properties.
slika
btw, koji DE koristiš?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Jeremija
Postovi: 807
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Spol: M
OS: Dual Ubuntu i win11

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la Jeremija »

Na ubuntu ne mogu pronaći nigdje opciju "action button", a desni klik nema opcija ili se ponaša kao i lijevi.
Ne razumijem šta znači skraćenica od DE?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
vision
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Lokacija: Zaljev svetaca

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la vision »

Kod: Označi sve

sudo apt-get install indicator-session
pa log out.
Avatar
Vl@do
Moderator
Postovi: 6220
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la Vl@do »

DE = Desktop Environments ili radno okruženje
Nemam sada pri ruci Ubuntu, pa pričekaj da se jave Ubuntaši. Ili probaj dodati novu stavku na panel kojom ćeš gasiti računalo. Imao sam nekada čak i na desktopu onaj crveni gumb za gašenje. Na pr. https://2139b6cf-a-62cb3a1a-s-sites.goo ... edirects=0
Ovo je bio doduše Xubuntu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la bertone »

Jeremija je napisao/la:Ne razumijem šta znači skraćenica od DE?
DE = desktop environments (prevedeno, radno okružje koje može biti npr: Unity, KDE, Cinnamon, MATE, Xfce ... i td)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la shrike »

nemoj molim te nikada gasiti računalo nasilno, radija ga ostavi upaljenim dok ne nađeš kako da se gasi. Dakako, kao što je spomenuto, uvijek može iz terminala sa spomenutim naredbama ili ovim: "sudo shutdown -r now" što reboota ili "sudo shutdown -hP now" što gasi komp. Ako ni to ne radi, možeš sa magick keyevima garantirano:

Kod: Označi sve

sudo echo s > /proc/sysrq-trigger && sudo echo u >  /proc/sysrq-trigger && sudo echo b >  /proc/sysrq-trigger
Ako ti ta naredba ne radi imaš ekstremne probleme.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
JH-IM
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la JH-IM »

Kod: Označi sve

rm -rf ~/.config/dconf/user
Rebootaj nakon toga. Btw morati ćeš ponovno podesiti Unity nakon toga ono tipa veličina ikona, vratiti ikone na launcher i slično jer će ovo resetirati dconf postavke Unityja.
Avatar
gGrga
Postovi: 82
Pridružen/a: 16 lip 2013, 18:00
Spol: M
OS: OS X, Ubuntu 11.10
Lokacija: Zagreb

Re: Nakon nadogradnje nema opcije "isključiti" i "restart"

Post Postao/la gGrga »

Zasto je lose gasiti racunalo nasilno? Sta je najgore sto se moze dogoditi?
Odgovori