Sada je: 18 tra 2024, 02:56.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Prvo pozdrav svima.
Odlučio sam preći na linux i nabavio sam PCLinux OS 2007, ali ga ne mogu instalirati.
Jednostavno mi se ne pojavljuje opcija boot from cd.
Ako netko može pomoći nek javi.
Hvala
Postovi: 80
Postovi: 80
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Odi u BIOS, namjesti si redosljed bootanja tako da je prvi CD-ROM a zatim HDD.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Tako sam i napravio (imam iskustva pri instalaciji windowsa), ali on jednostavno preskoci instalaciju.
Jeli mozda problem sto je LiveCD?
P.S. Kad ručno pokrenem CD pokaže mi foldere koji se nalaze na njemu. Jedan od nih je i "boot" koji je potpuno prazan.
Jel to treba biti tako ili ja imam neispravan instalacijski cd?
Postovi: 80
Postovi: 80
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
P.S. Kad ručno pokrenem CD

jel misliš iz Windowsa ili... ?

S LiveCD-ima ne bi trebalo biti problema kod bootanja s cd-a, pa za to su i napravljeni!
mislim da možda moraš stisnuti bilo koju tipku kada krene očitavat cd, u suprotnom proći će par sekundi i komp ce ti automatski bootat s hdd-a. Takav sam tupavi problem ima suse-om ako se ne varam...
Hav jou seen mah bukit?
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 08 pro 2007, 12:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Pegasus je napisao/la:Tako sam i napravio (imam iskustva pri instalaciji windowsa), ali on jednostavno preskoci instalaciju.
Jeli mozda problem sto je LiveCD?
P.S. Kad ručno pokrenem CD pokaže mi foldere koji se nalaze na njemu. Jedan od nih je i "boot" koji je potpuno prazan.
Jel to treba biti tako ili ja imam neispravan instalacijski cd?



odi na prvu opciju .. ona ti je obicno START or INSTALL, mozda BOOT PC LINUX OS ... to bi trebalo se bacit u OS i onda tamo imas
opciju za instalaciju, obicno na desktopu launcher
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Avatar
Postovi: 934
Postovi: 934
Pridružen/a: 04 pro 2007, 21:59
Lokacija: jastrebarsko
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 11.2, KDE 4.4.3
Ubaciš instalacijski CD PCLinuxOS-a i nakon što se prikaže logo od matične pritisni F8 za boot menu. Tamo će te pitati sa kojeg medija želiš napraviti boot, odaberi CD ROM u kojem je instalacijski CD, zatim ti se diže LiveCD, može duže potrajati, zavisno o brzini računala, kad je sve gotovo dovede te na login screen, za user name upiši "guest" (bez navodnika) i za password upiši također "guest". Ako je sve u redu, sada si na desktopu gdje imaš ikonicu "Install PCLinuxOS".
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 09 pro 2007, 13:34
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Arch Linux
Ekipa hvala na savjetu. Uspia sam pokrenuti linux Live cd. Jako brzo se instaliralo. Sviđa mi se, samo što mi je za početak malo komplociraniji od windowsa, ali definitivno prelazim na linux.
P.S. Greška je bila u tome što sam skinuo .iso format i otvorio ga preko "powerISO" programa i spržio, a trebalo je pokrenuti preko nera.
Puno hvala svima na savjetu.
Postovi: 80
Postovi: 80
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Sad pokušava skinuti par programa za ovaj linux i pita me koju verziju linuxa koristim Ubuntu, Debian, SUSE itd. Uglavnom se nigdje ne spominje verzija PCLinuxOS2007. Kako ću znati što je za moj OS a što nije.
Ili je sasvim svejedno što koristim.
Sorry ako su pitanja glupa, ali sam apsolutni početnik u linuxu i imam masu pitanja.
Hvala.
Postovi: 80
Postovi: 80
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Pegasus je napisao/la:Sad pokušava skinuti par programa za ovaj linux i pita me koju verziju linuxa koristim Ubuntu, Debian, SUSE itd. Uglavnom se nigdje ne spominje verzija PCLinuxOS2007. Kako ću znati što je za moj OS a što nije.
Ili je sasvim svejedno što koristim.
Sorry ako su pitanja glupa, ali sam apsolutni početnik u linuxu i imam masu pitanja.
Hvala.


odakle skidas programe?
Mislim da je PCLOS rpm based, pa probaj za suse, fedoru ili mandrivu skinut
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Avatar
Postovi: 934
Postovi: 934
Pridružen/a: 04 pro 2007, 21:59
Lokacija: jastrebarsko
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 11.2, KDE 4.4.3
Pegasus je napisao/la:Sad pokušava skinuti par programa za ovaj linux i pita me koju verziju linuxa koristim Ubuntu, Debian, SUSE itd. Uglavnom se nigdje ne spominje verzija PCLinuxOS2007. Kako ću znati što je za moj OS a što nije.
Ili je sasvim svejedno što koristim.
Sorry ako su pitanja glupa, ali sam apsolutni početnik u linuxu i imam masu pitanja.
Hvala.


Kod Linuxa postoje dva osnovna instalacijska paketa: *.deb i *.rpm. Deb koriste distribucije bazirane na debianu (Debian, Ubuntu..), dok PCLinuxOS koristi rpm instalacijski paket (također i openSuSE, Mandriva itd...). Ovi se paketi također mogu pretvarati (deb u rpm i rpm u deb) alatom alien (ako te zanima malo proguglaj ili u terminal upiši man alien). Postoji još i kompajliranje i source-a tarova no to nije preporučljivo za početnike.
No, ukoliko skidaš programe sa interneta, postoji velika mogućnost da se neće htjeti instalirati zbog nedostatka dependenciesa (ovisnosti, odnosno oslanjanja na druge programe unutar sistema). To se rješava tako da se koristi Packet Manager koji se brine da se pri instaliranju paketa instaliraju i svi dependency fileovi koji su potrebni za rad određenog programa. U PCLinuxOS postoji Synaptic package manager (ikonica u donjem panelu, crveno crna u obliku slova S ili na glavni izbornik pa na system --> configuration --> packaging --> Synaptic package manager).
Pri startanju će Synaptic pitati root password. U synapticu su s lijeve strane kategorije programa dok su s desne strane izlistani instalacijski paketi. Rad s njim je sljedeći: recimo da npr. hoćeš instalirati abiword, program za obradu teksta, klikni na ikonu Search i zatim upiši abiword i na desnoj strani ćeš dobiti listu abiword paketa. Dalje klikneš na kvadratić pored imena paketa odabereš Mark for installation i zatim klikneš na ikonu Apply.
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 09 pro 2007, 13:34
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Arch Linux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.