[RIJEŠENO] Djeljenje diska preko mreže

Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
nicky
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Lokacija: Zagreb

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la nicky »

Ajde za početak nađi dio:

security = user i otkomentiraj ga

A kod media ti fale uglate zagrade:

[media]
path = ...
read only = no
browseable = yes #mislim da je default no, pa stavi i ovu liniju
Avatar
andrei
Postovi: 300
Pridružen/a: 29 kol 2009, 06:40
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04 Unity/i3
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la andrei »

Super, evo radi. Ali me pita za šifru i ja upisujem šifru korisnika ali ta ne pali. Koja je to točno šifra?
I ima li mogučnost pristupa disku putem pretraživaća? Znači da ima nekakvu adresu, tipa 192.168.1.5/media...
Hvala!
Avatar
nicky
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Lokacija: Zagreb

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la nicky »

andrei je napisao/la:Super, evo radi. Ali me pita za šifru i ja upisujem šifru korisnika ali ta ne pali. Koja je to točno šifra?
I ima li mogučnost pristupa disku putem pretraživaća? Znači da ima nekakvu adresu, tipa 192.168.1.5/media...
Hvala!

Tvoj mrežni disk je dostupan preko mreže na dva načina:
1. Preko imena računala (alias za IP adresu), putanja bi bila //[ime_kompa]/media
2. Preko IP adrese: //192.168.1.5/media (ovaj IP je samo figurativan, zamjeni ga sa stvarnim IP-om od servera, IP možeš isčitati iz terminala naredbom ifconfig)
Što se tiće pristupa preko pretraživača, zaista neznam kako to izvesti :oops: .

Što se tiće passworda:
ona linija security = user označava da serveru mogu pristupiti samo ovlašteni korisnici. Ako me sjećanje služi, to su isti useri koji se koriste za logiranje na server.
Ukoliko tu liniju postaviš: security = share , tada ti neće trebati user i pass za pristup disku.
Avatar
andrei
Postovi: 300
Pridružen/a: 29 kol 2009, 06:40
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04 Unity/i3
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la andrei »

Hvala Nicky! :D Ovo za pretraživać ću još malo istražiti, pa ako nađem za ubuduće stavim ovdje. Hvala još jednom!

EDIT: Nisam uspio... Promjenio sam u share i rebootao server, kada se podignuo opet me pri spajanju traži šifru.
Avatar
nicky
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Lokacija: Zagreb

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la nicky »

Ovak zgleda moj smb.conf: Radi se o fileserveru, ne traži mme nikakav user ili pass kod korištenja. Probaj tako podesiti svoj smb.conf

[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = SERVER
dns proxy = no
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
syslog = 0
security = share
map to guest = bad user

[mydisk]
path = /home/deno/mydisk
browseable = yes
read only = no
guest ok = yes
create mask = 766
Avatar
drade
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
OS: linux

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la drade »

Pozdrav,

Ako ti ne radi s confom koju predlaze Nicky, pokusaj samo dodati dolje naveden parametar u [global] dio:
guest account = nobody
Stroj ne trebas rebootati, samo restartaj samba daemon.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
andrei
Postovi: 300
Pridružen/a: 29 kol 2009, 06:40
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04 Unity/i3
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Djeljenje diska preko mreže

Post Postao/la andrei »

Nakon višetjednog ne imanja interneta :roll: Evo javljam se da je sve uspjelo. Kombinacija odgovora pokazala se najuspješnijom. Hvala ljudofi! :D
Odgovori