[RIJEŠENO] Puppy Linux 6.3 instalacija

Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Avatar
katastrofa
Postovi: 20
Pridružen/a: 20 tra 2016, 18:53
Spol: M
OS: windows

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la katastrofa »

imam 32 gb slobodno očistio sam CCleanerom i ostalim,stavio bih za linux 10 gb mislim da je to ok,pa bih volio čuti tvoju preporuku za linux
Avatar
jurastublic
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Lokacija: i grupa Film

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la jurastublic »

Pentium4 starije generacije je 32 bita a noviji je 64 bitni. Kako vidim po ploči, ti imaš noviji, tako da slobodno možeš instalirati 64-bitnu verziju.
Iako je prastar, to uopće nije loš procesor i može nekako izvući uobičajenu upotrebu (stavio sam linux na par takvih).

Dvije stvari bi ti rekao, kao vjerojatno i svatko ovdje.

Prvo, pošto si početnik, instaliraj Linux Mint MATE ili XFCE. Oni su dovoljno lagani za tvoj komp a nije komplicirano za uporabu.
Uzmi 64-bita iako bi bilo za komp bolje 32-bita, jer se manje memorije troši ali u zadnje vrijeme ima dosta novih (vlasničkih) programa koji se mogu naći samo u 64-bitnoj inačici.

Drugo, odvoji barem 15-20 gigabajta diska za linux. Razlog je taj da ćeš vremenom doći na to da ćeš linux koristiti 90% vremena, osim ako nisi zagriženi gamer i pošto nema opasnosti od virusa, sav internet će vjerojatno ići preko njega. Što znači da bi ti downloadi i sl. brzo popunili osobne foldere. Normalno, možeš dokumente spremati sa linuxa i direktno na Windows disk, ali onda će isti biti u opasnosti od windows virusa. Pošto je linux disk nevidljiv Windowsima, nevidljiv je i njihovim virusima.

E sad, 10 giga, kad ih popuniš za par mjeseci, puno je teže proširiti više tu particiju nego je riješiti odmah na pravu veličinu (zato što će linux ići kao drugi OS na kraj diska i onda se nema gdje proširiti, osim da se čitava linux instalacija kopira prema početku i to u letu dok traje particioniranje, što je živo zlo zbog opasnosti od grešaka, a i užasno je sporo).

Inače, za takvo starije računalo dobro je imati i swap particiju (to je poput pagefile u win), recimo oko 1 gigabajt.

Međutim, tebi će biti najbolje instalirati tako da u instaleru odabereš "Instaliraj uz postojeće Windowse", odabereš veličinu linux particije i ostaviš ga na miru da sam napravi posao (napravit će linux i swap particije automatski).

Što se tiče Puppy-ja, to je osebujna distra, i malo specijalizirana u namjeni, ali stvarno, instalirao sam ga par puta i nije za nekoga tko ne zna razliku između "participacije" i "particije", pogotovo slack verzija.

BTW, linux particiju ne treba defragmentirati. Provjerio sam nedavno svoju staru 6 godina i fragmentacija diska je 0%. :-D

I sretno ti bilo!
"Hodor bre foobar"
Avatar
katastrofa
Postovi: 20
Pridružen/a: 20 tra 2016, 18:53
Spol: M
OS: windows

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la katastrofa »

preuzeo sam linuxmint 32-bit (procesor mi je od 32 bit ne 64) u iso fajlu
dali sada netko može preporučiti kako bi bilo da najbolje instaliram
(nemam dvd pogon u računalu),a trenutno nemam usb kod sebe ,pa da li se može instalirati na onaj treći način ako može neka mi netko objasni kako.
pozdrav i hvala vam na pomoći
Avatar
jurastublic
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Lokacija: i grupa Film

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la jurastublic »

Baš si katastrofa. :-D
Shvaćam tvoju muku. Čak i da posudiš USB stik od nekoga, vjerojatno neće bootati s njega na takvoj staroj kanti, jer stari BIOSi to jako slabo podržavaju.
Pošto nemaš DVD-a, najlakše bi bilo posuditi DVD pržilicu, privremeno uštekati, snimiti iso na dvd i instalirati.

Može se i direktno instalirati sa iso-a na HDD-u, pomoću Unetbootina, ali za to moraš prije prirediti particije iz Windowsa, npr sa PartitionMagicom.
Prvo smanjiš windows ntfs particiju, pa napraviš jednu linux ext4 i jednu malu swap particiju od 1 gb.

Onda pomoću Unetbootina instaliraš taj iso image ali ne na USB već na HDD i to na windows C disk. Sva ta procedura je zato što nije moguće instalirati sustav na istu particiju na kojoj se nalazi instalacijski iso image, tako da instalacijski iso mora biti na Win C a linux će biti na ext4.
Onda restartaš računalo, odabereš unetbootin u meniju i kad krene Live DVD, prilikom instalacije odabereš onu ext4 particiju za linux.

Postoji i opcija, ako imaš drugo računalo u blizini a na ovoj P4 kanti imaš mrežnu koja podržava PXE netboot, može se instalirati i preko mreže, ali to je malo komplicirano.
"Hodor bre foobar"
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la bertone »

Njegova MBO podržava boot s USB-a... osim toga, taj chipset (Intel G31) podržava i c2q CPU-e te do 8GB RAM-a tako da je šteta voziti na tome P4 kad se danas c2q Q6600 može naći za 150-200 kn ili neki dvojezgreni za 50-ak.

Ako možeš, nabavi još 1GB RAM-a (ili više) i neki c2d CPU i onda pitanje koju distribuciju i koji DE postaje suvišno jer možeš bilo koju ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la rudar »

Da li bi u ovom slučaju možda pomogao Wubi uz Ubuntu? Znam da inače nije baš za preporuku, ali ovdje su iznimne okolnosti, a naišao sam na podatak (https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide) da može ići baš uz MS Win XP. Samo predlažem.
Avatar
dupin
Postovi: 2220
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Spol: M
OS: OpenSuse
Lokacija: Zadar

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la dupin »

Wubi je uvijek bio loše riješenje, koje ni okorjeli ubuntunisti nisu preporučavali. Ako nije pravi trenutak za kupovinu još po kojeg komada hardwarea, onda vanjska pržilica i nešto sa Xfce, Mate,Lxde... Dobar je ovaj početni izbor Mint Xfce. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
katastrofa
Postovi: 20
Pridružen/a: 20 tra 2016, 18:53
Spol: M
OS: windows

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la katastrofa »

ovako uradio sam te particije i sad pokušavam instalirati
linuxmint-13-mate-dvd-32bit.iso uz pomoć programa UNetbootin,ali dolazim do ovog problema sa slike
slika

i koliko da stavim mb pri pokretanju računala ovo na dnu ili je ovo samo za Ubunt kako piše

Hvala
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la bertone »

Ništa od navedenog... odi lijepo na LM početnu stranicu i skini si LM 17.3 i onda odabereš taj ISO sa diska da se od njega napravi bootabilni USB.

Što se tiče pitanja o MB ni to ne koristiš jer ćeš si napraviti bootabilni USB stick za instalaciju OS-a i kad ga instaliraš, taj isti USB ćeš koristiti za nešto drugo dok ti se ponovno ne ukaže prilika/potreba za izradom instalacijskog USB sticka
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
jurastublic
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Lokacija: i grupa Film

Re: Linux Puppy 6.3 instalacija

Post Postao/la jurastublic »

katastrofa je napisao/la:ovako uradio sam te particije i sad pokušavam instalirati
linuxmint-13-mate-dvd-32bit.iso uz pomoć programa UNetbootin,ali dolazim do ovog problema sa slike
i koliko da stavim mb pri pokretanju računala ovo na dnu ili je ovo samo za Ubunt kako piše
Hvala
@Bertone: Mislim da je već skinuo ISO ali je rekao da nema usb stik.

@katastrofa: Nemoj ništa drugo dirati, samo odaberi ISO sliku diska i dolje na dnu kod "Uređaj" umjesto "usb uređaj" odaberi "hard disk" i u polju disk odaberi C. To je, da ponovim, ako nemaš usb stika nego radiš instalaciju preko tog istog HDD.
"Hodor bre foobar"
Odgovori