Citirani članak objavljen je prije puna dva mjeseca, čime je vjerojatno već pomalo i zastario. Noviji pogledi na ovu temu mogu se vidjeti, recimo, ovdje:
http://www.tportal.hr/gadgeterija/tehno ... iviji.html, što opet ne prikazuje naš GNU/Linux u najljepšem svjetlu.
Međutim, uz članak koji je naveo laufer84 meni puno korisniji izgleda komentar koji je tamo dao čitatelj po imenu Frederick Wrigley. Čovjek priznaje sigurnosni propust u Linuxu (on koristi distru Debian), no uz to navodi da je primio zakrpu gotovo odmah čim je problem uočen. Svatko zna da ne postoji apsolutno neranjivi OS (možda su iznimka neki izolirani, strogo zatvoreni sustavi namijenjeni posebnim potrebama, bez izravnog dodira s www), ali bitna je brzina reakcije u obrani i kvaliteta zaštite. Prednost GNU/Linuxa sigurno leži i u otvorenosti koda.
Ne slažem se s mišljenjem da je GNU/Linux rijetko izložen virusima zbog činjenice da je toliko rijedak gost na kućnim računalima, pa zato nije dovoljno zanimljiv 'crnim' hakerima. Baš nasuprot, toliko je poslovnih, komercijalnih sustava na serverima koje pokreće GNU/Linux, a upravo su oni privlačne žrtve, što zbog novca, što zbog osobnog ponosa napadača (gle, srušio/srušila sam taj sustav, ili upao/upala sam u taj sustav i napravio/la im takvu štetu, ostavio/la takvu poruku itd). Njihovo bi potencijalno rušenje moglo nanijeti milijunsku štetu. A opet je GNU/Linux osnovni izbor za servere... unatoč svim sumnjama kojima se javnost izlaže.
Što se malih korisnika tiče, ponavlja se staro pravilo da će računalo biti (relativno) zaštićeno i sigurno onoliko koliko je samom korisniku stalo. Imao sam nekoć posla i s MS Win 95, 98, XP... nikad problema. Jednom ili dvaput pojavio se Trojanac, jednom crv, nije štete bilo. S te strane ne mogu se požaliti na MS Win, a mnogi tvrde da je i sedmica dosta stabilna. Ipak, ako danas nemam instaliran nikakav antivirusni program u svojim računalima, to ne znači da posve mirno spavam: znam da opasnost ponegdje ipak vreba. Lakše mi je samo utoliko što znam da glavnina opasnosti prijeti od mene samog! Mogu zabrljati u terminalu, recimo, i eto puno veće nevolje nego da se cijela kolonija crva i Trojanaca naselila u PC-u... a vijesti o vanjskim napadima i ugroženosti virusima pratim uglavnom kao zanimljivosti.