Linux i virusi

Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Max Bunker

Re: Linux i virusi

Post Postao/la Max Bunker »

@rudar

E kompa, imaš cugu od mene kad i ako se sretnemo.

U pravu si, neki pogledi su nam različiti i od tuda krecu neke negativnosti. Onako najprizemnije i najnediplomatskije rečeno, linux je za mene samo operativni sustav a nikako nekakva filozofija ili religija. Dobar je, besplatan je, može pokriti sve potrebe većine prosječnih korisnika i rado ga propagiram i instaliram svuda jer bolje da lova ode meni nego microsoftu ili jabuci.. Ako sutra bude neki novi k+ operativni sistem koji bu dobar i besplatan, rado ću i njega dilati makar ga todorić potpisal... Isto tako nisam vezan ni za windowse, ali su neizbježni pogotovo u poslovnom ili državno-upravnom dijelu gdje su skoro pa pravilo. Di baš moraju, nema druge nego ih postaviti podesiti zaštiti i backupirati..iako mi je to sve daleko lakše i brže na linuxu..

Žao mi je ako su neki moji tekstovi zvučali negativno prema linuxue stvarno mi to nije namjera, ali valjda sam takav karakter da vadim mane na površinu u nadi da ce doprijeti do odgovornih koji su u mogućnosti nešto popraviti... Tako pišem svuda pa onda nisam ni svjestan da bi s nečijeg stajališta to moglo izgledati tako kako si iznio.

Inače, moje linux znanje je dosta generičko, sve je ok dok su u pitanju standardne procedure ali čim treba u konzolu ili ako je u pitanju nestandardni problem, isto ovdje opisem situaciju i molim boga da jura stublic ili jhim ili bertone ili netko njihovog znanja to pročita i proba mi pomoći....
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: Linux i virusi

Post Postao/la rudar »

U redu, odgovorio si na moje pitanje. Htio bih samo otkloniti još jednu razliku u pogledima: GNU/Linux nije besplatan. Zbilja nije besplatan. Ne podrazumijeva se samo po sebi da je besplatan. Preuzimamo besplatno razne distre i novije verzije kernela, po potrebi i želji, ali samo zato jer je u pitanju dobra volja nekih razvijatelja da to omoguće. Naša bi trebala biti dobra volja da im se nekako odužimo za taj rad i napor da zadovolje naše potrebe u radu ili zabavi s računalom, mobitelom i drugim uređajima gdje se koristi GNU/Linux.

Bilo tko može masno naplatiti svoj rad u razvoju GNU/Linuxa. To je njegovo pravo i to je stara istina, više puta ponavljana i na našim stranicama. GNU/Linux samo zagovara apsolutnu slobodu: možeš naplatiti svoj rad (i to je apsolutno moralno i u redu), a i ne moraš. Ti, ja, bilo tko. To je jedna specifična sloboda, ako hoćeš tako, i filozofija. Zato je GNU/Linux moj izbor, a ne zato što se mnoštvo distri (i paketa u sklopu distri) može preuzeti besplatno (puno paketa ide besplatno i uz MS Win, u krajnjoj liniji; nude čak i MS Win 10 besplatno za registrirane korisnike sedmice i osmice, koliko znam).

Vlado je jednom objavio lijep članak na naslovnici, objašnjavajući kako je GNU/Linux svjetonazor. Pripadam skupini koja se s time slaže i koja u GNU/Linuxu vidi nešto više od pukog OS-a; ti se s time ne slažeš, i to je sve. Pozdrav, Max!
Max Bunker

Re: Linux i virusi

Post Postao/la Max Bunker »

Eto baš mi je drago da možemo ukazati na različita stajališta glede linuxa i da mozemo bez povišenih tenzija međusobno prihvatiti da različito mislimo i da uvažavamo te razlike.

Tvrdoglavi ovan...jbg.... :-)
Moja ponuda za cugu vredi....
Avatar
laufer84
Postovi: 98
Pridružen/a: 26 vel 2011, 16:52
Spol: M
OS: LMDE 6 Faye
Lokacija: Ahrbrück,DE
Kontakt:

Re: Linux i virusi

Post Postao/la laufer84 »

Naslov je Linux i virusi ,a ne WINDOWS vs LINUX.Puno spama nizašto.Pa dokle možete trkeljat više koji je os bolji i sigurniji,ovo je ipak linux forum.Zabole me za windowse
HP Pavilion 15
Intel core i5 8GB
Nvidia geforce MX150 2gb
Intel HD graphics 8GB
SSD 250 GB
HD 1 TB
LMDE 64 bit
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: Linux i virusi

Post Postao/la rudar »

Ima istine u tome što pišeš... 'trkeljali' smo dosta, pa valjda više i ne treba. Ipak, ne slažem se da je ovdje bilo 'puno spama nizašto'. Nađe se poneko kome su se i svidjela ova razmišljanja.

Dodirnuli smo neka važna pitanja, a problem sigurnosti u GNU/Linuxu može se razmatrati i kroz usporedbe s Win OS. Da je netko usporedio s Appleom i virusima, također bi bilo zanimljivo. Stari je vic da se na tržnici skuplje prodaje jabuka s crvima, nego bez crva, jer 'ima više mesa'. Ali, neka bude točka.
Avatar
laufer84
Postovi: 98
Pridružen/a: 26 vel 2011, 16:52
Spol: M
OS: LMDE 6 Faye
Lokacija: Ahrbrück,DE
Kontakt:

Re: Linux i virusi

Post Postao/la laufer84 »

Hvala rudar.Samo sam htio reći da mi je već muka svaki put kada otvorim nove postove da vidim po dvije,tri stranice prepucavanja i trkeljanja o nekim temama koje nemaju veze s naslovom teme.Ako sam koga uvrijedio unaprijed se ispričavam.Ipak je ovo tema o sigurnosti,sigurnosnim propustima i zakrpama ,te virusima.
HP Pavilion 15
Intel core i5 8GB
Nvidia geforce MX150 2gb
Intel HD graphics 8GB
SSD 250 GB
HD 1 TB
LMDE 64 bit
Max Bunker

Re: Linux i virusi

Post Postao/la Max Bunker »

Poziv windows korisnicima ( koji su zabrinuti za sigurnost ) da isprobaju linux bazirane os-eve :
( nebi ništa bilo čudno u svemu tome, ali to je website specijaliziran za windows sigurnosna rješenja
pa time njihov poziv ima veću pozitivnu težinu za linux os )

http://www.comss.ru/page.php?id=2384
Avatar
JH-IM
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Re: Linux i virusi

Post Postao/la JH-IM »

Max Bunker je napisao/la:Poziv windows korisnicima ( koji su zabrinuti za sigurnost ) da isprobaju linux bazirane os-eve :
( nebi ništa bilo čudno u svemu tome, ali to je website specijaliziran za windows sigurnosna rješenja
pa time njihov poziv ima veću pozitivnu težinu za linux os )

http://www.comss.ru/page.php?id=2384
Od Rusa me to ne čudi, oni imaju smisla za sigurnost.
Max Bunker

Re: Linux i virusi

Post Postao/la Max Bunker »

Da.. Još kad uzmeš da vjerojatno iza njih stoji kaspersky lab koji je blizak ruskim državnim strukturama,
onda taj poziv na isprobavanje linuxa ima i globalniji prizvuk i možda najavu nekih novih vjetrova korisnih za linux ....
Avatar
JH-IM
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Re: Linux i virusi

Post Postao/la JH-IM »

Max Bunker je napisao/la:Da.. Još kad uzmeš da vjerojatno iza njih stoji kaspersky lab koji je blizak ruskim državnim strukturama,
onda taj poziv na isprobavanje linuxa ima i globalniji prizvuk i možda najavu nekih novih vjetrova korisnih za linux ....
Rusi već u svim bitnim stvarima koriste Unix i Linux, a kod kuće vjerovatno većina ima piratske Windowse, ne znam kakav je postotak Linuxa kod njihovih kućnih korisnika i je li veći nego na "zapadu". Ali off topic je ovo.
Odgovori