abnettaa je napisao/la:meni su roditelji u njemackoj, i nemadugo sam bio kod njih 3 mjeseca
kolko sam shvatio, prihvaceni su, imaju njemacke prijatelje, druze se s njima, idu jedni kod drugih ... itd
ali, ponavljam se opet, da su se drzali grupa hrvata tamo koji se sastaju u turskim kaficima, ne bi bili prihvaceni. i dalje mislim, dodjes u njemacku, budi njemac a ne hrvat i prihvatit ce te
samo se meni svabi ne svidjaju jer samo rade i rade, zivot im je posao
to sto ti pricas, nije glupost, to jesu iskustva mnogih nasih iseljenika ali ja smatram da je razlog tome njihova ogranicenost i balkanska tvrdokornost, treba proucit kakav je narod tamo di se ide prvo pa se pitat jesmo li spremni mi takvi bit, a ne otic tamo pa poslje posla trazit svoje s kojima cemo odma u kafic na pivo jer njemci npr to ne rade ali mi eto, ne mozemo bit ne balkanci.
njemci preko tjedna rade i ne druze se ali zato imaju nedjelju, ja ne znam je li prosla koja nedjelja tokom mog boravka tamo a da nismo isli kod nekog ili da neko nije dosao kod nas i tad se i pije pivo i jede se i drusi se i sve...
zato mi se ne svidjaju i ja se tamo ne bih mogao uklopit pa narvno, ne bih niti bio prihvacen.
ali finci koji rade 7 sati dnevno i svaki dan se druze ali ne u kaficima vec u prirodi ili doma kod nekog, vjerujem da cu se uklopit odmah...
i normalno, necu odmah kupit mercedes, naravno da ce me gledat ko stranca tada jer finci rijetko ko da i ima svoj auto a kamoli da ima mercedes, to je balkanski mentalitet
zato sam odabrao upravo finsku jer sam proucavao ne samo ekonomiju i place vec i ljude i mentalitet, u protivnom bi odabrao svicarsku ili nhorvesku.... meni se finski mentalitet izrazito svidja i privlaci me... i vjerujem da cu se upravo zato lako uklopit i bit prihvacen
i iskreno, ne idem trbuhom za kruhom, zivim ja i ovdje ali nemam nista tu osim prezivljavanja, jos sam uvijek na i5, htio bih i9 i fendera amerikanca iz 75-e... ocu ocu ako dignem kredit... a kad sam bio u njemackoj i vidio cijene i kvalitetu nasih proizvoda u njihovim trgovinama ogadila mi se hrvatska do kraja
sve sto proizvedemo, skart pustimo sebi i dignemo cijene do neba a najkvalitenije izvozimo po mizernoj cijeni, sramota
to mi je i vise nego dovoljna inspiracija da se uklopim u neki drugi mentalitet
Već te vidim nakon 7 sati posla kako se saunaš sa golim Fincima, izlaziš iz finske saune i skačeš u mrzlo jezerce
Drugo druženje u prirodi ne mogu da si dočaram za ovo doba godine , ipak je tamo na sjeveru opaka zima. Ljeti te mogu vidjeti kako pleteš vijenac od poljskog cvijeća
OK po naški bi se reklo ideš da guzica vidi puta. Avanturistički si duh predpostavljam, pa idi OK.
Koliko sam upamtio iz Istre si. Oduševljen sam vašom okolinom i prirodom, ja bih tamo uživao. Imate fantastične cestice i brežuljke, uf što bih tamo rado vozio bicikl, (inače sam rekreativac koji vozi prosječno godišnje 5000km na biciklu) .
Ako bude sve po planu ostati ću u svom selu do smrti, imam sve što mi treba. Nemam i9, ali imam i5 7200 koji me zadovoljava

Imam novi OLED TV najbolji na svijetu, imam novi trkaći bicikl, imam malu obitelj, imam stari auto u ispravnom stanju, imam stalan posao i malu plaću, imam svoju kuću. Grad mi je 7 min. vožnje autom (biciklom 20min.). Imam blizu šumu za rekreaciju. I da to sve moram napustiti plakao bih.
Živio sam kratko u Beču kao tinejdžer i nadam se nikad više izvan domovine, živio sam i u gradu u tuzemstvu nekoliko godina i nadam se nikad više. U gradu mi treba više vremena da dođem do neke lokacije, problem parkinga... na selu je zakon.
Korupcije, također sam ogorčen, ali korupcije i nepravde vjerujem ima svugdje. Čak i tamo gdje je rijetka, izbije ponekad tolika afera da zasjeni ove Balkanske svakodnevne. Recimo afera sa austrijskom hipo bankom, danas adiko banka čista bez korupcije, kao i Austrija
Kako koja zemlja, negdje upravlja mafija, negdje masoni, a kod nas HDZ
Ljudi moji mi nismo svjesni u kako divnoj državi živimo. Zemlja čuda!
Supruga i ja smo bili na MINIMALCU i kupili smo plac i napravili smo KUĆU. To si ne možeš priuštiti nigdje, nikakva Finska, niti Frankfurt. I nemojte mi prosipati floskule o pukom preživljavanju, ma da sam imao i takvih godina. Ali ja sam na minimalcu KUĆU od 90 m2 napravio, i to se ne može nazvati puko preživljavanje. Država mladim bračnim parovima JEBAČKI pomaže, dobio sam od države pomoć u iznosu 150 000 kuna. Imam predivno sređenu kuću, ulupao sam u nju 300 000 kuna, (samo kuhinja IKEA je koštala 50 000kn.).
Uz puno sreće i malo rada ja sam živi dokaz da je ovo zemlja blagostanja!
Trenutno mladi ljudi od APN-a mogu dobiti kredite skoro bez kamata da si riješe stambeno pitanje. Uvjeti rada kod nas su podnošljivi. Općine i gradovi obilno pomažu roditeljima, besplatne knjige, vrtići, bespovratne naknade za svako rođeno dijete (kako koja općina). Socijalna pomoć za one koji ne žele raditi (ili ne mogu naći posao).
Država blagostanja, FRANJO, FRANJO, FRANJO

Tko živi u nadi umire u gov....