Stranica: 1/2.

[RIJEŠENO] Password rejected

Postano: 31 kol 2015, 14:09
Postao/la eLin
Pozdrav !

Prije par dana mi se počeo javljati problem s autorizacijom.
Kod boot-anja se normalno prijavim i sustav se normalno boota te normalno radi.
Ali ako trebam napraviti bilo koji task gdje je potrebnan root access, ne prolazi.
Cijelo vrijeme javlja da je kriva lozinka a znam da nije.

Npr. ne mogu pokrenuti software update, synaptic ili bilo kaj sličnog jer uvijek završi na "password rejected". Ideje ?

Distribucija: ubuntu 12.10 + KDE

Re: Password rejected

Postano: 31 kol 2015, 14:52
Postao/la bertone
Znam da nema veze sa problemom (ili ima) ali zašto si još na 12.10 kad mu je podrška istekla 16. svibnja 2014. godine szbunjen

Re: Password rejected

Postano: 31 kol 2015, 16:10
Postao/la eLin
Nikako da napravim backup-ove i update. Imam dosta toga na računalima, ali budem :-).

Re: Password rejected

Postano: 31 kol 2015, 17:24
Postao/la vision
bertone je napisao/la:Znam da nema veze sa problemom (ili ima) ali zašto si još na 12.10 kad mu je podrška istekla 16. svibnja 2014. godine szbunjen
Ajde, da mu se nije desio ovaj problem, usao bi u 2016 s tom verzijom distre. :hihi

Re: Password rejected

Postano: 31 kol 2015, 17:33
Postao/la bertone
eLin je napisao/la:Nikako da napravim backup-ove i update. Imam dosta toga na računalima, ali budem :-).
Znam kako je to.. ja nikako da uhvatim vremena i pozabavim se jednim 1TB diskom.. i na kraju sam problem riješio tako da sam kupio novi disk od 2TB, a ovaj od 1TB čeka neka bolja vremena da se pregleda i počisti od backupovih-backupa i da doisa saznam koliko nepotrebnih stvari imam na njemu pface

Re: Password rejected

Postano: 31 kol 2015, 19:35
Postao/la shrike
koju narebu koristiš za root pristup?

Re: Password rejected

Postano: 07 ruj 2015, 10:13
Postao/la eLin
Pozdrav.
Probao sam se danas malo igrati i ispada da ne mogu pokrenuti ništa kaj treba root access.
Znaći niti update niti bilo što drugo.


Probao sam:
-------------------
me@home:~$ sudo arduino
[sudo] password for me:
me is not in the sudoers file. This incident will be reported.
-------------------
me@home:~$ su
Password:
su: Authentication failure
-------------------
me@home:~$ sudo synaptic
[sudo] password for me:
me is not in the sudoers file. This incident will be reported.
--------------------
me@home:~$ su - me
Password:
me@home:~$
---------------------
me@home:~$ sudo dolphin
[sudo] password for me:
me is not in the sudoers file. This incident will be reported.
---------------------

E.

Re: Password rejected

Postano: 07 ruj 2015, 17:11
Postao/la jurastublic
Nekako si izletio iz admin grupe ili nikad nisi ni bio u njoj ako je to dodatni user.
Restartaj iz GRUB-a u Recovery, pa u root prompt, pa upiši:

Kod: Označi sve

usermod -aG admin me
BTW, za arduino ti ne treba root pristup.
Samo dodaj svog usera u dialout grupu:

Kod: Označi sve

sudo usermod -aG dialout me
Normalno, nakon što središ prvo ono sa sudo pristupom (ili možda odmah sve riješiš u recoveriju).
Sretno!

Re: Password rejected

Postano: 09 ruj 2015, 15:02
Postao/la eLin
usermod -aG admin me
**
admin group is missing

pa sam probao:

groupadd admin
**
cannot lock /etc/group , try again later.

Možda nije root particija dobro mountana. To mogu još provjeriti.

Btw. arduino sam prije normalno koristio a nakon tih problema sam ga mogao koristit samo preko sudo-a jer nije boot-o USB driver za programator. Sad ni to ne radi.
Hvala za prijedlog, budem ubacio to što si predložio.

Re: Password rejected

Postano: 09 ruj 2015, 15:29
Postao/la teorijavelikogpraska
eLin je napisao/la:Pozdrav !

Prije par dana mi se počeo javljati problem s autorizacijom.
Kod boot-anja se normalno prijavim i sustav se normalno boota te normalno radi.
Ali ako trebam napraviti bilo koji task gdje je potrebnan root access, ne prolazi.
Cijelo vrijeme javlja da je kriva lozinka a znam da nije.

Npr. ne mogu pokrenuti software update, synaptic ili bilo kaj sličnog jer uvijek završi na "password rejected". Ideje ?

Distribucija: ubuntu 12.10 + KDE
Sve što su ti kolege predložile je O.K. sa stručnog aspekta. Čudno je kako ti baš ništa od navedenog neradi. Hm, hm, pa ajde onda provjeri jednu banalnost. Da se tebi možda tvoja tipkovnica nakon butanja ne prebaci u neko drugo pismo ( znalo se dešavati u nekim drugim distrama npr. meni u xfce ). Ako si imao recimo Hrvatski, skoči ti u Engleski, pa ako imaš recimo x ili y ili neke druge znakove onda je pogrešna lozinka. Iako vidim tebi javlja nešto drugačiji odgovor ( tipa, nisi član ).
Ali hebiga. Kad ništa ne pomaže, hvataj se za slamku.