Stranica: 1/2.
[RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 12:09
Postao/la HrvojeKC
Rješenje sa slikama je malo niže
http://www.linuxzasve.com/forum/viewtop ... 117#p46117
upomoć, (po ko zna koji put)
prerovario sam cijeli internet za razumljivim uputama kako mountati externi disk ali bezuspješno.
Disk je USB, formatiran na FAT32 iz čiste komocije za prebacivanje koječega

s kompa na komp u raznim Win/XP/7 - OSX - Linux kombinacijama. To je radilo bez problema na Mint-u, ali mi sad na SuSE-u radi enormne probleme.
Preko lshal komande vidim lijepo disk, preko lsusb isto. No kako kako složit da se disk mounta i gdje?
Da li treba napravit direktorij pod media/ime-direktorija pa naredbom mount nekak disk usmjerit tamo ili kaj?
Moram priznati da sam se pogubio.
Unaprijed hvala

Re: kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 13:14
Postao/la iv@n
Meni iskoči Device Notifier, i jedan klik do mounta
Inače:
http://wiki.open.hr/wiki/Sve_što_trebat ... irektorija
Re: kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 15:31
Postao/la 4ndY
Ako ti HAL i ekipa rade ispravno (naravno, i USB disk) trebalo bi ti radit više-manje automatski (jedan klik za mount u Nautilusu/Dolphinu).
btw novi KDE 4.4 ima vrlo napredne mogućnosti koje možda tražiš

Re: kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 15:42
Postao/la HrvojeKC
Disk se uredno pojavi u Win/XP/7 i OSX - radilo je i pod Mint Linuxom. Sve one naredbe iz prvog posta uredno pokayuju uređaj, no kad uređaj uštekam - nemam nikakvu poruku da je na računalo dodan novi uređaj niti opciju da se uređaj u Nautilusu mounta. Zato sam i zbunjen. Kak je moguće da pod jednom distribucijom to radi onak kak se očekuje, dok pod drugom ne.
A neda mi se pak pretumbavat nova distribucija i videt da li radi grafička/zvučna/mrežna/mountanje ili ne

Re: kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 15:46
Postao/la pingu
Nebi smjelo biti problema.Imam eksternu ladicu Firewire/USB 2.0 i disk formatiran na NTFS. HAL sve odrađuje automatski (mounta u /media/NAZIV_DISKA_PARTICIJE), ili ti ponudi particiju u Nautilusu pa moraš ručno kliknuti na nju, ili ti izbaci novi Nautilus prozor (kao meni) sa mountanim ext. diskom.
Re: kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 15:46
Postao/la Suko
Pa jesi gledao dmesg što ti kaže kad uštekaš disk?
Re: kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 17:44
Postao/la HrvojeKC
Eto riješio ja problem
Postoji aplikacija po imenu "Autorizations" i u njemu ima postavka
hal > storage i opcije "Mount file system from removable drives" & "Eject Removable Drives"
Tu treba dodati korisnika za kojeg želimo omogućiti mountanje diska i pod opcijom "Active console" dati "Admin Authentification (keep indefinetly)"

Napravi reboot ili odlogirati i ponovo logirati i viola, disk se mounta bez problema
I to sve bez jahanja po terminalu

Re: [RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 17:46
Postao/la pingu
Da, openSUSE ima neke svoje specifićnosti koje druge distre nemaju.

Re: [RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 17:50
Postao/la HrvojeKC
Još kad skužim kak napravit screenshot na tome pa da postam i slike

Re: [RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska
Postano: 14 vel 2010, 18:06
Postao/la zole052
HrvojeKC je napisao/la:Još kad skužim kak napravit screenshot na tome pa da postam i slike

Pa valjda ti radi kada pritisnes 'Print Screen'.