Sada je: 28 ožu 2024, 14:29.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Želim si postaviti VPN između svog stolnog računala i laptopa kako bih uvijek mogao pristupiti datotekama na stolnom računalu. Pratio sam upute sa ove stranice https://averagelinuxuser.com/linux-vpn-server/ međutim kada probam se spojiti na VPN (preko CLI ili GUI - nebitno) konekcija se ne ostvaruje, već dolazi do time outa.

Molim da mi netko tko ima iskustva sa privatnim VPN-om pomogne u ovome. Ako trebam dodati koje informacije, recite. A ako već postoji tema, molim da me se uputi na nju jer nisam na tražilici našao ništa što odgovara mom problemu.

EDIT:
Zaboravih napisati da mi je na stolnom računalu Debian 11, a na laptopu Arch.
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Kriv ti je pristup u potpunosti. VPN ne služi za tako nešto, a ako se želiš spojti i pristupiti datotekama možeš iz terminala koristeći ssh, a ako želiš otvoriti datoteka možeš ih jednostavno mountati (znači pojavi se kao novi disk) koristeći sshfs. Instalira se na debianu ovako: apt install openssh-server sshfs. Imaš hrpe tutorijala kako koristiti i jedno i drugo na netu, ali je trivijalno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nov sam na području VPN-a i povezanih stvari, ali koliko kužim sshfs se koristi kada su oba kompjutera na istoj LAN mreži. Meni treba da mogu pristupiti svom "serveru" (stolnom računalu) i kada nisam kod kuće. Do sada sam koristio Hamachi, ali zadnjih nekoliko dana - iako sam spojen na hamachi i sa laptopom i sa stolnim računalom - ne mogu izvesti ssh ako su oba računala svaki na drugoj mreži pa zato tražim alternativu.
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Možeš i jedno i drugo, samo za svaki servis trebaš napraviti port forward na routeru. Ovdje imaš upute za valjda sve routere:

https://portforward.com/

Eventualno će ti IP adresa, user name i password biti drugačiji jer naši ISP-ovi imaju običaj to promijeniti.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Sven je napisao/la:Nov sam na području VPN-a i povezanih stvari, ali koliko kužim sshfs se koristi kada su oba kompjutera na istoj LAN mreži. Meni treba da mogu pristupiti svom "serveru" (stolnom računalu) i kada nisam kod kuće. Do sada sam koristio Hamachi, ali zadnjih nekoliko dana - iako sam spojen na hamachi i sa laptopom i sa stolnim računalom - ne mogu izvesti ssh ako su oba računala svaki na drugoj mreži pa zato tražim alternativu.



sshfs radi bilo gdje gdje radi ssh. Ok, znači tebi treba radi toga što ne bi bio doma nego od random lokacije da se spojiš. Pa, prvi korak ti je uvijek gledanje logova. Nitko ti na pamet ne može tu pomoći. Dakle, što piše u systemd logovoima za taj servis i da li sam vpn ima svoj log? Da li si uopće provjerio da se startao ispravno? Možeš li pingati ip adrese? Traceroute?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.