Sada je: 15 svi 2024, 14:50.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Edit by calisto: Rasprava o opasnim naredbama premještena iz Humora u zasebnu temu.


bertone je napisao/la:slika

Trebao si upisati napomenu :) Mogao bi netko od onih željnih hakiranja (najčešće ljubitelji Kali distre koji još nemaju dovoljno znanja o Linux OS-u) to pokušati i upisati u terminal. :hihi
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:Mogao bi netko od onih željnih hakiranja (najčešće ljubitelji Kali distre koji još nemaju dovoljno znanja o Linux OS-u) to pokušati i upisati u terminal. :hihi

Brojni zlonamjerni korisnici po netu namjerno šire dezinformacije i rade štetu neiskusnim korisnicima (ranije je to bila raširena pojava, ne znam kakvo je stanje danas). Na zlonamjerne naredbe smo još ranije upozoravali korisnike. Bilo je par primjera gdje su članovi ovog foruma početnicima namjerno savjetovali takve naredbe (mada priznajem da je za poneke panjeve ovo jedino rješenje :zvizdi ), ali su takvi brzo dobili što ih sljeduje.
Neznanje i nepoznavanje naredbi, copy-paste s neta i izigravanje hakera s ljudskom gluposti je uvijek dobitna kombinacija :zamisljen
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:
trzalica je napisao/la:Mogao bi netko od onih željnih hakiranja (najčešće ljubitelji Kali distre koji još nemaju dovoljno znanja o Linux OS-u) to pokušati i upisati u terminal. :hihi

Brojni zlonamjerni korisnici po netu namjerno šire dezinformacije i rade štetu neiskusnim korisnicima (ranije je to bila raširena pojava, ne znam kakvo je stanje danas). Na zlonamjerne naredbe smo još ranije upozoravali korisnike. Bilo je par primjera gdje su članovi ovog foruma početnicima namjerno savjetovali takve naredbe (mada priznajem da je za poneke panjeve ovo jedino rješenje :zvizdi ), ali su takvi brzo dobili što ih sljeduje.
Neznanje i nepoznavanje naredbi, copy-paste s neta i izigravanje hakera s ljudskom gluposti je uvijek dobitna kombinacija :zamisljen

Linux community je uvijek nekako bio "RTFM", naravno community je uvijek spreman i pomoći, ali kako si i sam rekao za neke nema spasa pa je to širenje koda bio jedan od načina da ih se nauči da se treba malo potruditi prije zahtjevanja bilo čega "na pladnju". Nakon svega, i loša iskustva su iskustva i može se iz njih naučiti svašta.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
calisto053 je napisao/la:
trzalica je napisao/la:Mogao bi netko od onih željnih hakiranja (najčešće ljubitelji Kali distre koji još nemaju dovoljno znanja o Linux OS-u) to pokušati i upisati u terminal. :hihi

Brojni zlonamjerni korisnici po netu namjerno šire dezinformacije i rade štetu neiskusnim korisnicima (ranije je to bila raširena pojava, ne znam kakvo je stanje danas). Na zlonamjerne naredbe smo još ranije upozoravali korisnike. Bilo je par primjera gdje su članovi ovog foruma početnicima namjerno savjetovali takve naredbe (mada priznajem da je za poneke panjeve ovo jedino rješenje :zvizdi ), ali su takvi brzo dobili što ih sljeduje.
Neznanje i nepoznavanje naredbi, copy-paste s neta i izigravanje hakera s ljudskom gluposti je uvijek dobitna kombinacija :zamisljen


Ha. I ja sam jedan od tih koji su namjerno pisali "sudo rm -rf /", no ne u zlonamjernoj nadi da će ta nardba nekog sjebati jer neće jednostavno jer ne radi (treba roknuti --no-preserver-root). To je zapravo zajebancija na račun atavističke brige oko te nardbe koja već odulje ne radi ništa, upravo jer se netko sjetio staviti zaštitu. Zapravo, što se tiče rm -rf /* koja stvarno radi sranja, je pitanje da li i ljudi koji to pišu razumiju zašto i koja je puna razina problematike sa time. Dapače, sudo rm -rf /* potencijalno može biti daleko gora stvar od klasične verzije te nardbe, jer em što može izbrisati sve podatke, može doslovno i zbricakti neke laptope. Ali jeb***, oko toga se svi fino uzbude, no oko mnogih drugih stvari nikako i nikada.

Primjer zle nardbe:
Kod: Označi sve
sudo rm -rf .*
Jel tko zna što ovo radi?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Primjer zle nardbe:
Kod: Označi sve
sudo rm -rf .*

Jel tko zna što ovo radi?

heh, iza ovoga ga nećeš više moći ući u sustav. Na izgled će sve ostati isto dok ne vidiš da skrivenih fajlova/foldera u /home nema.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:
shrike je napisao/la:Primjer zle nardbe:
Kod: Označi sve
sudo rm -rf .*

Jel tko zna što ovo radi?

heh, iza ovoga ga nećeš više moći ući u sustav. Na izgled će sve ostati isto dok ne vidiš da skrivenih fajlova/foldera u /home nema.

Cooleech je napisao/la:Nope, vision. Ako se ne varam, gore navedeno briše sve skriveno u TRENUTNOJ mapi ($PWD, ne $HOME) ;)



Eto, i to je opasnost. sudo rm -rf .* djeluje kao da briše sve skrivene fajlove u trenutnoj mapi, jelda? Dapače, da netk oovdje to pita bi netko 100% i dao tu liniju (možda ne sa sudo doduše). Problem je što ta naredba rekurzivno briše sve sa diska, skupa sa /. Zašto? Prvo će pobrisati sve skriveno u trenutnom folderu, a onda će ući u .. folder (implicitan jer) koji na linuxu označava "folder iznad" i počet tamo brisat SVE, pa od tamo idući .. i tako dalje sve rekurzivno dok ne izbriše sve.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
čini se očito, no jesi li siguran u to? :zabrinut

zavrtio sam virtualku na digitaloceanu baš da to isprobam i javilo je da ne može obrisati ..:

slika
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Ne da mi se isprobavati niti bi nasjedao na bilo kakve slične naredbe. To mi dođe kao na onu temu - na *phone dođite na taj datum i provjerite hoće li se mob zbrickati.

@Cooleech
U pravu si, ali obično to bude /home.
@shrike
Kod: Označi sve
ls .*

daje sve sa particije na kojoj je /home ali ne dira /particiju - iako ti je veći ***** kad ti podaci odu nego OS.

Kako god, treba uzeti malo friškog zraka, družiti se, šetati - nije komp život (do neke mjere) :hihi
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Preseksi, na debianu (squeeze) rm -rf .* briše rekurzivno sve (saznao kolega na teži način, a ja nisam kasnije testirao na wheezy). Očito su i to korigirali, što je dosta dobro, jer rm -rf .* bi čovbjek fakat očekivao da izbriše samo nevidljive fajlove u trenutnom dirketoriju.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
PS
htio bih pohvaliti iweba jer jer provjerio što sam rekao. Zlatno pravilo glasi: ne vjeruj nikome i verficiraj sve.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 5 gostiju.