Sada je: 28 tra 2024, 08:51.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

rudar hvala ti,
ova tema SCID + Stockfish + baze podataka mi je bila potpuno nepoznata dok nisam pročitao tvoj post. bio bih zaista zahvalan da složiš članak za naslovnicu.

svi znamo da postoje programi za igranje šaha na kompjuteru, ali jako malo nas zna da SCID može biti mentor za učenje šaha , te analizu pozicije. čuo sam za komercijalne programe koji to rade , ali dok nisam vidio tvoj post nisam znao da postoje linux aplikacije za to

lijepo te molim - napiši članak !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Ne, @kepica, tebi veliko hvala na povjerenju i na zanimanju, ali rekao sam sve što sam htio i znao o ovom programu u temi koju sam otvorio u odjeljku Aplikacije za Linux. Složio sam sustav kojim se redovito služim, opisao sam kako sam ga složio i to je sve. Ne poznajem dovoljno ovu tematiku da bih o njoj pisao članak za naslovnicu. Sve najbolje!
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Slobodan softver nije jeftiniji od vlasničkog zato što se u vlasnički ulaže daleko veći trud. Kada bi 80% programera radilo slobodan softver on bi postao bolji i jeftiniji. Automatski bi prestao i monopol nad hardverom. Utopija, da, ali možda možemo postići nešto između.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Smola je napisao/la:Slobodan softver nije jeftiniji od vlasničkog zato što se u vlasnički ulaže daleko veći trud. Kada bi 80% programera radilo slobodan softver on bi postao bolji i jeftiniji. Automatski bi prestao i monopol nad hardverom. Utopija, da, ali možda možemo postići nešto između.


Žao mi je ali, na takve nevjerojatne izjave trebam neke citate, službene brojeve. Prvenstveno su mi sumnjive ove izjave:
-zato što se u vlasnički ulaže daleko veći trud.
-Slobodan softver nije jeftiniji od vlasničkog
-80% programera radi na vlasničkom softveru(iako je github pun tisuća programera)
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Malo sam razmišljao o tome kako Stallman razmišlja da bi se kreiranje softvera moglo naplatiti u svijetu slobodnosg softvera i kako to u najkraćim riječima opisati.

Ukratko...
Svi smo upoznati sa pojmom SaaS tj. softver kao servis, međutim ono što Stallman predlaže je čin programiranja kao servis. Na sličan način kao što mi idemo svakih nekoliko mjeseci frizerima, vodoinstalaterima i sličnima na servis brijanja ili šišanja, išli bi programerima naručivati softver.

Postoji već nešto vrlo slično tom modelu u obliku custom made business softvera.

Drugim riječima u Stallmanovoj viziji se itekako može zarađivati od slobodnog softvera, ali programiranje bi trebalo postati servisna djelatnost.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
plavi zmaj77 je napisao/la:Drugim riječima u Stallmanovoj viziji se itekako može zarađivati od slobodnog softvera, ali programiranje bi trebalo postati servisna djelatnost.

FYI: Nacionalna klasifikacija djelatnosti:
https://e-obrt.minpo.hr/dokumenti/nkd20 ... enjima.pdf
(potraži "računalno programiranje" i "informatika")
ima svega, od izdavaštva, servisa, trgovine, proizvodnje softvera... ne stane sve pod istu kapu.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
plavi zmaj77 je napisao/la:Drugim riječima u Stallmanovoj viziji se itekako može zarađivati od slobodnog softvera, ali programiranje bi trebalo postati servisna djelatnost.

FYI: Nacionalna klasifikacija djelatnosti:
https://e-obrt.minpo.hr/dokumenti/nkd20 ... enjima.pdf
(potraži "računalno programiranje" i "informatika")
ima svega, od izdavaštva, servisa, trgovine, proizvodnje softvera... ne stane sve pod istu kapu.

Zanemarimo formalnosti, ovdje govorim o prirodi posla i poslovanja.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Ne treba zanemariti zanemarivanje.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ne treba svašta... poput ne treba koristiti proprietary software ali eto...
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.