Sada je: 29 ožu 2024, 08:57.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Poz ljudi,imam pitanje:danas gledam rut particiju,i narasla je odjednom sa 6.5 na 6.9 Gb?Kako je to moguće ako ništa nisam instalirao?Mislio sam da baobab krivo očitava,no i gparted kaže isto.Gledao sam i povijest na synaptiku,i dosta dugo ništa nije bilo instalirano.(Skoro godinu dana je rut iznosio 6.5GB.)Ovo me dosta zabrinulo,dakle moja pitanja su kako se može otkriti koja aplikacija(ili proces) je moguće odgovorna za to (najviše sumnjam na google chrome)?
te da li je u pitanju kakav virus (dobiven možda preko pretraživača ili imejl klijenta)?
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Proveri coredump folder:

Root/var/lib/systemd/coredump
openSUSE
Linux For Open Minds
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 23 stu 2015, 21:58
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: openSUSE-Leap 42.3
Instaliraj si cli program ncdu i onda pokreni:
Kod: Označi sve
sudo ncdu /
Vidjet češ što zauzima najviše. nekakav cache je najvjerojatniji razlog.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
I4k1:nemam taj direktorij na tom mjestu,kod mene je linux mint.Shrike:ncdu kaže /usr=4GB,/var=1.6GB ali opet ne znam što je i kad naraslo?
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
To je oko 400Mb. Ako imaš Mint 13 onda nisu nadopune softvera kad ih više i nema za M13. Inače, kad se nadopune instaliraju, ostaju na disku deb paketi koje se može počistiti sa "sudo apt-get clean". Nepotrebne ovisnosti se mogu maknuti sa "sudo apt-get autoremove".

Na kraju, kako momci kažu, moguće da je to samo smeće od internet preglednika - flash i drugi kolačići, cache - www stranice, slike i sl.

Ako je i /home direktorij na root particiji, mogu također biti i tvoji podaci, teme, konfiguracijske datoteke...
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
barbaivo je napisao/la:I4k1:nemam taj direktorij na tom mjestu,kod mene je linux mint.Shrike:ncdu kaže /usr=4GB,/var=1.6GB ali opet ne znam što je i kad naraslo?


u meniju možeš ući u direktorije i vidjeti točno što u njima. Samo sa strelicama navigiraj, sa enterom uđeš u direktorije/poddirektorije i sa "d" možeš izbrisati odmah stvari. Probaj ovu naredbu pa vidi jel ti oslobodilo prostor:
Kod: Označi sve
sudo apt-get autoclean; sudo apt-get clean
pa pogledaj koje je stanje.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Meni je odvojen houm od ruta,nisam odavno ništa nadograđivao,mint je 17.2,veličina /var/cache/apt/archives je ostala ista (znam jer ga imam posebno sačuvanog u houm(duga priča) i ne želim brisati njegov sadržaj) dakle nije do potonjega.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:Meni je odvojen houm od ruta,nisam odavno ništa nadograđivao,mint je 17.2,veličina /var/cache/apt/archives je ostala ista (znam jer ga imam posebno sačuvanog u houm(duga priča) i ne želim brisati njegov sadržaj) dakle nije do potonjega.


Dakle, imaš noviji Mint koji, vjerujem, radi redovito update a kažeš da nisi ništa instalirao!? Update znači instaliranje, ponekad ne samo zamjenu s novijim verzijama nego i brisanje neke stare biblioteke i zamjene potpuno novim paketom/paketima.
/var/cache/apt/archives nije sigurno ostala ista jer se mijenja kod svakog update-a.
Ako ne postoji posebna /boot particija i kerneli se instaliraju u /root, može biti da su instalirani novi kerneli a da su stari ostali na disku.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Jura,blokirao sam nadogradnje,tako da se nije instalirao ni novi(ji) kernel ni druge aplikacije niti sam ručno pokrenuo nadogradnje,da jesam znao bih.(Još sam i u sinaptiku zaključao verziju gugl kroma).
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Meni osobno je nemoguće pogoditi što netko zna a što ne zna - a nisam znao da si blokirao nadogradnje. Popravlja li se stanje kad počistiš povijest i kolačiće u pregledniku?

Malo mi je čudna odluka da blokiraš update a onda strahuješ od sigurnosnih propusta, pogotovo sada nakon onih velikih Intelovih rupa nakon čega su stigli novi popravljeni kerneli.

Ja sam sa minta 17.1 radio upgrade na 17.2 i onda na 17.3 bez ikakvih problema. Mint 17 je puno stabilniji od 18-stice po mom iskustvu, tako da ga još držim, barem do rujna kad prestaje podrška.

Edit: na moje veselje, otkrio sam sada da podrška traje do travnja 2019! :thmb-up
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.