Sada je: 28 ožu 2024, 09:01.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shrike je napisao/la:HČSP 1941?

Kaj ti još postoje? :zvizdi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
kepica je napisao/la:
shrike je napisao/la:Što je tvoja poanta točno? Da linux ne bi trebao biti besplatan?


moja poanta je da NIŠTA stvoreno ljudskim radom ne smije biti besplatno !

onog trena kad SVI ljudi budu imali garantirana primanja neovisno o svome radu
tek onda se može dijeliti nešto besplatno
jer tada se neće obezvrijediti CIJENA RADA !

do tada, imam puno problema s besplatnim stvarima


Aha. Znači i ovaj forum i sav trud oko njega bi isto trebalo naplaćivati? Koliko bi bio voljan platiti članarinu za ovaj forum/portal?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
JH-IM je napisao/la:Ono što Linuxu treba je komercijalna distribucija koja bi se sa vremenom ugurala u enterprise desktop svijet i kod profesionalaca koji nisu programeri i slični. Od takve distribucije bi sve ostale imale koristi jer bi se driveri, patchevi i softver za nju barem jednim dijelom prebacili i na ostale distribucije.


Garantiram da bi se takva desktop distra vrlo brzo izrodila u zatvoren sustav od koje ostale ne bi imale velike koristi.
Kakve koristi imaju ostale distre od ubuntuovog "convergency"-ja? A ubuntu nije ni blizu takvom modelu vlasničke distre koju zagovarate ti i Dedo - BTW, taj mu je članak jedan od neozbiljnijih, zbog logičkih nekonzistentnosti.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Linux kao platforma treba ostati slobodan iako bi se developeri trebali jednom naći negdje zajedno, dobro se oduzeti alkoholom i nakon toga sjesti i međusobno se dogovoriti kako dalje u cilju smanjenja fragmetacije ili načina rada "svako gura svoje" jer mislim da je tako najbolje.

S druge strane aplikacije (mislim na strogo profesionalne kojima se ostvaruje profit i/ili bazira nečije poslovanje) se mogu (trebaju) naplaćivati (OSX odnosno sad macOS je dobar primjer toga - OS je već godinama besplatan, a plaćaš aplikacije/softver ako ti nisu zadovoljavajuće kvalitetne besplatne.).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
kepica je napisao/la:
bertone je napisao/la:@Kepica, si ti politički volonter pa prikriveno postu reklamiraš određenu političku stranku? :hmm

:-D


zapravo GRDIM tu stranku zbog njihove gluposti,

ali sam zbog političke korektnosti IZOSTAVIO ime stranke


Nisam ni mislio da si volonter ŽZ nego one druge :-D


druge ? ili dvijesto dvadeset i druge he he
mala zemlja za veliki sabor
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
shrike je napisao/la:
kepica je napisao/la:
shrike je napisao/la:Što je tvoja poanta točno? Da linux ne bi trebao biti besplatan?


imam puno problema s besplatnim stvarima


Aha. Znači i ovaj forum i sav trud oko njega bi isto trebalo naplaćivati? Koliko bi bio voljan platiti članarinu za ovaj forum/portal?


ovo mi se sviđa, to je moj način razmišljanja
u bivšoj državi imali smo puno 'besplatnih' stvari , koje su bile PLAĆENE putem SREĐENE države

evo jedan primjer, u mojoj rodnoj slatini djelovao je raketarski klub koji je dobivao BESPLATNI materijal
od tadašnjeg centra za tehničku kulturu

sada više nema jake CENTRALIZIRANE partije i države ( i ne treba je )
ali bi upravo PLAĆANJEM ovakvih aktivnosti poput ovog foruma
došli do uređene države koja bi imala zadovoljne građane
koji ne bježe u druge zemlje svijeta

da ne bude zabune , moj odgovor je DA , spreman sam plaćati rad entuzijasta koji vode ovaj forum
ili informatički klub u mom selu
ili šta god
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
bertone je napisao/la:Linux kao platforma treba ostati slobodan ...

S druge strane aplikacije (mislim na strogo profesionalne kojima se ostvaruje profit i/ili bazira nečije poslovanje) se mogu (trebaju) naplaćivati (OSX odnosno sad macOS je dobar primjer toga - OS je već godinama besplatan, a plaćaš aplikacije/softver ako ti nisu zadovoljavajuće kvalitetne besplatne.).


macOS je dobar primjer - dobitna kombinacija !
tako bih volio da se i linux profilira
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
JH-IM je napisao/la:Ono što Linuxu treba je komercijalna distribucija koja bi se sa vremenom ugurala u enterprise desktop svijet i kod profesionalaca koji nisu programeri i slični ...
...
Iz razloga sa njegovog članka to se neće nikada dogoditi.


nikad ne reci nikad !
podsjećam te da su i macOS i android na neki način forkovi linuxa

želim reći da ne znamo, ni ti, ni ja, ni dedoimedo, koji je to 'klik' koji se treba desiti
da neki fork linuxa na desktopu postane 'IN' i da preuzme tržište
protivno svim našim prognozama i razmišljanjima
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:... podsjećam te da su i macOS i android na neki način forkovi linuxa...


Idemo napokon riješiti zabludu/mit da Linux i macOS koriste istu bazu (macOS za bazu koristi Darwin). ;)

Baci oko na sliku ispod:

slika

... gdje se jasno vidi da su Linux i Minix potpuno odvojeni od svih drugih operativnih sistema koji za bazu imaju Unix.

Naime, Linus Torvalds je Linux kernel napisao od nule upravo nezadovoljan ograničenjima koja su se vukla iz Unix-a, a temelj na kojem je počeo raditi Linux kernel nije bio Unix već Minix kojeg je napravio Andrew Stuart Tanenbaum (da to je isti onaj lik koji je sa Minix-om III prošle godine razotkrio sranja koja je Intel napravio sa core procesorima, a o čemu smo nadugo i naširoko pričali prije kojih pola godine ovdje).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
jurastublic je napisao/la:Garantiram da bi se takva desktop distra vrlo brzo izrodila u zatvoren sustav od koje ostale ne bi imale velike koristi.
Kakve koristi imaju ostale distre od ubuntuovog "convergency"-ja? A ubuntu nije ni blizu takvom modelu vlasničke distre koju zagovarate ti i Dedo - BTW, taj mu je članak jedan od neozbiljnijih, zbog logičkih nekonzistentnosti.


Ne bi, jer to ne bi služilo nikome a pogotovo ne developerima te distribucije, forkanje kernela i ostatka sustava da mu se stavi proprietary licenca je preveliki i nepotreban posao i sa ekonomske strane i sa praktične.

Convergence je otkazan ima već neko vrijeme, ali čak i u takvom stanju neće biti beskoristan za ostale Linux distribucije, Mir display server polako postaje Wayland compositor i postoji dobra mogućnost da će desktop environmenti koji nemaju vlastiti Wayland compositor, a ni resurse da ga razviju, kao MATE i još neki drugi, preuzeti Mir kao Wayland compositor. Btw da se convergence ostvario ni on ne bi bio proprietary, Unity 8 i Mir su GPL, svatko ih može forkati ako to želi.

Ono što pretpostavljam zagovara Dedoimedo, a što ja zagovaram kao vrstu komercijalne distribucije je Linux distribucija sa proprietary desktop environmentom i pratećim softverom koji će biti lijep, efikasan i brz, također uključivanje non free drivera u kernel za maksimalnu hardversku kompatibilnost, dobar App Store gdje će biti pakiran i proprietary softver kao što sada postoji Skype kao službeni snap (ne third party repack kao Skype u AURu) i tehnička podrška barem 3-5 g kada kupiš sustav. Također postojanje certificiranog hardvera za tu distribuciju kao što sada postoje Dellovi laptopi u Developer Editionu sa Ubuntuom, ovaj put sa malo više Linux brandinga.

Ovakva distribucija nema potrebe biti zatvorena osim desktop environmenta kao ključnog dijela iskustva za korisnike. Sve ostalo može biti otvoreno i dostupno za razmjenu patcheva, drivera i ostalog. Onaj najvažniji dio iskustva ostaje zatvoren da bi se održala jedinstvenost te distribucije, ali sve iznutra ostaje open source. Zatvaranje je kontraproduktivno i vrlo skupo u slučaju zatvaranja cijelog sustava.

Ali to se neće dogoditi jer u Linux desktopu nema para i nije zanimljiv za ulaganje, netko bi morao uložiti veliki novac da pokuša progurati takvu distribuciju u enterprise desktope pa onda i kod običnih korisnika. To je preveliki rizik sa malom šansom za zaradu.

Neka nova distribucija koja bi bila 100% open source i imala veću moć širenja kod običnih korisnika također nije moguća zbog spominjane fragmentacije u da karikiram 15 desktop environmenta i 463 distribucije, rasipanje resursa na sve strane, sve je to ok dok god netko ne krene pričati o tome kako Linux treba zavladati desktopom, sa takvom fragmentacijom neće nikada zavladati. Mislim da je to i bitna poanta Dedoimedo kritike, velika većina Linux korisnika uvijek priča o tome kako Linux se treba širiti itd ali u praksi fragmentacija se zadnjih godina samo povećava. Njegova kritika je također usmjerena i prema padu kvalitete Linux distribucija zadnjih godina.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.