Sada je: 29 ožu 2024, 10:10.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Code kernel windowsa se moze kupiti, ali je cijena paprena po developeru.

U startu je firma sa proizvodima skuplja, ako kupuje code kernel win.

Koristim konkretno fedoru, update sa jedne verzije na drugu se odradjuje jednostavno. Imam sve sto mi treba.

Prije sam bio na debianu i archu, ali nekad i gentoo linuxu.

Problem kod debiana je sto sporo izlaze verzije, a update sa jedne verzije na novu, ne ide bez problema. Pricam o stable verzijama.

Otkako se pojavio fedora server, dovoljno.

Posto radim php, c++ i haskell, u vrlo kratlom roku slozim okruzenje za rad, alate, sve sto mi treba + baze.

Bas sam slago oracle bazu, sve proslo iz prve.

Na windowde stavim wamp, u 20 % slucajeva se skrsi.

Ne kuzim ekipu sto idu raditi svoje distribucije.

Za desktop: fedora ili debian , za server: debian , cent os , red hat ili fedora server, moze cak i fedora ili gentoo.

Citam po netu ima ljudi sto imaju po 1600 servera na fedori, drugi kazu ima 2500 servera na gentoo linuxu.

Sve je stvar ukusa.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
jurastublic je napisao/la:Koliko ja shvaćam, nickyn post je bio odgovor na kritiku tzv. "drugog tabora" da ima previše distri i da bi se većina razvijatelja trebala okupiti oko jedne komercijalne distre.
Ako se silom to ne primijeni, uvijek će biti više distri jer je to posljedica slobode odabira. Linux ekosustav je playground a ne vojska. Tko to ne shvaća, stalno će upadati u istu rupu.


Ne, komercijalnu distribuciju razvija kompanija, to nema veze sa razvijanjem ostalih distribucija i to "drugi tabor" nije nigdje tvrdio, moj komentar je bio da ostale distribucije koje nisu komercijalne bi mogle udružiti napore pa da se smanji broj distribucija i poveća kvaliteta istih koje dijele isti desktop environment i slično tome, ima gomila distribucija koje dijele isti desktop environment i isti paketni manager i razlikuju se samo po kozmetici.

Drugi boldani dio je razlog zašto Linux na desktopu neće nikada konkurirati Windowsima i MacOSu, možda je to nekome ok da Linux bude marginalan OS na desktopu i sjedi na oko 2%, meni nije, nakon 20ak g mene to duboko razočarava da nakon svih tih godina Linux i dalje ne može konkurirati na desktopu. Očekivao sam više nakon toliko vremena, to se nije dogodilo.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Ne, komercijalnu distribuciju razvija kompanija, to nema veze sa razvijanjem ostalih distribucija i to "drugi tabor" nije nigdje tvrdio, moj komentar je bio da ostale distribucije koje nisu komercijalne bi mogle udružiti napore pa da se smanji broj distribucija i poveća kvaliteta istih koje dijele isti desktop environment i slično tome, ima gomila distribucija koje dijele isti desktop environment i isti paketni manager i razlikuju se samo po kozmetici.

Drugi boldani dio je razlog zašto Linux na desktopu neće nikada konkurirati Windowsima i MacOSu, možda je to nekome ok da Linux bude marginalan OS na desktopu i sjedi na oko 2%, meni nije, nakon 20ak g mene to duboko razočarava da nakon svih tih godina Linux i dalje ne može konkurirati na desktopu. Očekivao sam više nakon toliko vremena, to se nije dogodilo.

Teško se natjecati s tipovima koji su tako moćni da mogu rušiti vlade malim prstom. Koliko je komercijalnih desktop OS-ova dosad propalo? Čak je i IBM popušio OS/2 protiv Windowsa.
Postojao je i projekt ujedinjene komercijalne linux distre, neslavno propao jer su se uključene firme počele tužakati po sudovima.
https://en.wikipedia.org/wiki/United_Linux

A ove današnje linux distre stvarno imaju onu dodanu vrijednost koja ih odvaja od komercijalne ponude OS-ova i nudi nešto drugačije u svijetu računalstva. Prepreka širenju je uglavnom ta jedna, da nema brze i lagane financijske koristi. Inače bi se raširilo ko pošast bitcoina i mobitelskih igrica.

Mene ne razočarava 2%, već me veseli što nije završilo poput Be-OSa, AmigaOs-a, Solarisa i svih ostalih.
Uz tih 2% ljudi koji znaju cijeniti prednosti linuxa, ima još najmanje toliko koji bi ovog trena prešli na njega ali uopće nisu svjesni da postoji.
Samo da informacija o prednostima dosegne što više ljudi, to bi već bio veliki napredak.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ima i jedan drugi bitni faktor koji se ignorira. Razlog zašto linux vrti većinu interneta je u tome što je konceptualni klon unixa i kritično, besplatan. Naime, windowsi koštaju kao i čitavi software stack za funkcionalni web a to je nešto što si studoši i amateri baš ne mogu priuštiti dok se igraju sa stvarima. Na linuxu jer je praktički sve besplatno mogu se igrati sa pizdarijama do mile volje i učiti koliko želite. Zato, da je netko zapravo i napravio uspješnu desktop os distru, svijet servera bi i dalje ostao na besplatnoj varijanti i to je ono što bi najviše koristili privatno.... što znači da nikada ne bi bili na serverima. Jednostavno, da žele komercijalni UNIX ili čak komercijalni linux kvalitetne opcije već postoje. Komercijalni desktop linux... to se neće dogoditi.

Osobno, čak više ne bih niti preporučio običnim korisnicma da i kupuju desktope već da koriste mobitel kao zamjenu. Fino dock, spoji se na monitor, miš i tastaturu te ima potpuno funkcionalni komp za cijenu jednog uređaja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ne smatram bitnim što se linux vrti na 2% desktopa kad top 500 najjacih računala na svijetu vrti linux. Također, u embedded svijetu je linux primarna platforma a tu bu se neki drugi os teško ugurao. Masa uređaja (routeri itd) su linux based. Zapravo kam god se okreneš eto neki linux :D

I plus na ono što shrike kaže: mobitel, dock i eto ti vrlo usable kompa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Smartphone ili tablet je u mogućnosti pokriti skoro većinu nasih online aktivnosti. Pc će ostati nezamjenjiv u nekakvom specijaliziranim radnim aktivnostima ( nekakvo crtanje, programiranje, dizajniranje, ... ) no za sve ostalo je smartphone daleko prakticniji, lagan za stalno nosanje, usput ima i komunikacijske mogućnosti , kameru, navigaciju...

Operativni sistem je u tom kontekstu nekaj kaj vec dodje kao dio devicesa , a bitne aplikacije su većinom multiplatformske tako da je izbor vise subjektivan odabir nego rezultat tehnickih objektivnih predispozicija...

Cjene su takodjer vrlo prihvatljive i u rangu do 200 eura je ogroman izbor uredjaja koji će zadovoljiti većinu potreba par godina od kupnje...

Cloud pohrana, backup, sinhronizacija kontakata i fileova je vec standard u mobilnom svijetu.

4g je vec čist pristojna brzina za sve online aktivnosti, nisi vezan uz staticnu lokaciju, a operateri imaju gomilu tarifa i opcija pa si svatko moze naći neku koja najbolje pokriva njegove aktivnosti...

Trend mobilnosti i oblačnosti grabi i ako se tako nastavi za cca desetak godina se vise uopće nebumo zamarali operativnim sistemom jer bu to sve vrlo izjednaceno a na kupnju bu mozda vise utjecalo koje pakete i opcije bus dobio uz uredjaj, duljina garancije, velicina clouda,...a ne koji je gore os.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Vezano za dockere i sistemašenje na linuxu: https://news.ycombinator.com/item?id=9419188 Stariji tekst koji ste sigurno svi pročitali ali me podsjetilo na ovoj temi: viewtopic.php?f=11&t=11491&start=1340
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Vezano za dockere i sistemašenje na linuxu: https://news.ycombinator.com/item?id=9419188 Stariji tekst koji ste sigurno svi pročitali ali me podsjetilo na ovoj temi: http://linuxzasve.com/forum/viewtopic.p ... start=1340


@Shrike jesi li ti normalan? Staviti link na toliki tekst bez i jedne slike.. no no... :hihi rofl2
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
shrike je napisao/la:@Shrike jesi li ti normalan? Staviti link na toliki tekst bez i jedne slike.. no no... :hihi rofl2

Očito je shrike mislio na prvi link na toj stranici, tj. ovo:
https://www.vitavonni.de/blog/201503/20 ... iners.html

Ne čudi me da je situacija tako loša, jer u svakom je poslu samo ograničen broj pravih majstora a kad nešto postane popularno i puno se ljudi sa strane time počne baviti zbog zarade, normalno da kvaliteta pada (ili se strmoglavljuje u ovom slučaju).

A nastavak je ovdje:
https://www.vitavonni.de/blog/201504/20 ... -risk.html

Najbolje mi je kad čovjek (inače doktor informatike) kaže da je većina big data infrastrukture programirana od strane prištavih dvadesetogodišnjaka a upravljana od gotovanskih Apple iFanovaca kojima je važnije praćenje najnovijih trendova od osnovne sigurnosti sustava.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
bertone je napisao/la:
shrike je napisao/la:@Shrike jesi li ti normalan? Staviti link na toliki tekst bez i jedne slike.. no no... :hihi rofl2

Očito je shrike mislio na prvi link na toj stranici, tj. ovo:
https://www.vitavonni.de/blog/201503/20 ... iners.html

Ne čudi me da je situacija tako loša, jer u svakom je poslu samo ograničen broj pravih majstora a kad nešto postane popularno i puno se ljudi sa strane time počne baviti zbog zarade, normalno da kvaliteta pada (ili se strmoglavljuje u ovom slučaju).

A nastavak je ovdje:
https://www.vitavonni.de/blog/201504/20 ... -risk.html

Najbolje mi je kad čovjek (inače doktor informatike) kaže da je većina big data infrastrukture programirana od strane prištavih dvadesetogodišnjaka a upravljana od gotovanskih Apple iFanovaca kojima je važnije praćenje najnovijih trendova od osnovne sigurnosti sustava.


Sve što si rekao je točno, počevši od linka do ovoga sa big data :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.