Sada je: 18 tra 2024, 16:59.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bunker je napisao/la:
nicky je napisao/la:Svi zagovornici jedne plaćene linux distre bi trebali shvatit da je moje slobodno vrijeme moje i da ja s njim radim što se meni radi....


Taj kriterij mogućnosti vlastitog odbira dozvoljavate naravno i kontra taboru, bar se nadam...

....


Naravno, i to se zove libertarijanizam. Radi što želiš i pusti druge da rade što žele, bez forsiranja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Bunker je napisao/la:
nicky je napisao/la:Svi zagovornici jedne plaćene linux distre bi trebali shvatit da je moje slobodno vrijeme moje i da ja s njim radim što se meni radi....


Taj kriterij mogućnosti vlastitog odbira dozvoljavate naravno i kontra taboru, bar se nadam...

....


Naravno. Neznam od kud uopće ideja za drugačije mišljenje?
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Bunker je napisao/la:
nicky je napisao/la:Svi zagovornici jedne plaćene linux distre bi trebali shvatit da je moje slobodno vrijeme moje i da ja s njim radim što se meni radi....


Taj kriterij mogućnosti vlastitog odbira dozvoljavate naravno i kontra taboru, bar se nadam...

....

Koliko ja shvaćam, nickyn post je bio odgovor na kritiku tzv. "drugog tabora" da ima previše distri i da bi se većina razvijatelja trebala okupiti oko jedne komercijalne distre.
Ako se silom to ne primijeni, uvijek će biti više distri jer je to posljedica slobode odabira. Linux ekosustav je playground a ne vojska. Tko to ne shvaća, stalno će upadati u istu rupu.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Je li mi se to samo čini ili se opet počela prožvakivati ista tema, samo malo drugačijeg imena i sa dozom paradoksa gdje (neo/pro)marksisti zagovaraju stvaranje komercijalne distre? :zabrinut
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la:Je li mi se to samo čini ili se opet počela prožvakivati ista tema, samo malo drugačijeg imena i sa dozom paradoksa gdje (neo/pro)marksisti zagovaraju stvaranje komercijalne distre? :zabrinut


Misliš? Meni je sumljivo isto. Moja hipotenuza je da je kepica otvorijo topic jer je uočio mrtvilo na forumu te je pomislio kako bi bilo dobro uzburkati niske strasti. Nešto ko elektrošok. Isto kao kada cooleech pročita ovaj moj post :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Gade :lulz
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
shrike je napisao/la:
kepica je napisao/la:ili da kažem otvoreno - komunizam je budućnost


Komunizam je propao u svim zemljama koje su ga uopće i pokušale uvesti. I to stravično propao. Ili da budem brutalan i otvoren: komunizam je tako dobar da su ljudi na splavima prelazili ocean iz komunističkih zemalja da bi se dokopali tog strašnog kapitalizma i nikada se više ne vratili u njega. Moderni primjeri Venezuele i Sjeverne Koreje mi ne daju mnogo razloga da bi se veselio komunizmu:)


ne smiješ tako olako otpisati ideju zbog traljave provedbe

vjera u boga je jedna od najljepših ideja koju je čovječanstvo izumilo. bez sumnje, dokazano je stoljećima povijesti

hoćeš li tražiti od mene da se odreknem vjere u boga zato što su 'božji ljudi' provodili inkviziciju u spaljivali 'vještice'

hoćeš li tražiti od mene da se odreknem vjere zato što pokvareni 'božji ljudi' trguju oprostom kao na pijacu ?

lijepo molim da razdvojimo ideje od onih koji rade samo za sebe

želim da promišljamo o linuxu kao linus i stallman ZAJEDNO, pri tome mislim na linusov genijalni osjećaj za poslovnost i biznis i stallmanov predivan idealizam

budimo pametniji od linusa i stallmana. budimo novi ljudi
stvorimo promjene
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Iskreno, ne razumijem potrebu da se stvori (još jedna) komercijalna distra. Ako vam je do komercijale, sinko udri po window$u, mekanomOS-u, ku.cu-palcu.. mani se linuxa.
Spasi Agrokor! :kava
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Iskreno, ne razumijem potrebu da se stvori (još jedna) komercijalna distra. Ako vam je do komercijale, sinko udri po window$u, mekanomOS-u, ku.cu-palcu.. mani se linuxa.


Dakako. Bravo, Cooleech! I još par činjenica:

- ukoliko se bilo kome ne sviđa što je GNU/Linux formalno besplatan, zašto ne šalje novce razvijateljima distri? Koliko nas ima što ih novčano pomažemo bez ovakvih ispraznih komentara? Konkretno, Debian je službeno registriran kao dobrotvorna udruga u SAD-u, kao charity. Oni su, po američkim zakonima, time oslobođeni poreza koje plaćaju komercijalne tvrtke, ali i oni i sve druge distre neprekidno potiču korisnike da im novčano pomognu, bilo za rad razvijatelja, bilo za održavanje servera, ili bilo koju drugu korisnu svrhu. GNU/Linux nije besplatan, nego slobodan.

- time što je GNU/Linux slobodan, svaki korisnik smije legalno mijenjati kernel. Microsoft Windows je kernel zatvorenog koda, po milijunti put rečeno, i Windows se ne smije legalno mijenjati. To je osnovna razlika. Prošlo je već vremena otkako se jedan sudionik ove rasprave požalio da mu računalo nije prepoznalo nove slušalice, ili nešto slično. Kad sam prokomentirao da se u GNU/Linuxu takav problem može riješiti pisanjem posebnog drivera (priznajući da je to iznimno teško, jer traži veliko znanje i strpljenje), čovjek me ismijao. Ali, bit ostaje ista: ima li volje, vremena i znanja, korisnik GNU/Linuxa smije sam napisati driver koji mu treba i riješiti svoj problem. Legalno smije. U MS Windows on to legalno ne smije, ako nije neki ovlašteni član projekta (a vjerujem da isto vrijedi i za Mac, koji nikad nisam koristio).

Dragi ljudi, budimo legalisti: svi se slažemo na ovom forumu da promičemo legalan software. MS Win ne smije se legalno mijenjati kao GNU/Linux. Ta izmjena jest tehnički teška i jako zahtjevna, ali legalna je. Ako nekome mora raditi baš taj dio hardverske opreme koji u GNU/Linux trenutno nije podržan, smije napisati driver. Ako ne zna ili neće, neka plati nekome tko zna i može (koliko će platiti, ovisi o volji onoga koji to piše, ja to ne znam). Ako neće platiti, neka prijeđe na MS Win ili Mac, pa neka pokuša tamo. Znam dobro koliko sam se osobno mučio s pojedinim driverima, ali ima dobrih ljudi na ovom forumu i drugdje, i problem se riješi.

Na kraju, zaista ne vidim poantu u čemu je problem što postoji tisuću i jedna GNU/Linux distra. Neki komentatori tvrde da je sve gora kvaliteta distri, da desktopi padaju. Imam Debian 9 i Mate kao radno okruženje, na starom laptopu LM 17 i Mate, na drugom laptopu LM 18 i Manjaro KDE kao dual-boot dulje od devet mjeseci. Svaki dan provedem nekoliko sati u radu s tim računalima. Što radim? Čitam, pišem, vrtim multimediju, igram šah, surfam, koristim Skype, ponekad i neku inačicu Football Managera. Ništa posebno. Od periferije koristim dva USB-sticka, stare nekoliko godina; imam novi laserski printer (za njega sam surfao jedan sat dok nisam našao drive, HPLIP nije koristio, ali s driverom koji sam posebno skinuo sve je OK), ponekad spojim stari digitalni Canon fotoaparat. Nisam programer, nisam nikakav napredan korisnik; znam izabrati distru koja mi se sviđa, instalirati je i održavati. I imam ovu malu periferiju, računala su mi stara šest-sedam godina. Meni sve savršeno radi s distrama koje sam opisao.

O kakvom to padu kvalitete GNU/Linuxa se govori? Zar je problem što treba katkad aktivirati dodatne repozitorije ili ubaciti poneki novi driver s weba? Čak i taj minimalan dodatan napor i jedno jedino zrno soli postaje suvišno... zar smo svi postali toliki gotovani?
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
kepica je napisao/la:
shrike je napisao/la:
kepica je napisao/la:ili da kažem otvoreno - komunizam je budućnost


Komunizam je propao u svim zemljama koje su ga uopće i pokušale uvesti. I to stravično propao. Ili da budem brutalan i otvoren: komunizam je tako dobar da su ljudi na splavima prelazili ocean iz komunističkih zemalja da bi se dokopali tog strašnog kapitalizma i nikada se više ne vratili u njega. Moderni primjeri Venezuele i Sjeverne Koreje mi ne daju mnogo razloga da bi se veselio komunizmu:)


ne smiješ tako olako otpisati ideju zbog traljave provedbe

vjera u boga je jedna od najljepših ideja koju je čovječanstvo izumilo. bez sumnje, dokazano je stoljećima povijesti

hoćeš li tražiti od mene da se odreknem vjere u boga zato što su 'božji ljudi' provodili inkviziciju u spaljivali 'vještice'

hoćeš li tražiti od mene da se odreknem vjere zato što pokvareni 'božji ljudi' trguju oprostom kao na pijacu ?

lijepo molim da razdvojimo ideje od onih koji rade samo za sebe

želim da promišljamo o linuxu kao linus i stallman ZAJEDNO, pri tome mislim na linusov genijalni osjećaj za poslovnost i biznis i stallmanov predivan idealizam

budimo pametniji od linusa i stallmana. budimo novi ljudi
stvorimo promjene

Ako ćeš već povlačiti neku paralelu između komunizma i vjere kroz prizmu ideje i (ne)ostvarenja, onda ti mogu nešto reći kao "katoliban": pokušaj uspostave komunizma je propao mahom u svim državama, a u onima u kojima još postoji je na staklenim nogama zbog pragmatizma koje se pojavilo u tim državama (tako npr. u Kini "nije bitno koje je mačka boje, već da lovi miševe"); dok Crkva u potpunosti priznaje svoje grijehe i prolazi kroz katarzu. Nećeš nikada čuti papu kako govori da Crkva u srednjem vijeku nije prava Crkva. Isto tako, Papa se svako malo ispričava za grijehe Crkve, a nisam još vidio niti jednog komunističkog vođu kako polaže cvijeće na grob žrtvama masakra u katinskoj šumi.
Uostalom, Crkva traje već 2000 godina i širi se po Africi, a komunizam u većini država niti 100 i nestaje. Naprosto neke ideje u suštini ne štimaju i ne možeš ih ni pravdati ni uspoređivati... :kava
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.