Sada je: 29 ožu 2024, 13:55.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ako imaš spreman i Windows.iso, za sat vremena gotovo, max dvije ure.

Ako hoćeš samo Linux, za pola sata. Ali kasnije je malo triki sa Windowsima. Ali se da riješiti.

Ili u četvrtak napravi, ako trenutno nemaš Windows.iso .
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Da li znaš sam instalirati Win10?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ako već čovjek ima volje i vremena, onda nemojte srljati, već mu precizno objasnite kaj i zašto treba napraviti, i pripremite ga da to nemre baš u pol vure biti gotovo.

Evo ti redoslijed:
...skini zadnji win10 iso i snimi ga u bootabilnom obliku na usb,...ako buš to radio pod win onda to učini rufusom, podesi da bude gpt za uefi, odaberi iso metodu

...skini zadnji iso željene linux distre i isto ga snimi na drugi usb da bude bootabilan, isto rufus, isto gpt za uefi, dd metoda ovaj puta

...backup bitnih fileova na ext hdd ili cloud

....ako je ssd disk, proizvodjačevim alatom odradi secure erase

....bios na default

...gpartedom iz live linuxa napravi gpt particijsku tablicu ( googlaj zakaj je to bolje...)

...instal win10, 100 gb za sistem, nakon instalacije ga nadogradi,kreiraj d particiju veliku toliko da ti još ostane cca 50 gb nedodijeljenog prostora

...install linuxa, ako je novi mint onda ti netreba swap particija, efi loader ili u zasebnu particiju ili upiši u win efi particiji potrebne podatke ( googlaj...), Za / 25 gb, za /home ostatak, jer buš tako i tako sve dokumente i slike i sl trpao na d particiju od win tako da do toga možeš iz oba sistema...

...nadogradi lin,

...sada dok ti je još sve čisto i defaultno, bilo bi dobro napraviti image ili cjelog diska ili zasebno od oba osa, pa ako kaj posle uhebeš da neponavljaš sve ispočetka..

...nemoj se upuštati u to ako nemaš par slobodnih sati jer možda neće sve ići glatko pa buš nešto zeznio, ili morao ponavljati i sl...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Hvala vam, nisam do sada nikad podizao sam sistem niti se bavio nekim dubljim analizama rada i funkcionisanja racunara, znao sam osnovne neke stvari koja komponenta cemu sluzi i tako to ali nikad nisam nista ozbiljnije radio, svaki put do sada racunar sam nosio u servis ako dodje do nekog problema i sada sam odlucio da sam sredim kad nesto iskrsne a i tako cu najbolje nauciti kako funkcionise sta... Tako da nisam siguran da bih sam mogao sve to uraditi sto mi je @Bunker napisao tako da cu sacekati do cetvrtka kad budem imao vremena dosta i onda polako sve uz pomoc nekoga od vas ko bude imao vremena da mi pomogne oko tih stvari.. (Da samo treba da podignem sistem linux/win ne bi mi verovatno bio problem, nasao bih na netu negde kako ide i pratio korake i to je to, ali posto imam a i hocu opet dual boot onda ne smem sam da petljam oko particija i da se igram sa memorijom i zato cu sacekati pa sve polako :) ) cujemo se za koji dan :bok
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
Bunker je napisao/la:Ako već čovjek ima volje i vremena, onda nemojte srljati, već mu precizno objasnite kaj i zašto treba napraviti, i pripremite ga da to nemre baš u pol vure biti gotovo.

Da srljam (iako to vjerojatno nije išlo mene ;) ) ne bih postavljao dodatna pitanja već bi mu objasnio postupak pa kako se snađe... i da, kako mi je dao odgovor na pitanje da li je ikad sam instalirao Win10 (za Linux smo znali da nije) ne da neće biti gotovo za pola sata nego će potrajati par dana (poslije ću objasniti zašto), ali tako to treba biti :-D

@Stefanares, moj ti je savjet da ako si doista odlučio sam i polako naučiti (što je najbolja stvar za budućnost) polako prikupiš informacije, ako treba dio instalacijskih postupaka isprintaš na papir ili imaš u rezervi nekakav tablet da ako negdje zapneš možeš osvježiti pamćenje i najbitnije da sa instalacijom od nule kreneš kad budeš imao vremena i bez drugih obaveza.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@bertone

Pa nije išlo tebe, ti si još jedan od rijetkih koji ima volje po sto puta iznova ponavljati te rutine...

Meni takav postupak bukvalno uzme desetak radnih sati ( no ok, tu je uključeno i par kava, i gablec, i čik pauze, i mreža, i dupli backup, često i dodatne radnje koje će useru ostaviti minimum mogućnosti da nekaj skrši...).

Naš kolega stefanares mora biti svjestan da ovo nije suport i da možda nikog nebu aktivnog tih par sati kad bu njemu zgodno. Lakše bi bilo napisati detaljan guide u vidu članka za dual boot, okačiti na naslovnicu, pa bi svaki put kad netko upita isto dobio link i rješeno..
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Stefanares je napisao/la:
bertone je napisao/la:Aj ne bilo ti teško daj veće slike jer ja ništa ne vidim :place
Znači, nemoj ti smanjivati sliku da stane na forum nego daj link na izvornu veličinu jer je ovako mutno i sitno, a da si i skinem sliku na komp pa je povećam neću ništa dobiti.

Nije postojala opcija za prosirenjem prozorcica (maximize) pa sam opet morao ovako samo evo ti probaj link a ispod cu i iseci deo taj koji je bitan pa ce biti zoom valjda :P
https://i.postimg.cc/sXn0RcL7/prvi.png
https://i.postimg.cc/9f972FNp/drugi.png
evo i iseceno mislim da se lepse vidi :)
https://imgur.com/a/lSDr0mk
https://imgur.com/a/POJyHSp
:hmm


@Stefanares
Evo da se je uključim sa svojim skromnim prilogom, makar što se prijenosa slika tiče, pa da testiraš sam sebe, probaj nije komplicirano... Probaj sa alatom Screenshot, uključenim u Pomagala / Slika zaslona iz glavnog menia... A samu ovu sliku sam ja napravio sa drugim alatom, (Kazam) da bi uopće bila moguća, a pri tome, možda zanimljivo drugim kolegama, zamrznuo mi se glavni meni i popis prozora u dnu ekrana... ???

slika
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
I ja sada bucam, pokušavam povećati ovu sliku i uvećanu je poslati na forum... Ne uspjevam je prikazati i poslati tako uvećanu, iako u naravi povećavam njezine dimenzije ???
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Naravno, hvala vam svima, polako sve.. Zanima me za sada je li moguce namestiti particije i podici linux sada iz pocetka a kasnije (za 3-4 dana) i win? Ili je najbolje to oboje u isto vreme?
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 04 pro 2018, 20:44
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 i Linux Mint
@Stefanares, riješi posao koji imaš oko faksa pa ćemo onda polako... i prvo ćeš dići W10 no o tome ćemo kad dođe vrijeme.

@Optimus, aj otvori neku temu kad imaš pitanje/problem/nepoznanicu jer ovako spamaš temu koja nema veze sa tvojim problemom/pitanjem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.