Sada je: 28 ožu 2024, 09:16.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 18:57
rudar je napisao/la:Čuvaj se da to ne vidi koji "jabučar"... :twisted:

Ma nema brige sa "jabučarima", ako pažljivo čitaš vidiš da ih je na ovom forumu sve više samo osim iweba i mene nitko neće priznati da koristi i MacOS uz Linux :zamisljen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 20:27
:hihi a i ja sam dinosaurus, dragi brate, pa mi Mac još nikad u ruke došao nije pface
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 21:27
Pa kakve gafove sa hardverom rade zadnjih par godina ni nećeš :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
24 ožu 2019, 21:58
imate temu za jabučarenje, nemojte ovdje zaspamati sa tim zlom.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
27 ožu 2019, 09:49
@shrike

Nema besplatnog ručka, sve se plaća ovako ili onako, i ako imate konkretnu ideju ili prijedlog slobodno ju iznesite. Od svega dosada iznesenoga u temi najzanimljiviji mi se čini prijedlog o mixu. Uzeti distru koja nam je najbliža, iz nje izbaciti ono što nam se nesviđa, a ubaciti kvalitetne zamjene. Koliko je to izvedivo u praksi, pojma nemam :hmm

@rudar

Za brendiranje novog proizvoda smo prvo naručili studiju o potražnji za tim uređajima. Rezultati nisu baš ohrabrujući jer na ciljanom području skoro pa da nepostoji potražnja za uređajima sa predinstaliranim linux sistemom. Kontaktirati tvrtke koje ovdje neposluju nema smisla jer svako tržište je specifično. A tehnički nam isto te tvrtke nemogu nešto posebno pomoći jer njihove hardverske i softverske specifikacije su javno dostupne i nije ih problem klonirati. Problem je što smo isprobali debian+kde kombinaciju, ista odpočetka radi probleme i neulijeva povjerenje kao dugotrajni desktop izbor.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 27 vel 2019, 09:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux
Re: OEM Linux
27 ožu 2019, 11:16
Ne razumijem po čemu je tržište Češke, Poljske, Mađarske, Njemačke, Italije ili Francuske (da ostanemo samo u Europi) više specifično u odnosu na hrvatsko tržište, kad je u pitanju prodaja desktop (ili laptop) računala s instaliranom nekom GNU/Linux distrom, namijenjenih kućnim korisnicima. Isto tako nisu specifični ni drugi operativni sustavi, pa se MS Windows ili Mac uspješno prodaju širom svijeta, s tim da ima lokalnih prilagodbi ovisno o hardveru (drugi oblik tipkovnice i različita slova, kao elementarna stvar). Izgleda mi specifično samo ako treba složiti sustav za neku ustanovu (škole, bolnice, javne uprave) ili posebnu namjenu, poput računala s Debianom u space shuttleu, ili nekih drugih GNU/Linux distri u super-računalima.

Potražnje za računalima koja biste htjeli plasirati nema stoga što ljudi za to uglavnom ne znaju. Linux se vrlo rijetko reklamira, reklama košta, a razvijatelji najčešće štede sredstva za druge svrhe.

Osobno vjerujem u filozofiju besplatnog ručka, jer je glavnina GNU/Linux distri besplatna za krajnje korisnike. Ako ću ja (kao i golema većina članova ovog foruma) sam sebi složiti sustav u računalu nakon što sam izabrao neku distru, onda sam zahvalan razvijateljima te distre koji su mi omogućili njezino preuzimanje. U redu je i naplatiti rad, ako se slaže ili održava sustav nekome drugome. To je sloboda izbora koju daje GNU/Linux. Ako u tvrtci želite raditi sve ispočetka, neovisno o profesionalnim iskustvima drugih, onda je to vaš izbor. I vaš rizik.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: OEM Linux
27 ožu 2019, 15:46
Sva tržišta koja ste nabrojali su znatno veća od našeg te je kupovna moć tamošnjeg stanovništa također iznad našeg standarda. Zbog toga će tamošnji distributeri prodati više komada uređaja, što će im omogućiti bolje ulazne cijene koje ovise o naručenim količinama.

I druge industrije ( automobili, odjevni artikli ) isto imaju inačice proizvoda namijenjene za određena tržišta i prilagođene lokalnim specifičnostima. Informatička industrija tu nije iznimka i vrlo lako možete utvrditi da modeli za naše tržište nisu identični u oznakama sličnom modelu za neko drugo tržište.

Nemožemo uletiti na takva tržišta, bar ne odmah, jer bi nas novčano vrlo brzo samljeli. I na našem tržištu nismo prvi koji su probali progurati računala sa linuxom. Kodeks/comtel i msan/ekupi imaju u ponudi uređaje sa linuxom. Msan sigurno ima novčanih resursa za odraditi marketinšku kampanje ali postoji razlog zašto se neupuštaju u to, a to je zato što sva analitika pokazuje da nema interesa za nečim takvim.

Mi smo daleko manji od nabrojanih pa ćemo probati na načine i metode koje su nam dostupne i prihvatljive. Globalne kampanje koje stvaraju javno mišljenje i pokreću trendove si mogu priuštiti samo snažne kompanije tipa coca cola, mercedes i slične. Mi nemamo milione spremne staviti na kocku.

Kako ste i sami naveli, sve što je potrebno ćete si vi sami odraditi na vašem računalu. I prilikom kupnje ćete se rukovoditi logikom da pronađete najjeftiniji hardver kojim ste zadovoljni a sve ostalo ćete vi riješiti. Jasno vam je da vi kao takav niste naš ciljani kupac jer zašto biste vi nama platili više 1000 kuna ( 200, 500, nebitno koliko ) kad možete proći i bez toga. Naš kupac bi bila osoba koja želi linux na računalu, nezna ništa o instalacijama i prilagođavanju, očekuje uređaj jednostavnosti televizora a i usput je spreman platiti taj komoditet. Jasno vam je da je takvih osoba vrlo malo unutar koje god regije ih tražili.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 27 vel 2019, 09:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux
Re: OEM Linux
27 ožu 2019, 23:17
Paaaaaa realno postoji firma koja prodaje thinkpad laptope sa predinstaliranim linuxom i to radi super, kontakt sa njima bi bio recimo komercijalno relevantno iskustvo oko širenja ponude i prodaje.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.