Sada je: 11 svi 2024, 20:38.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 08:56
@abnettaa

Gpt i uefi su standard već par godina, i bježati od toga je glupost. Nevjerujem da više ijedan proizvodjać hardvera nudi ne-uefi ploče. Gpt je standard za win10 koji je najrašireniji os, i u startu onemogućiti korisnika da ima mogućnost instalacije istoga ( jednom, u dualbotu ) isto nebi bio mamac za kupce. Takvi kao ti koji se opiru kotaču trendova su marginalna skupina i niti industriji niti trgovcima niste ciljna skupina. Autoindustriji nije cilj proizvesti auto koji bi bio cjenovno prihvatljiv beskućnicima, tako i it industriji su ciljna skupina široke mase koje jednostavno žive, rade, školuju se, provode se i devicesi su im potrošna roba koju periodično kupuju svakih par godina i nemaju niti vremena niti želje da išta uče o tom devicesu. Traži se jednostavnost i upotrebljivost na nivou televizora, androida, automobila....kupi, upali, koristi, hiti, kupi drugi, i tak ukrug... Stalni porast potrošnje svega i svačega je temelj kapitalizma i dok je tako plivanje protiv te struje je suicid...

Glede hw usagea, očigledno nisi dugo koristio niti testirao kde. Već par godina je plasma vrlo nezahtjevna, čak i na defaultnim podešenjima, i troši manje hardverskih resursa od gnomea, cinnamona, i u rangu je sa xfce...

Čačkanje po podešenjima kde-a sigurno neće skršiti sustav, no onoga tko to baš namerači nijedan de neće spasiti.

Kde nudi ono kaj korisnici danas vole, a to je dizajn svega i svačega kojeg možeš prilagoditi da izgleda kako tebi paše. Boli većinu korisnika kentaki za kernel verzije, zavisnosti paketa i sl, jer očekuju da to radi bez da ikad i vide ta sučelja. No dizajn je vrlo tražena roba u svim suvremenim industrijama. Na kde, unutar defaultnog sučelja nema toga kaj nemreš promijeniti od onoga kaj vidiš, i to bez velikih priprema i prethodnog educiranja. Kome sam god dosada instalirao os, svi odmah žele neku personalizaciju, stari, mladi, muški, ženski, doma ili na poslu, ali svi žele gledati i raditi u sučelju koje im je lijepo.

U par klikova ćeš na kde podesiti npr slijedeće: recimo da želiš posve kustomizirati file manager, i onda npr za zaglavlje istoga postaviš crnu pozadinu i crveni okvir, u ćošak istoga staviš okrugle komande plave boje koje pocrvene kad ih klikneš , lijevi ekran file đanagera uokviriš npr plavom bojom, pozadinu postaviš tamno sivom, staviš 4 px da je debljina obruba, pa onda sve to podesiš i za desni ekran file managera, pa vrstu i veličine fontova.... A sad ti meni fino nacrtaj kako tako detaljno kustomizirati file manager u drugim de i to bez potrebe traženja pomoći ili korištenja pomoćnih apk ili ekstenzija koje bi prvo morao pronaći, upogoniti i sl....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 10:22
i kakav je problem staviti solus na gpt?
link koji si dao nema veze sa temom
ko da korisnik hoce kupit gradski auto a ti govoris da dotican auto ne valja jer nije pogodan za rally voznju

Plasma je naknon gnome najzahtijevniji desktop po hardverskim resursima i najbugovitiji sto se tice podesavanja
kompositori i fontovi su mu bugoviti... ja sam promijenio fontove i dpi i sve se pohebalo i kad sam vratio kako je bilo vise fontovi nisu bili normalni, reset all, logout log in ali fontovi i dalje skrseni, cisti bug... vise nisam mogo nista, obrisao sam account i napravio novi da dobijem svijeze kde postavke za njega..
oni window switcheri, alt + tab defaultni jos radi ali ako dodas nove u postavkama, malo rade pa malo ne rade... pojacas vibraciju woobly windowsa do kraja i stavis windows u full screen, on zasteka u efektu vibracije i ostane prelomljen na desktopu. Ugasis prozor, ono i dalje njegova efekt slika na desktopu
isto ko i compiz, vrlo konfigurabilni su ali treba jako paziti kod postavka jer znaju bit bugoviti.
iako je to vise problem suradnje sa xorgom nego samih kompzitora i de.
Ali nist protiv kde.... ipak je najljepsi de ikad napravljen, ni jedan windows nece moc biti lijep ko sto moze biti plasma, samo ga ne bi dao pocetnicima da puno prckaju i predvidjen je za fullhd rezoluciju, sve ispod toga radi ali nije uvijek oku ugodno
Aplication menu kao i 80% nativnih kde prozora ti zauzme screen od bootom do top ako je rezolucija ispod 1080 i pola prozora se ne da smanjit
Zadnja izmjena: abnettaa; 22 ožu 2019, 12:32; ukupno mijenjano 10 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 10:27
Tbh ako hoćeš dobro dizajniranu, idiot-proof distribuciju, zašto gledaš dalje od Elementaryja?

A kad smo kod toga da je GPT nov i nestabilan rofl ja ga koristim pet godina bez ikakvih problema - čak uz migraciju datotečnog sustava particije. Datotečni sustav koji koristim (APFS) je imao svoj prvi javni release prije 17 mjeseci. Takve stvari su jako dobro testirane :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 10:41
nov je ali nije niko rekao da je nestabilan
ja ga ne volim zbog efi particija, idu na zivce kad hoces staviti recimo bsd, mac windows i linux u boot na disk.
jedina prednost mu je sto ne treba boot loader i sto moze imati neogranicen broj primarnih particija i 2+Tb al kome to treba
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 10:57
abnettaa je napisao/la:nov je ali nije niko rekao da je nestabilan
ja ga ne volim zbog efi particija, idu na zivce kad hoces staviti recimo bsd, mac windows i linux u boot na disk.
jedina prednost mu je sto ne treba boot loader i sto moze imati neogranicen broj primarnih particija i 2+Tb al kome to treba


Kakve faking efi particije? Kako ne treba boot loader? Ti si gadno krivo pobrkao lončiće. Disk koji ima samo gpt, bez boot loadera i bez boot flaga se neće bootati ni u što bez obzira koji OS je instaliran.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 10:59
iweb je napisao/la:Tbh ako hoćeš dobro dizajniranu, idiot-proof distribuciju, zašto gledaš dalje od Elementaryja?

Možda zato što je prva stvar koju moraš napraviti nakon instalacije Juna, instaliranje dconf-editora :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 11:01
shrike je napisao/la:
abnettaa je napisao/la:nov je ali nije niko rekao da je nestabilan
ja ga ne volim zbog efi particija, idu na zivce kad hoces staviti recimo bsd, mac windows i linux u boot na disk.
jedina prednost mu je sto ne treba boot loader i sto moze imati neogranicen broj primarnih particija i 2+Tb al kome to treba


Kakve faking efi particije? Kako ne treba boot loader? Ti si gadno krivo pobrkao lončiće. Disk koji ima samo gpt, bez boot loadera i bez boot flaga se neće bootati ni u što bez obzira koji OS je instaliran.


uefi bios moze direktno butati kernel sa efi particije sa gpt bez gruba jer uefi je boot loader, treba mu samo efi manager i efi kernel podrska pa su boot loaderi poput grub ili lilo suvisni
a efi particija se podrazumijeva na gpt iako nije pravilo, moze on i bez efi kao sto moze i mbr sa efi
ali su standard, pa se podrazumjeva ako koristis gpt da ces koristiti uefi pa i efi particiju, kao sto se za mbr podrazumjeva legacy, iako moze i kontra... moze i mbr sa uefi kao i legacy sa gpt ali nema puno smisla...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 12:32
EFI particija se ne podrazumijeva na GPT, bar ne meni i to nije ono što inače radim ili što mi se vrti na sustavima. Shodno tome se ne pretpostavlja da ako imam GPT da ću koristiti efi particiju niti ju koristim. Također, LILO je mrtav i službeno, a neslužbeno već ohoho godina.

Dodano, EFI je boot manager u slučaju koji si opisao tako da pliz nemoj govoriti da sa GPT ne treba boot manager. Treba, samo ti možda ne treba GRUB. Čini mi se da imaš potpuno neutemeljene strahove oko GPT-a jer si ga pomiješao ili poistovijetio sa čitavim nizom drugih tehnologija.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 12:39
loader ne treba kao sto su grub ili lilo jer sam uefi igra ulogu boot loadera
manager mu treba
to bi u teoriji trebalo bit brze jer se boot loaderi poput gruba nepotrebno loudaju u memoriju prilikom buta i trose vrijeme
na to sam mislio
Zadnja izmjena: abnettaa; 22 ožu 2019, 12:42; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Re: OEM Linux
22 ožu 2019, 12:40
@abnettaa

Prizemlji se. Uzmi papir i olovku, zapiši na njega sve stanare tvoje zgrade ili ulice, pa se zapitaj kolikome broju od njih su bitne stvari o kojima ti briješ. A većina te grupe sa tog popisa su ciljana skupina proizvodjača i trgovaca, pa i autora ove teme.

Da, dobro je netko gore naveo, oem distra bi trebala biti glupson verzija koja ništa nepita, pouzdano radi bar 3 godine i u startu ima sadrzano većinu onoga kaj u svakodnevnom korištenju treba većini stanara moje ulice ili zgrade.

Evo nabrzaka sastav moje ulice, a to su potencijalni kupci: voditeljica butika, kuhar, penzić,ing u hepu, ekonomista, učiteljica, knjigovotkinja, taxijaner, frizerka, šljaker u elki, konobar, carinik, med sestra.... I svima njima se debelo fućka za kompajliranje kernela i sl. Oni su tipični predstavnici kupaca, i oni samo hoće uredjaj kojim mogu na net, fb, gmail i sl
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.