Sada je: 27 tra 2024, 09:38.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Zanima me kako dodati postojeću particiju root particiji da ju povećam/proširim, root particija na kojoj je ubuntu
exithus lethalis
exithus lethalis
možeš sa gparted ako imaš dovoljno mjesta (znači neparticioniranog mjesta) nakon te particije. Ako nemaš to je epska egzbicija koju ne bi nužno preporučio početniku jer moraš prvo smanjiti particiju nakon, pa ovu proširiti. Ako kreneš sa time, definitivno napravi backup.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:možeš sa gparted ako imaš dovoljno mjesta (znači neparticioniranog mjesta) nakon te particije. Ako nemaš to je epska egzbicija koju ne bi nužno preporučio početniku jer moraš prvo smanjiti particiju nakon, pa ovu proširiti. Ako kreneš sa time, definitivno napravi backup.


I jesam nekaj zeznul jer je home particija od ubuntu bila pokraj njegovog root prostora, obrisal home u unallocated i proširil root i sad je u petlji gdje mi vrti samo stane na ubuntu unity i tu stoji..

sva sreća pa sam to radil sa minta s gpartedom
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:
shrike je napisao/la:možeš sa gparted ako imaš dovoljno mjesta (znači neparticioniranog mjesta) nakon te particije. Ako nemaš to je epska egzbicija koju ne bi nužno preporučio početniku jer moraš prvo smanjiti particiju nakon, pa ovu proširiti. Ako kreneš sa time, definitivno napravi backup.


I jesam nekaj zeznul jer je home particija od ubuntu bila pokraj njegovog root prostora, obrisal home u unallocated i proširil root i sad je u petlji gdje mi vrti samo stane na ubuntu unity i tu stoji..

sva sreća pa sam to radil sa minta s gpartedom


Uglavnom idem na novo instaliranje ubuntu 22.10. pa ako tko ima kakvu ideju kak inače napraviti to bez ponovne instalacije bilo bi zgodno znatt :thmb-up
exithus lethalis
exithus lethalis
Znači, morao bi bootati sa USB-a u neki drugi Linux, onda sa njega sa gpartedom, prvo i osnovno, NE BRIŠEŠ ni jednu particiju. Pogledaš di je root particija, onda onu odmah nakon nje moraš smanjiti i to tako da je unallocated između root i te iduće (prvo provjeri da li ti filesystem koji koristiš podržava shrink). Znači, ne brišeš tu idući pa stvaraš novu nego samo smanjiš tako da postoji prazni prostor. Kada on postoji, povećaš root particiju na nealocirani dio. Gparted bi trebao sve sam napraviti, ukljućujući i growfs dio. Ponovit ću još jednom: to što stvaraš unallocated prostor ne znači da išta brišeš, već samo smanjuješ.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.