Sada je: 28 tra 2024, 07:09.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nakon nedavne promjene kućnog rutera (operater je poslao novi, po isteku dvogodišnjeg ugovora) ostao sam bez wi-fi veze na starom laptopu Lenovo G500, s instaliranim Debianom 12 KDE. Vidi mrežu, ali spojiti se ne može. Pokušam sa stickom, no uzalud, ishod je isti. Nije pomoglo ni spajanje žicom.

Na to s drugog računala krenem u potragu za rješenjem, za pola sata pronađem i isprobam nekoliko različitih prijedloga (od kojih su mnogi opisani kao "jedinstveni" i "spasonosni", naravno), no ne postignem nikakav napredak. Sad sam već prilično zabrinut i pomalo ljut; potreban mi je laptop s internetskom vezom i to vrlo brzo, pa ne želim pokretati alarm na forumu i računati samo na vašu dobru volju.

U bijesu ("sigurno nešto ne vidim") bez ikakvog razloga poremetim rezoluciju i umjesto optimalne 1366x768 bubnem 640x480. Eto, mogao sam umjesto toga zgrabiti čekić... i ne vidim nakon toga savršeno ništa na monitoru, slova i brojevi su gorostasni.

Pola sata kasnije, nakon ledenog tuširanja, duboko udahnem i krenem prvo riješiti problem s rezolucijom. Aplikacije i miš ne služe mi više ničemu, ništa ne vidim i uopće se ne snalazim, ali tu je sad zbilja spasonosni terminal koji mi je dostupan preko prečice. Aktiviram svoj izabrani "shortcut" na tipkovnici i naredbom

Kod: Označi sve
xrandr -s 1


vraćam optimalnu rezoluciju (hvala dragom Googleu na brzom i jednostavnom savjetu; nisam za ovo prije ni znao).

Ohrabren time, opet se borim s webom, ali tu napretka nema. Sad sam već u vremenskom škripcu i, ponižen, biram primitivno rješenje: promjena distre.

Želim prvo ostati uz Debian i skidam Debian Mate 12.2 na drugom računalu. Pripremam butabilni stick uobičajenom naredbom

Kod: Označi sve
sudo dd bs=4M if=/rudar/home/debian.iso of=/dev/sdc


no ne postižem ništa na laptopu. Kad sam pokušao instalaciju, dobio sam poruku

Kod: Označi sve
invalid magic number: you need to load kernel first


Provjeravam opet preko drugog računala na webu o čemu se radi, no ne vidim ništa konkretno. Korisnici upozoravaju na neispravan stick, na teškoće izazvane programima poput Balena, Etcher, Unetbootin (ništa od toga nemam!), ili na nevolje s pojedinim distrama.

Opet sam pritisnut nevoljom, osjećam gubitak svježine nakon tuširanja i nestaje mi polet zbog brzog rješenja budalastog problema s rezolucijom. Odustajem od Debiana i pokušavam Linux Mint, Cinnamon (uvijek sam koristio Mate okruženje, kad sam imao posla s Mintom, ali jednom za promjenu...).

Skidam dakle LM Cinnamon 21.2, opet formatiram isti USB-stick (koji sam prethodno očistio kroz GParted), utičem ga u isti utor na laptopu i opet ista greška. Neispravan čarobni broj! Pomislim da je rješenje u jednostavnosti i skinem Puppy, 9.5 (Fossa Pup). Želim brzinu, hvale ga. Ovaj put instalacija uspijeva, ali ne i internetska veza; Lenovo G500 ostaje posve izoliran i ne reagira niti na USB web stick, niti na zloglasnu Broadcom karticu.

U očaju kuham čaj od metvice i ponižen skidam LM 21.2 Mate. Trenutno mi je na raspolaganju samo jedan USB stick za instalaciju, nemam izbora. Opet ga čistim kroz GParted na drugom računalu, formatiram ga za instalaciju kroz
Kod: Označi sve
dd
i trljam palčeve utrnule od stiskanja.

Isti USB-stick, isti USB utor na laptopu i... čarolija. Instalacija protječe bez problema, wi-fi veza uspostavljena je preko zasebnog USB web sticka još tijekom kratkog ispitivanja uživo. Nakon resetiranja skidam potrebne drivere za Broadcom, što je automatski ponuđeno i šest sati nakon početka sve je na svojem mjestu: imam na raspolaganju Lenovo G500 s normalnom wi-fi vezom.

Bila bi mi jasna pogreška i ne bih opterećivao ni sebe ni druge ovom plahtom od teksta da sam slomio USB-stick, da je utor na laptopu bio neispravan, da ruter nije radio ili da sam preuzeo neku nepoznatu ISO-sliku iz nekog sumnjivog repozitorija. Međutim, sve je bilo višestruko provjereno i ispravno, kroz moje vlastito iskustvo, ili iskustvo drugih. Dakle, ispravna tehnika, standardan postupak, provjerene distre. I tek je LM 21.2 Mate na kraju proradio.

Odgovora nemam. Mišljenja, komentari?
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Obično ne čitam ovako duge postove, no znatiželja me uhvatila. :-D Kod, sad već pokojne, instalacije Debiana 12, pretpostavljam da si ime mreže koju si imao na starom ruteru stavio i na novi ruter?
Ako to nije problem, ne znam što bi drugo moglo biti.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Nisam dirao ime mreže, ali laptop je vidio novu mrežu i pokušavao se spojiti. Unio sam novu lozinku.

Međutim, taj problem pao mi je u drugi plan pred činjenicom da sam od četiri preuzete distre mogao instalirati samo dvije. Sve je bilo isto, ali dvije nije mogao instalirati i pitam se zašto (da se danas-sutra ne ponovi...).
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Hm. A odradio si sync naredbu nakon zapisivanja novih ISO datoteka na USB stik?
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Ne.

Koristio sam samo uobičajenu, gore opisanu naredbu
Kod: Označi sve
dd
kao uvijek prije i s tom naredbom sam naposljetku i dobio ispravan butabilni stick kojim sam instalirao LM Mate.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ne znam gdje je bio problem, ali znam da će ti račun za vodu biti veliki :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
rudar je napisao/la:Ne.

Koristio sam samo uobičajenu, gore opisanu naredbu
Kod: Označi sve
dd
kao uvijek prije i s tom naredbom sam naposljetku i dobio ispravan butabilni stick kojim sam instalirao LM Mate.

Naredbom sync osiguraš se da je sve potrebno zapisano na disk, da ne dođeš u situaciju da se po disku još zapisuje (iako dd kaže da je gotov), a ti ga isključiš.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
U samom terminalu vidio bih kad je postupak formatiranja USB sticka gotov. To sam smatrao dovoljnim. Hvala na preporuci.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
bertone je napisao/la:Ne znam gdje je bio problem, ali znam da će ti račun za vodu biti veliki :-D


Iskustvo s ovim još veće, ali nije ugodno, ni osobito korisno.

Također, valjda sam po prvi put shvatio što znači simbol Debiana, silazna spirala koja se pomalo dimi... :pogled_dolje

Rijedak slučaj bespomoćnosti. Nadam se da ću negdje pronaći u čemu je bio problem.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Cooleech je napisao/la:Hm. A odradio si sync naredbu nakon zapisivanja novih ISO datoteka na USB stik?


Pošao sam ovim tragom i vidio dodatna tumačenja na linku https://askubuntu.com/questions/706670/ ... dd-command

Jednostavno govoreći, znači li to da bi cjelovita i ispravna naredba za pripremu butabilnog sticka glasila

Kod: Označi sve
sudo dd bs=4M if=/rudar/home/debian.iso of=/dev/sdc conv=sync

?

Dakako, osnovni dio prenio sam iz svojeg prethodnog posta i odnosi se isključivo na moj Home folder (gdje sam privremeno pohranio preuzetu ISO-sliku; rudar/home), na trenutno izabranu distru (debian) i na trenutni položaj sticka (sdc).
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.