Sada je: 28 ožu 2024, 09:04.
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

pozdrav svima
pa evo da se i ja nadovežem ako nekome trebaju knjige za lpic1 i 2 ,rhsca i rhce imam ih u pdf-u. Ja sam učio samo iz knjiga nikakvi tutoriali online. Trebalo mi je cca 2,5god da položim ispite i dobijem certifikate. Što se tiče ispita lpic 1 i 2 to je čisti teror za učit, 4 ispita sveukupno živi užas dvije knjige od po 700strana teorije. Za one koji misle da će ispit položit uz te akademije od po 10$ zaboravi ispiti su u totalne detalje(ja sam osobno bio na linux akademiji lpi u algebri 5 mjeseci je trajala). Ispiti se sastoje od zaokruživanja odgovora i pisanje točnih naredbi, putanja, gdje se koja konfa nalazi itd dakle nisu sva pitanja na zaokruživanje.
Puno lakše mi je bilo učit i pripremat rhcsa i rhce, gdje je ispit na živim mašinama. Kompletna administarcija sustava(grub,diskovi(lvm, vg),useri,servisi svi mogući, mreža, baze, skripte, ldap, postfix, httpd, samba, nfs, ntp, ftp,ssh...tutokompleto:) sve je obuhvačeno. Red hat ispiti su strašno zahtjevni ali ih je gušt učit (bar meni bilo). Na kraju krajeva to je certifikat koji vrijedi kod poslodavca. Osobno sam vrlo brzo našao posao. Kod svakog poslodavca za linux admina sam imao testove sa zadacima na vm.
Avatar
igs
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 23 stu 2009, 13:01
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: CentOS | Debian
igs je napisao/la:pozdrav svima
pa evo da se i ja nadovežem ako nekome trebaju knjige za lpic1 i 2 ,rhsca i rhce imam ih u pdf-u. Ja sam učio samo iz knjiga nikakvi tutoriali online. Trebalo mi je cca 2,5god da položim ispite i dobijem certifikate. Što se tiče ispita lpic 1 i 2 to je čisti teror za učit, 4 ispita sveukupno živi užas dvije knjige od po 700strana teorije. Za one koji misle da će ispit položit uz te akademije od po 10$ zaboravi ispiti su u totalne detalje(ja sam osobno bio na linux akademiji lpi u algebri 5 mjeseci je trajala). Ispiti se sastoje od zaokruživanja odgovora i pisanje točnih naredbi, putanja, gdje se koja konfa nalazi itd dakle nisu sva pitanja na zaokruživanje.
Puno lakše mi je bilo učit i pripremat rhcsa i rhce, gdje je ispit na živim mašinama. Kompletna administarcija sustava(grub,diskovi(lvm, vg),useri,servisi svi mogući, mreža, baze, skripte, ldap, postfix, httpd, samba, nfs, ntp, ftp,ssh...tutokompleto:) sve je obuhvačeno. Red hat ispiti su strašno zahtjevni ali ih je gušt učit (bar meni bilo). Na kraju krajeva to je certifikat koji vrijedi kod poslodavca. Osobno sam vrlo brzo našao posao. Kod svakog poslodavca za linux admina sam imao testove sa zadacima na vm.


jel tražiš posao kao sistemaš možda? ako da javi se na PP.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ne vidim zašto bi online tečaji bili loši bez obzira koliko koštaju, ako se uz to koristi linux svaki dan. Tečaj od 10€ može poslužiti čisto da se prođu sve teme. Naravno online tečaj nije i ne može biti jedini resurs, ali je odličan dodatak uz LPIC-1 knjigu.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:Ne vidim zašto bi online tečaji bili loši bez obzira koliko koštaju, ako se uz to koristi linux svaki dan. Tečaj od 10€ može poslužiti čisto da se prođu sve teme. Naravno online tečaj nije i ne može biti jedini resurs, ali je odličan dodatak uz LPIC-1 knjigu.


Tečajevi općenito nisu uopće loša ideja, ali pojedinačni tečajevi mogu biti loši ako su informacije u njima loše organizirane (npr. nekakvim neobičnim redoslijedom, početničke stvari bez dobrog razloga izmiješane s naprednima i slično), ili ako su koncepti loše objašnjeni. Još nešto što ne čini tečaj nužno lošim, ali nije baš ni pozitivno jest kada u video ili audio materijalima osoba nerazumljivo govori.

Naravno, ne kažem da su svi tečajevi takvi; upravo suprotno, vjerujem da je većina odlična, ali kad nešto platiš onda očekuješ i određenu razinu kvalitete. A sigurno postoje i primjeri gdje je tečaj od 10 eura "bolji" od nekog koji košta 100 eura, što zbog kvalitete sadržaja, a što zbog samog načina prezentacije.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Zato imaš osvrte korisnika i ocjene. Ako vidim 10 000 pretplatnika i ocjenu npr. 4.5/5 dovoljno mi govori za razliku od nekog s ocjenom 5 i 50 pretplatnika.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
E ako nekog zanima kakav je udemy za učenje,moram da ih pohvalim.Imaju stvarno par odličnih predavača za linuks oblasti.Može 70% materije da se nauči,ostalih 30% je na vama posle da istražujete. Cene su im sada sve na popustu,pa nek iskoristi ko želi ;-)
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Jučer položio CompTIA Linux+ i danas dobio certifikat. :) Koliko dugo sam se pripremao, očekivao sam bolji rezultat, ali bilo je teških i za*ebanih pitanja i simulacija pa mi je drago da sam i ovako prošao. Za Linux nisam htio uzimati ništa na Udemyu, nego samo YouTube cca 1500 videa i kojekakvi projekti.

A zanimljivo su organizirali taj cijeli proces oko online polaganja. Prvo kupiš voucher koji vrijedi godinu dana i u tih godinu dana možeš prijaviti ispit kada želiš. Prije polaganja napraviš test PC-a i neta kako bi vidio je li sve OK s tehničke strane. Kada dođe dan za polaganje, pola sata prije otvore check-in gdje pokažeš svoje dokumente pred kamerom, poslikaš si radni stol i sobu gdje polažeš. Ne smije biti nikakvih knjiga, papira, dodatnih monitora, PC-a, ljudi itd. u toj sobi gdje polažeš. Kada to prođe, kamera i dalje radi i sve snima i pred njom čekaš da krene ispit. Onda imaš 2 h i nešto fore za polaganje, daju ti pola sata više jer nismo s EN govornog područja.

Idemo dalje, učenje se nastavlja. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.